Uğur Şahin'den çocuklar için aşı açıklaması

Uğur Şahin'den çocuklar için aşı açıklaması

'Kovid-19 aşısı 12-15 yaş aralığına ne zaman yapılacak?' suali BioNTech'ten gelen açıklama ile cevap buldu. Yapılan açıklamada AB abonesi ülkeler için tarih verildi.

Kovid-19'a karşı aşılama çalışmaları dünyanın dört bir yanında sürüyor.

Öncelikli gruplar ve erişkinlerin olduğu aşıların çocuklar için ne zaman hazır olacağı suali ise bir müddettir sıkça soruluyor.

Bu sual Amerika Birleşik Devletlerili ortağı ile Kovid aşısı üreten BioNTech'ten gelen açıklama ile cevap buldu.

Alman Der Spiegel'e konuşan BioNTech CEO'su Uğur Şahin, Haziran ayı itibariyle Avrupa Birliği AB ülkelerinde yaşayan 12 - 15 yaş grubundaki çocukların aşılanabileceğini belirtti.

Şahin, BioNTech'in çalışma bilgilerini AB'nin tamamı için Kovid-19 aşılarını değerlendiren ve tekliflerde bulunan Avrupa İlaç Ajansı'na EMA sunmak üzere olduklarının da altını çizdi.

Şahin, 'Temmuz ayında 5-12 yaş arası çocuklar için, Eylül ayında ufak çocuklar için ilk neticeleri bekleyebiliriz' dedi.

Çocukları aşılamak, sürü bağışıklığını sağlayarak pandemiyi sona erdirmeye müteveccih en ehemmiyetli adım olarak lanse ediliyor.

Bu vaziyetin ehemmiyetine dikkat toplayan Şahin şu ifadeleri kullandı;

'Çocukların olağan mektep yaşamlarına dönmelerini sağlamak, aileleri ve dostları ile buluşmalarına ihtimal vermek son derece ehemmiyetli'

Uğur Şahinden çocuklar için aşı açıklaması

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE MÜRACAATTA BULUNDU

BioNTech / Pfizer, bu ayın başlarında 12 ila 15 yaşındakilere çocukları aşılayabilmek için Amerika Birleşik Devletlerinde 'acil yetkilendirme' müracaatında bulunmuştu. 

Şahin, Spiegel'e verdiği beyanatta, eş bir arzı önümüzdeki Çarşamba günü EMA'ya sunmayı tasarladıklarının altını çizdi.

DEĞİŞİNİM AÇIKLAMASI

Değişinime uğrayan koronavirüs ile alakalı Prof. Dr. Uğur Şahin'den dün vicdanlara su serpen bir açıklama gelmişti.

Son yarıyılda binlerce bireyin yaşamına mülk olan Hindistan varyantı hakkında konuşan Şahin, geliştirdikleri aşının bu varyanta karşı tesirli olacağından emin olduğunu belirtmişti.