Ukrayna savaş uçakları Yılan Adası'nı vurdu! İşte o anlar

Ukrayna savaş uçakları Yılan Adası'nı vurdu! İşte o anlar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken, Kiev'den dikkat toplayan bir açıklama geldi. Ukrayna savaşın ilk günlerinden beri gündemde olan Yılan Adası'na saldırı tertip etti. Ülke basını bu büyümeyi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş haftalardır devam ediyor.

Savaşın ilk gününden beri sembolik bir ehemmiyete sahip olan adada flaş bir büyüme yaşandı. Ukrayna adaya bir saldırı tertip edildi.

Su-27 Flankers savaş uçakları ile hakikatleştirilen saldırıda adadaki birden fazla Rus hedefinin vurulduğu belirtiliyor.

Ukrayna savaş uçakları Yılan Adasını vurdu İşte o anlar

Saldırıya ait yayınlanan görüntülerde ilk saldırılardan sonra en az iki büyük patlama olduğu görülüyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bu bombaların bir cephane deposunu hedef aldığı anlamına gelebilir.

Savaşın ilk günlerinde Yılan Adası'nı çevreleyen Rus askerleri, adada görevli 13 Ukraynalı askere "teslim olun" çağrısı yapmış, askerleri ise bu öneriyi geri çevirmişti.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı ise, hava savunma sistemlerinin Karadeniz'deki Yılan adası üzerinde iki Ukraynalı SU-24 bombardıman uçağını ve bir helikopteri düşürdüğünü açıkladı.

Açıklamada, son 24 saat içinde toplam dört Ukrayna savaş uçağı, dört helikopter ve bir hücumbotun yıkım edildiği belirtildi.

Rusya'nın askerlere yaptığı ihtar ve Ukraynalı muhafızların verdiği yanıtların ses kaydı sosyal medyaya düşmüş, ses kaydında, Ukraynalı askerlerin Rusya'nın 'teslim olun' çağrısına 'Defol git' diyerek yanıt verdiği dinlenmişti.

AKIBETLERİNİ ZELENSKİ AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna operasyonlarının ilk gününde Yılan Adası saldırılarında tüm Ukraynalı askerlerin öldürüldüğünün duyurduğu fakat daha sonra bu askerlerin yaşadığının ortaya çıkmasıyla alakalı soruya cevap veren Zelenski, şu ifadeleri kullanmıştı;

Ukrayna savaş uçakları Yılan Adasını vurdu İşte o anlar

'Kimileri can verdi kimileri esir alındı. Rusya bazı mahkumlar için takas öneriyi sundu. Kararsız etmeden onları değiştirdik. Can Verenler kahraman oldu yaşamda kalanlar ise takasta kullanıldı hepsi bu.'

Ukrayna geçtiğimiz haftalarda Yılan Adası'nı abluka eten Moskva isimli savaş gemisine füze ile saldırmış ve gemi Karadeniz'in soğuk sularına gömülmüştü.

GEMİ HAKKINDA NELER ÖĞRENİLİYOR?

Moskova kruvazörü, Sovyetler Birliği yarıyılında, hali hazırda Ukrayna'ya ait olan ve işgal sonrası Rus birliklerinin sık sık bombaladığı ülkenin güneyindeki Mykolaiv kentinde inşa edildi.

Ukrayna savaş uçakları Yılan Adasını vurdu İşte o anlar

186 metre uzunluğundaki gemi 1979'da denize indirildi, ilk ismi Slava'ydı. Daha sonra ismi Moskova olarak değiştirilen gemi, 2000'de Karadeniz filosunun kalbi oldu, 2020'de tadilattan geçirildi.

Kruvazör, 16 adet 700 kmlik erime sahip P-1000 Vulkan tipi gemi savar füzeleri ile S-300 hava savunma sistemiyle donatıldı.

2015'te Akdeniz'de Rus donanmasının daimi görev gücünün idarendiği gemi, Suriye'deki Rusya'ya ait Hmeymim Hava Üssü'nün korunmasında da ehemmiyetli rol oynamıştı.