Üçüncü doz gerekebilir

Üçüncü doz gerekebilir

Dünyada üçüncü doz kavgası sürerken, Fransız medyasına konuşan BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, bedendeki antikor seviyesinin bir müddet sonra eksildiğini, yeni varyantlara…

COVID-19 pandemisi sürerken, mevcut aşıların faalliği, virüsün yeni varyantları ile beraber eksiliyor. İlk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantı, tüm dünyayı pençesine almış gidişatta. Halihazırda aşılamada galibiyet elde etmiş ve salgını oranla hakimiyet altına almış ülkelerde dahi yeni dalgalar baş gösterdi.

TARTIŞMA BÖYLE BAŞLADI

COVID-19 virüsüne karşı ilk aşıyı geliştiren Alman BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci, geçen hafta yaptıkları açıklamada, yeni varyantlara karşı üçüncü dozun zorunlu olduğunu duyurdu. Bununla alakalı Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve aşının kullanıldığı değişik ülkelerde, izin için zorunlu müracaatları yapacaklarını söylediler. Hem Amerikan Besin ve İlaç Dairesi FDA hem de Avrupa İlaç Ajansı EMA, şu evrede üçüncü doza gerek olmadığını açıklasa da gerekirse kararın gözden geçirilebileceği iletisini veriyorlar.

‘VERİMLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK’

Evvelki gün Fransız Les Echos gazetesine görüşme veren Uğur Şahin ile Özlem Türeci, delta varyantında olduğu gibi yeni cinslerin ortaya çıkmasıyla, üçüncü bir dozun zorunlu olacağını tekrarladı ve şöyle konuştu: “Muayenehane çalışmalarımız, bize üçüncü doz aşının çok yüksek oranda verimli olabileceğini gösterdi. Zira, yüksek rakamda antikor yükleyerek, bağışıklık sisteminin kuvvetlendiğini, enfeksiyona karşı gözetmenin daha yüksek olduğunu gördük.”

 

 

Üçüncü doz gerekebilir

‘100 GÜNDE YENİ AŞI’

Özlem Türeci, delta başta olmak üzere virüsün daha bulaşıcı ve ölümcül varyantlarına karşı yeni bir aşı geliştirdiklerini de belirterek, muayenehane çalışmalara ağustos ayında başlayacaklarını duyurdu. Türeci, “Muayenehane deneylerden sonra, 100 gün içinde, başka bir deyişle 2021 senesinin ekim ayı gibi aşımız kullanıma hazır olur” dedi. mRNA tipi aşıyı, yeni köklere karşı işlevsel kalacak biçimde uyarlamanın oldukça kolay olduğunu belirten Türeci, “Orijinal virüsün taç proteininin genetik kodunu, yeni varyantınkiyle değiştirmek yeterli” ifadelerini kullandı. Türeci, tıpkı grip aşısı gibi, COVID-19 aşısının da kesintisiz yenilenebileceğinin altını çizdi.

‘DELTADAN KORKMAMALI’

İkili, delta varyantından korkulmaması gerektiğini belirterek, üçüncü dayanak doz aşı ile bağışıklığın kuvvetlendirebileceğini vurguladı. Ancak ilk iki doz ile üçüncü doz arasındaki zamana ait kesin bir bilgi vermediler. Özlem Türeci, bu kararın uzmanlara vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

UĞUR ŞAHİN: AŞI GEREKLİ OLMAMALI

Fransız Les Echos’a verdiği müzakerede, Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye “Aşı, gerekli olmalı mı” suali yöneltildi. Uğur Şahin, bunun gereklilikten çok ‘fertsel bir mesullük’ olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Aşı olmayan bireyler, bulaşıcılığı gitgide artan bu virüsü kapmaya çok daha müsait. Virüsün yeni varvasyonlarında, bulaş oranı 6 ila 8 arasında olabilir. Bu da, enfekte bir şahsın bağışıklığı düşük olan 8 bireye kadar virüsü bulaştırabileceğini gösteriyor. Bana sorarsanız, bir hekim ve bir bilim insanı olarak, aşıyı gerekli yakalamak ters tepebilir. Araştırmalar bu mevzuda, daha transparan ve eğitime dayalı bir süreç yürütülmesi gerektiğini, fertleri ikna etmek için aşıların yararlarının anlatılması gerektiğini söylüyor.”