Ukrayna gerilimine NATO da dahil oldu

Ukrayna gerilimine NATO da dahil oldu

Ukrayna’nın doğu hudutlarında çoğalan Rus askeri varlığı tansiyonu yükseltmeye devam ederken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna lideri Zelenski ile telefon görüşmesi yaparak takviye…

Moskova ile Kiev arasında Rusya yanlısı ayrılıkçı Donbas bölgesi suratından tırmanan gerilim ikinci haftasına girerken, anlaşmazlığa NATO da dahil oldu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ile telefon görüşmesi yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’nın etrafı ve içinde attığı adımlar üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’yi telefonla arayarak NATO’nun kaygılarını kendisiyle paylaştım. NATO’nun kararlı bir biçimde Ukrayna’nın hakimlik ve toprak tamlığından yana olduğunu ve gayeye erişmek için Ukrayna ile işbirliğini sürdüreceğini dile getirdim” dedi.

‘AZALIK EN İYİ CEVAP’

Stoltenberg ile yaptığı görüşmeyle alakalı açıklama yapan Ukrayna lideri Zelenski de “Ukrayna olarak biz ordumuzu kuvvetlendirmeye çalışıyor olsak dahi tek başımıza Rusya’yı durduramayacağımız ortada. Rusya’nın Ukrayna ile alakalı amaçlarının önüne geçebilmemiz için Donbas bölgesi krizini çözüme kavuşturmanın yegâne şıkkı NATO’dur. Ukrayna’nın ‘ortaklıktan’ NATO’ya aza olma tasarısını devreye sokması Moskova’ya en iyi cevap olacak” açıklamasını yaptı.

KREMLİN’DEN TEPKİ

Zelenski’nin bu açıklamasına Moskova’nın cevabı gecikmedi. Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov, “Ukrayna, NATO azalık sürecini başlatırsa bereketten çok hasar göreceği görüşündeyiz. Ukrayna’ya askeri ittifakları düşünmek yerine ülke içindeki problemlere yoğunlaşmasını nasihat ediyoruz. NATO azalığı sorunu ağıza alınmadan evvel özellikle Ukrayna’nın doğusundaki milyonlarca insanın bu mevzuda ne düşündüğünü bilmeleri yerinde olur. Donetsk ile Lugansk cumhuriyetleri için böyle bir adım kabul edilemez” dedi.

Ukrayna gerilimine NATO da dahil olduUkrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya yanlısı ayrılıkçıların hakimiyetinde bulunuyor.

RUSYA ÇAPINDA TATBİKAT

Rusya Korunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna geriliminin sürdüğü bir yarıyılda ordulara tüm Rusya çapında tatbikat emri verdi. Açıklamada, tasarılı olduğu söylenen tatbikatların Japon denizinden batıda Kaliningrad bölgesine kadar 4 bin 48 poligonda hakikatleşeceği vurgulandı. Nisan ayı süresince Rus ordusunun savaşa hazırlık derecesi ölçülecek. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’ya müteveccih Rus yığınağıyla alakalı açıklama istemesine cevap veren Rusya Dışişleri Bakan Dayanakçısı Sergey Ryabkov ise “Amerika Birleşik Devletleri’nin bizden yeni izahatlar arz etmesi ve âmâyı âmâsına Kiev idaresinin artta durması kabul edilebilir bir gidişat değil. Rusya, yöneltilen yeni suallere yanıt vermek zorunluluğunda değildir. Washington yönetimi hakikat Kiev’in izlediği gerilimi çoğaldırıcı çizgiden sıkıntılı olmalı” ifadelerini kullandı.

BİLGİ ANEKDOTU

Ukrayna, Rusya yanlısı ayrılıkçıların hakimiyetinde olan bölge hudutlarına ve Rusya’nın 2014 senesinde Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım yarımadasına asker yığdığını iddia etmişti. Rusya, bu hareketliliğin rastgele bir ülkeye tehdit olmadığını korunurken Ukrayna’nın doğusunda savaşın yine tutuşmasından evham dinleniyor.