Üçüncüzadeler 2’nci kaleyi de alıyorlar

Üçüncüzadeler 2’nci kaleyi de alıyorlar

Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunları Trabzon’da Cenevizlilerden kalma Güzelhisar Kalesi’nden sonra, Gümüşhane’deki Manastır Kalesi’nin tapusunu alma yolunda...

Gümüşhane’de yaşayan Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunları, kendilerine ait olduğunu öne sürdükleri tarihi kaleleri sahiplenme teşebbüslerini sürdürüyor. Ailenin ilk girişimi, Trabzon’da 13’namcı asırda Cenevizliler yarıyılında inşa edilen limana hâkim noktadaki Güzelhisar Kalesi oldu. Kalenin de yer aldığı 1300 dönüm arazisinin, 1737-1745 seneleri arasında Osmanlı yarıyılında Trabzon Valiliği misyonunu üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait olduğunu öne süren torunları, varis olduklarının patenti ve arazinin tapusunun kendilerine verilmesi için Torul Asliye Hukuk Duruşması’nde dava açtı. 

DURUŞMA ‘ONLARIN’ DEDİ

4 sene süren dava sonunda duruşma, kalenin Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varislerine ait olduğuna karar verdi. Adnan Güngör Üçüncüoğlu, Edhem Üçüncü, Gürses

Üçüncü, Nabi Üçüncü ve Hayrettin Üçüncü´nün daha önceki Trabzon valilerinden Üçüncüzade Ömer Paşa’nın varisleri olduğu netleşti. Bu kararla beraber kurulacak vakfın ardından, kalenin Üçüncüoğlu sülalesi ismine patenti için yeni dava açılacak.

Aile bu kere de Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Manastır Kalesi’nin kendilerine ait olduğunu iddia etti.

Üçüncüoğlu Dernek Başkanı tahlilci-yazar Güngör Üçüncüoğlu, “Bu kale Cenevizliler zamanında yapılmış. Fatih Sultan Mehmet 1461 senesinde Trabzon’u fethettikten sonra 1479 senesinde Torul ve Kürtün’ü Osmanlı’ya kattığında, bu bölgeleri 21 tımarlı olarak Üçüncüoğlu sülalesine vermiş” dedi.

Üçüncüzadeler 2’nci kaleyi de alıyorlarGüngör Üçüncüoğlu