Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

BioNTech firmasının kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, Avrupa’da çoğalan hadiselere işaret ederek eldeki aşıların kullanılması ihtarı yaptı. Almanya ve Avrupa’da yeni kısıtlamaların devreye girmesi…

Koronavirüse karşı eşi Özlem Türeci ile beraber geliştirdikleri aşıyla dünyaya umut veren Uğur Şahin, Alman televizyonu RTL’ye salgının vaziyeti ve aşılamayla alakalı açıklamalarda bulundu.

Avrupa genelinde çoğalan hadise rakamlarının kaygı verici olduğunu vurgulayan Uğur Şahin, bu yönde eldeki aşıların stok yapmak yerine bir an evvel kullanılması gerektiğini söyledi. Şahin, “Tedarikte yaşanacak bir gecikme suratından aşılamanın sekteye uğrama tehlikeyi çok düşük. Bu surattan her hafta yeni aşıların geleceği teminatıyla, elinizdeki tüm aşıları yapmalısınız” ifadelerini kullandı.

Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

HADİSE SAYISI DÜŞÜK TUTULMALI

“Ne yazık ki Almanya ve Avrupa’da enfeksiyon rakamları o kadar çoğalmış vaziyette ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız” diyen Uğur Şahin, “Önümüzdeki üç dört ay için en büyük güçlük hadise rakamlarını düşük yakalamak olacak. Yükselen sıcaklıklar enfeksiyon rakamını eksiltebilir, ancak böyle olmazsa yazın daha sert bir kapanma yaşayabiliriz” ihtarında bulundu. Aşıların tasarlandığı biçimde sevk edilmesi ve aşılamanın süratlenmesi vaziyetinde yaz ayları sonunda “sıradanlaşmaya dönmenin” muhtemel olduğunu ve gelecek kış aylarında yeni bir kapanmanın yasaklanabileceğini söyleyen Şahin, “Mayıs ayı sonu itibariyle aşılamanın tesirlerinin görülmeye başlamasını bekliyoruz” dedi.

FRANSA’DA MEKTEPLER KAPANDI

Bu arada, aşılamada önde giden İngiltere’de ihtiyatlar kısmen gevşerken, Fransa’da temkinler daha da sıkılaştırıldı. Başşehir Paris dahil bazı bölgelerde uygulanan caddeye çıkma kısıtlamaları cumartesiden itibaren tüm ülke için geçerli olacak. Ayrıca mektepler de üç hafta müddetle tatil edildi. Kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Şimdi harekete geçmezsek hakimiyeti kaybedeceğiz” dedi. Öte yandan aşılamayı süratlendirmeye çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macron, Rusya Lideri Vladimir Putin ile aşıda işbirliği ihtimallerini görüştü.

YENİ KURULUŞ AÇAN BIONTECH YAPIMI ARTTIRIYOR

Avrupa İlaç Ajansı’ndan EMA onay alarak Almanya’nın Marburg kentindeki kuruluşlarını faaliyete geçiren BioNTech işletmeyi, koronavirüs aşısı yapım hedefini çoğaldırdı. Bu sene için 2.3 milyar doz olarak tanımlanan aşı yapımı amacı, yeni kuruluşla beraber 2.5 milyar doza yükseldi. Yapım kapasitesinin maksimuma çıkarılması emeliyle 400 çalışanın 7 gün 24 saat mesai yaptığı kuruluşta üretilen aşıların ilk parti teslimatlarının nisanın ikinci yarısında yapılması bekleniyor. Kuruluşun, bütün olarak faaliyete geçtiğinde ise senede bir milyar doz aşı üretmesi bekleniyor. Marburg’da üretilen aşılar Avrupa’nın muhtelif noktalarındaki şişeleme merkezlerinde sterilize dolumu ve ambalajlaması yapıldıktan sonra ülkelere sevk ediliyor.

Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK İLAÇ İŞLETMEYİ

BioNTech, Amerika Birleşik Devletleri’li ilaç işletmeyi Pfizer ortaklığıyla dünyada 65 ülkeye koronavirüs aşısı yolluyor. 2008 senesinde kurulan firma, Almanya’nın köklü ilaç işletmelerini de geride vazgeçti. 2021’deki hipotezi 9.8 milyar Euro cirosuyla BioNTech’in, Bayer ve Boehringer’den sonra Almanya’nın üçüncü büyük ilaç şirketi olabileceği belirtildi.

Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın