Ukrayna bu sözlerle duyurdu! Putin geri adım atmıyor!

Ukrayna bu sözlerle duyurdu! Putin geri adım atmıyor!

Rusya'nın, askerlerini Ukrayna hududuna sevk etmesiyle başlayan gerginlik sürerken, Kiev'den bir son dakika açıklaması geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın diyalog çağrılarına negatif…

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Donbas krizinde tansiyon düşmüyor.

Dün Kiev idaresinden tansiyonu düşürecek açıklamalar gelmiş, Ukrayna Başbakan Takviyecisi Reznikov, Moskova'ya ileti yollayarak, 'Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme maksadımız yok' demişti.

Ukrayna'nın bu çağrısına yanıt veren Kremlin, sulh görüşmeleri için kriterlerini duyurmuştu.

Buna göre, Rusya, yeni bir sulh görüşmesi için öncelikle Minsk Sulh Görüşmeleri'nde tanımlanan bazı maddelerin yerine getirilmesini istedi.

Kremlin, bunun yapılması halinde yeni bir sulh görüşmesi için yeşil ışık yakacaklarının altını çizdi.

Görünen o ki Rusya'nın dün kamuoyu ile paylaştığı bu kriterlerden taviz vermeye maksadı yok.

Çünkü Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın diyalog çağrılarına negatif cevap verdiğini duyurdu.

Sınır krizinde tansiyon düşmüyor İşte Ukrayna ve Rusyanın askeri güçleriHudut krizinde tansiyon düşmüyor! İşte Ukrayna ve Rusya'nın askeri eforları

DONBAS NEDEN EHEMMİYETLİ?

Donbas bölgesi, Zengin kömür rezervlerine sahip. Ukrayna ve Rusya için oldukça ehemmiyetli. Ukrayna, ekonomik olarak bölgeden kazanç elde ederken, Rusya da Rus orijinlilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgeyle yakından ilgileniyor.

100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. büyük maden bölgesi olan Donbas, Ukrayna topraklarının yalnızca yüzde 5'ini oluşturuyor. Ulusun yüzde 10'u burada yaşıyor. Gayrisafi ulusal hasılanın GSMH yüzde 20'sini bu bölge sağlıyor.

Ukrayna'nın ihracatının dörtte biri de yeniden bu bölgeden asıllaştırılıyor. Donbas bölgesi ayrıca her iki hudutta da ağır sanayi kompleksleri ve madencilik sektörünün yoğunlaştığı ehemmiyetli bir merkez olarak öğreniliyor.