Uçuş kısıtlaması kalkar ama hızlı olmaz

Uçuş kısıtlaması kalkar ama hızlı olmaz

Rus Büyükelçi Erkhov, “Turizmde iyi haberler için azıcık daha beklemek gerek. Kısıtlamaları kaldırmayı düşünüyoruz ama o kadar süratli değil. Tarihten dersler çıkarmalıyız. Türkiye ve Rusya…

RUSYA’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov, pandemi sebebiyle Türkiye’ye dönük uçuş kısıtlamalarının kaldırılmasının düşünüldüğünü ancak iyi haberler dinlemek için azıcık daha beklemek gerektiğini kaydoldu. Hürriyet’in suallerini yanıtlayan Erkhov, ilk düzeyde 15 Nisan- 1 Haziran arası olarak duyurulan uçuş kısıtlamalarının belirli bir müddet daha devam edeceğini, bütün ne zaman uçuşların sıradanlaşıp Rus turistler için turizm sezonun açılacağını ise hipotez edemediğini söyledi.

Koronavirüs pandemisi ile gidişatın hala çok huzursuz ve öngörülemez olduğunu belirten Büyükelçi Erkhov, “Turist sezonunun ne zaman açılabileceğini ve açılacağını hipotez etmeye çalıştığımız geçen seneki vakaları hepimiz anımsıyoruz. Bekledikçe bekliyorduk. Evvel haziran, sonra temmuz geldi. Fakat Rusya’dan uçak seferlerinin başlaması açısından sezon, ancak 10 Ağustos’ta bütün olarak açıldı” anımsatmasını yaptı. “Ve Ruslar bir galibiyete imzalaydı” diyen Erkhov, geçen yıl geç açılan sezona karşın 5 aydan kısa bir zamanda 1,5 milyondan fazla Rus turistin geldiğini ve böylece Türk otellerinin ve turizm sanayisinin ayakta kalmasına hiç de minik olmayan bir katkıda bulunduğunu kaydoldu.

TARİH NET DEĞİL

Büyükelçi, 2021’de gidişatın daha da makûsa gittiğini, nisan ve mayıs aylarında günlük 60 bin yeni vakanın görüldüğünü kaydolurken, bunun üzerine Türk hükümetinin kapanma kararı aldığını ve Rusya’nın da hava trafiğine sınırlama getirdiğini anımsattı. Erkhov, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda Türkiye’de salgın istatistikleri bir düşüş trendi içinde, sürekli ama yavaş. Bundan dolayı yetkili makamlarımız, kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmeye başlıyor. Türk kurulu geçen hafta Moskova’ya bunun için gitti. Tarih henüz net değil, o kadar süratli değil. Pandemi hala devam ediyor, insanlar her gün yaşamını kaybediyor ve binlerce testin pozitif çıktığı görülüyor. Dolayısıyla bu mesele, her iki ülkede de ulus sıhhatinin yanı gizeme güneye gelen turistlerin güvenliğini sağlamak için mesullük şuuruyla hareket etmekle mükellef olan ülkemiz kuruluşlarının günlük hakimiyeti altında. İyi haberler dinlemek için büyük ihtimalle azıcık daha beklememiz gerekecek.”

UÇUŞ SINIRLAMASI POLİTİK KARAR DEĞİL

UÇUŞ sınırlamasının politik olduğuna ait yorumların anımsatılması üzerine, kendisinin asla böyle bir değerlendirmeye inanmadığını belirten Büyükelçi, “Bu suali bunu söyleyenlere mesele. Bana gelince, ben asla yapmadım ve bunun doğru olduğuna asla inanmadım” dedi.

ANLAŞTIĞIMIZDA GALİBİYETE ERİŞİRİZ

RUSYA Büyükelçisi, Türkiye’nin Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünü yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamaya Rusya Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Maria Zaharova’nın “Türkiye aynı retoriği devam ettirirse biz de Türkiye’nin eş kavmi, linguistik ve dinsel meseleleriyle ilgilenmek zorunda kalırız” açıklamasıyla alakalı suali de yanıtladı. Bu mevzuyla alakalı hem Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hem de Zaharova’nın açıklamalarında Türkiye ile Rusya arasındaki “karşılıklı avantaja dayalı işbirliği ilişkilerine” Rusya’nın atfettiği ezeli ehemmiyeti vurguladıklarını kaydolan Erkhov, şu görüşleri iletti: “Bu ilişkileri gerçekten önem veriyoruz ve uluslarımız için daha iyi bir gelecek niyetlerine hizmet eden ilişkilerin daha fazla büyümeleri için beraber çalışmaya devam etmeyi çok istiyoruz. Rusya ve Türkiye uyuştuğunda, galibiyete erişiriz, barış, güvenlik ve refah sunarız. Suriye, Libya ve Kafkasya’da olduğu gibi bunun misaller sarih ve rakamsızdır. Bu arada, ekonomik işbirliği ve turizm mevzusunda insanlar gereksinim dinledikleri şeyleri elde eder.

Tarihe gelince... Natürel olarak tarih, ilişkilerimizde her zaman bir yere sahip, üç yüzyıldan fazla süren savaşlar ve çatışmalar iz vazgeçmeden gidemez. Natürel olarak, insanların zekâlarında kalan pek çok tarihi anı var ve belki de en iyi anılar değildir, pek çok mit, efsane ve klişe, ‘kamuoyunda dominant olan hava’ dediğimiz şeyde hala varlığını sürdürmekte. Tarihin tarihçilere, bilim insanlarına ait olması gerektiğini söyleyenlere ve buna inananlara, ki Türkiye’de bu bireylerin rakamı bir hayli fazla, takviyemi gösteriyorum ve hepimiz, tarihten lüzumlu dersleri çıkararak ileriye, milletlerin ortak mücadeleleriyle sağlanan daha iyi bir geleceğe bakmalıyız.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara