Ukrayna duyurdu: Önemli belgeler ele geçirdik, bir numaralı hedefimiz Kırım Köprüsü

Ukrayna duyurdu: Önemli belgeler ele geçirdik, bir numaralı hedefimiz Kırım Köprüsü

Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya ile Kırım'ı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü hakkında saklı evraklara eriştiklerini açıklayarak bir numaralı hedeflerinin bu köprü olduğunu duyurdu. Kremlin ise Ukrayna'nın

Rusya-Ukrayna savaşında 3 ay geride kalırken Moskova ve Kiev'den gelen iletilerin tonu sertleşmeye başladı.

BİR NUMARALI HEDEF KIRIM KÖPRÜSÜ

Ukrayna, eline uygun silahların geçmesi gidişatında bir numaralı hedefinin Kırım Köprüsü olacağını açıkladı.

Kerç Boğazı'na kurulan 'Kırım Köprüsü'nün imali Rusya'ya milyarlarca dolara mülk oldu ve Rusya ile Kırım'ı birbirine bağlayan köprü Moskova açısından stratejik ehemmiyete sahip. Köprü 19 kilometre uzunluğu ile Avrupa'nın en uzun köprüsü olarak öğreniliyor.

GÖBEK BAĞINI KOPARMAK ZORUNDAYIZ

Ukraynalı General Dmytro Marchenko, 'Kırım Köprüsü'nün bir numaralı hedef olduğunu belirttiği açıklamasında Moskova'nın köprüyü Ukrayna'ya askeri malzeme taşımak için kullandığına dikkat çekti ve "Rus dayanaklarını kesmek için bu göbek bağını koparmak zorundayız" dedi.

Ukrayna'nın parçası olan Kırım Yarımadası 2014'te yapılan bir halkoylamasının ardından Rusya tarafından ilhak edilmişti. Kırım, Ukrayna'da Rusça konuşanların çoğunlukta olduğu tek bölgeydi. 1954'te Sovyetler Birliği tarafından Ukrayna'ya verilen bölgede, Rusların yanı gizeme Ukraynalılar ve Kırım Tatarları da yaşıyor.

UKRAYNA: EHEMMİYETLİ EVRAKLARA ULAŞTIK

Rusya'da Kırım Köprüsü'nün güvenliğinin Putin'in teminatının altında olduğu konuşuluyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da mevzuya ait yaptığı açıklamada Rus askerlerinin köprü üzerinde bütün hakimiyete sahip olduğunu vurguladı ancak Ukraynalı yetkililer köprüyle alakalı ehemmiyetli evraklara eriştiklerini iddia ediyor.

Ukrayna askeri istihbaratının ele geçirdiğini iddia ettiği 300 sayfalık dokümanların asıllığının hemen tespit edilmesi şuan için olası değil ancak dokümanda özellikle arazi, yol yüzeyi, köprü ayakları, heyelan önleyici yapılar, giriş çıkışlar ve kompleksin tüm altyapısı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bildiriliyor.

Ukrayna duyurdu: Önemli belgeler ele geçirdik, bir numaralı hedefimiz Kırım Köprüsü
RUSYA: KÖPRÜYE SALDIRIRSANIZ KİEV'İ BOMBALARIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Kiev'in köprüyü hedef alma tasarılarından haberdar olduklarını belirterek köprüyle alakalı tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını açıkladı.

Moskova, milyarlarca dolar tükettikleri köprüye rastgele bir hamle olması halinde Kiev'i bombalayacaklarını açıklayarak Ukrayna'yı  sarih sarih tehdit etti.

Amerika Birleşik Devletleri 'RUS HEDEFLERİNDE KULLANILMAYACAK' DEMİŞTİ

Bir Hayli Batılı lider, Kiev'in Rusya'ya karşı misilleme atakları başlatabileceğinden ve bunun da potansiyel olarak daha büyük bir çatışmayı tetikleyebileceğinden korktukları için Ukrayna'ya uzun erimli topçu yollamaktan çekiniyordu.

Bu çekinceyi ilk kıran Amerika Birleşik Devletleri oldu ve bu ayın başlarında çok fırlatmalı roket sistemlerinin Ukrayna'ya sevk edileceğini duyurdu. Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer Kiev'in mevzubahisi silahları Rusya'daki hedeflere karşı kullanmayacağına dair güvence verdiğini iddia etse de Ukrayna'dan gelen açıklamalar hazırlıkların çoktan başladığını ortaya koyuyor.

Ukrayna duyurdu: Önemli belgeler ele geçirdik, bir numaralı hedefimiz Kırım Köprüsü
UKRAYNA KORUNMA BAKANI'NDAN KIRIM MESAJI

Ukrayna Korunma Bakanı Oleksii Reznikov Amerika Birleşik Devletleri tarafından sevk edilen silahların, Kırım ve Donbass’ta dahil olmak üzere Rusya tarafından işgal edilen toprakların yine Ukrayna’nın hakimiyetine geçmesine takviyeci olacağını belirterek “Kırım dahil tüm topraklarımıza serbestleştireceğiz. Kırım, Ukrayna toprağı olduğu için Ukrayna için stratejik bir hedeftir. Fakat adım adım ilerleyeceğiz” dedi.

STRATEJİK ADIMLAR GÜNDEMDE

İlk adımda, Rus güçlerine karşı daha fazla kaybı önlemek için sahadaki gidişatın karara kavuşturulacağını söyleyen Reznikov, ikinci adımda ise Rus güçlerinin 24 Şubat’tan evvelki konumlarına geri sevk edileceğini bildirdi.

Reznikov üçüncü adımda Ukrayna’nın, ortaklarıyla "Kırım da dahil olmak üzere bölgelerin nasıl kurtarılacağı" mevzusunda görüşmeler yapacağını söyledi.

Kırım'ı askeri yollarla geri almaya çalışmanın Rusya'yı daha fazla kışkırtıp kışkırtmayacağı sualine de cevap veren Reznikov, “Bu ehemmiyetli değil. Zira Ruslar bunu Herson’da, Zaporijya’da ve Mariupol’de görecekler. Fakat buralar Ukrayna toprağı. Kırım da ne olursa olsun Ukrayna toprağıdır” açıklamasında bulundu.