Uğur Kaptan nasıl öldü

Uğur Kaptan nasıl öldü

ERKUL-S gemisinin üçüncü kaptanı Uğur Kır 23, Liberya’daki yükleme sırasında vinçle ambar duvarı arasına sıkışıp yaralandı. Hekim hakimiyetinin ardından yine gemiye dönen Uğur Kaptan 15 gün…

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ni tamamlayan Uğur Kır’ın en büyük hayali iyi bir kaptan olmaktı. Mezuniyetinden sonra Vanuatu sancaklı ERKUL-S gemisinde üçüncü kaptan olarak çalışmaya başladı. Kır’ın gemisi 2 Temmuz’da Liberya’ya sırça hammaddesi almak için yaklaştı. Yükleme sırasında birden yağmur başladı. Bunun üzerine ambar kapaklarının kapatılması yönergesini veren Uğur Kır, gemi vincinin hareketi sırasında ambar duvarı ile vinç arasına sıkıştı.

Uğur Kaptan nasıl öldü

‘KABURGA ZEDELENMESİ’

Liberya’da hastaneye kaldırılan Uğur Kır, kaburga zedelenmesi teşhisiyle aynı gün sadece ağrı kesici verilerek taburcu edildi. Gemi ise 5 Temmuz’da Çin’e doğru yola çıktı. Seyir halindeyken Uğur Kır’ın ağrıları arkasıydı. 14 Temmuz’da bağlı oldukları işletmeye mail atan gemi kaptanı, Kır’ın ilk limanda gemiden parçalamak istediğini bildirdi. Firmadan gelen yanıtta, Güney Afrika’nın başşehri Cape Town’da personel başkalaşımı yapılabileceği belirtildi. 16 Temmuz’da gemiden işletmeye Uğur Kır’ın vaziyetinin ağırlaştığı rapor edildi. Geminin bağlı olduğu firma Türkiye’nin Angola ve Namibya büyükelçilikleri ile irtibata geçti. Ancak gemi 500 km sarihteydi. Geminin de o mesafeyi kat ederek sahile ulaşması günler sürerdi. 17 Temmuz’da gemiden gönderilen son mesajda Kır’ın yaşamını kaybettiği bildirildi.

OTOPSİ YAPILACAK

Uğur Kır’ın cenazesi Angola’da gemiden alındı ve Türkiye’ye sevk edilmek üzere harekâtlara başlandı. Kır’ın cenazesi uçakla İstanbul’a getirildikten sonra Adli Tıp Müesseseyi’nda otopsi yapılacak ve kesin vefat sebebi tespit edilmeye çalışılacak. Uğur Kır’ın annesi Nurgül Kır ise vakada firmanın önemsememeyi olduğunu iddia ederek, “Bu işin içinde iş var. Ne olduğunu öğrenmiyoruz. Zati belki 2 hafta evvel can verdi. Kimse doğruyu söylemiyor. Buzdolabına koymuşlar” dedi.