Ukrayna ordusu: Rus yanlısı ayrılıkçılar 10 kez ateşkesi ihlal etti

Ukrayna ordusu: Rus yanlısı ayrılıkçılar 10 kez ateşkesi ihlal etti

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Donbas bölgesinde dün 10 kere mütareke ihlali yaptığını açıkladı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak Rusya yaşanan Donbas krizi ve NATO’nun kuruluşunun 72inci sene dönümü sebebiyle yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Güçlerinin son senelerde Avrupa'nın kalkanı haline geldiğini söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak, Avrupa'nın beynelmilel hukukla tanınan hudutlarının 2014te Rusya tarafından ihlal edildiğini, Ukrayna’nın ise son senelerde Avrupa-Atlantik güvenliğine ehemmiyetli katkı sağladığını belirtti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Silahlı Güçlerinin NATO ile iş birliğine vurgu yapan Homçak, Ukrayna dışında Avustralya, Gürcistan, Ürdün, Finlandiya ve İsveç'in de NATO genişletilmiş fırsatlar ortağı" statüsüne sahip olduğunu andırdırdı.

Rusya'nın 2014te Kırımı yasa dışı ilhak ederek, kanlı bir savaş başlattığını belirten Homçak, Devletimizin NATO'ya dahil olması sadece Ukrayna'yı değil, aynı zamanda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünü de kuvvetlendirir. Son senelerde Ukrayna Silahlı Güçleri Avrupa'nın hakikat bir kalkanı haline kazançken, ülkemiz ise Avrupa-Atlantik güvenliğine ehemmiyetli katkı sağlıyor dedi.

KİEV YENİ TATBİKATLARA HAZIRLANIYOR

Ukrayna ordusunun 2021de ülke hudutları dışında 15 çok halklı tatbikatta yer alacağını, ayrıca ülkede dokuz tatbikat yapılacağını aktaran Homçak, Kosova ve Afganistan’da NATO liderliğindeki beynelmilel sulh ve güvenlik işlemlerine katılmaya devam ediyoruz. Iraktaki harekâtlara misyonlara ve Akdenizdeki Deniz Muhafızlarına katılma mevzusu da değerlendiriliyor ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Silahlı Güçlerinden yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde dün Rusya yanlısı ayrılıkçıların 10 kere mütareke ihlali yaptığı bildirildi. Homçak, Rusya’nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hududuna ve Kırım’a askeri sevkiyat yaptığını açıklamıştı. Ukrayna Korunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi ise Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı" provokasyona hazırlandığını iddia etmişti.