Ukrayna savaşında flaş gelişme... Rusya dünyaya duyurdu: Çember kapandı!

Ukrayna savaşında flaş gelişme... Rusya dünyaya duyurdu: Çember kapandı!

Ukrayna'daki savaş son hız devam ederken Lysychansk'ın güneyinden dikkat sürükleyen bir haber geldi. Rusya bölgede takribî 1300 Ukrayna askerini çembere aldığını duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den

Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat'tan beri Ukrayna'dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile başlayan savaş son yarıyılda Ukrayna'nın doğu bölgelerinde yoğunlaşmış gidişatta.

İki ordu da bölgenin hakimiyeti için tüm eforunu seferber etmiş gidişatta. Kanlı çatışmalara sahne olan bölgede flaş bir gelişme yaşandı.

Rus devlet haber ajansı TASS'a göre, Rus güçleri Ukrayna birliklerini Lysychansk'ın güneyinde abluka etti.

Luhansk Millet Cumhuriyeti LPR, takribî 1300 Ukraynalı asker ve yabancı paralı askerin, Lysychansk'ın güneyinde bulunan Hirske ve Zolote bölgesinde Rus güçleri tarafından çembere alındığını açıkladı.

TASS ayrıca LPR'den bir kaynaktan alıntı yaparak güçlerinin Lysychansk'ın takribî 12 kilometre güneybatısındaki Volcheyarovka köyünü ele geçirdiğini söyledi.

Ukrayna cephesinden henüz çembere alındığı iddia edilen askerler ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Ukrayna savaşında flaş gelişme... Rusya dünyaya duyurdu: Çember kapandı
Çernigiv'in dışındaki Novoselivka köyünde vurulan bir tank Resim: AFP

ZELESNKİ'DEN BATI'YA YENİ ÇAĞRI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise ağır silah talebini yineledi.

Zelenski, Batı'ya savaş alanında Rusya'ya eşdeğer ağır silah sevkiyatını süratlendirmeye çağırırdı.

'Donbas'ta büyük hava ve topçu atakları var' var diyen Zelesnki, sözlerine şöyle devam etti;

'Donbas'ı adım adım yok etmek istiyorlar. Lysychansk, Sloviansk, Kramatorsk... Bu şehirlerden herhangi birini Mariupol'a dönüştürmeyi hedefliyorlar.'

PUTİN NEDEN DONBAS'I HAKİMİYET ETMEK İSTİYOR?

Putin, hiçbir zaman ispat gösterememiş olsa da uzun süredir Ukrayna'nın ülkenin doğusunda soykırım yaptığına dair iddiaları dile getiriyordu.

24 Şubat'ta savaş başladığında, doğudaki bölgelerin üçte ikisi Ukrayna'nın kontrolündeydi. Geri kalanı 2014'teki savaştan bu yana Rus yanlıları tarafından tek taraflı ilan edilmiş; Rusya destekli minik özerk bölgeler olarak varlığını sürdürüyordu.

Savaşın başlamasından birkaç gün evvel Putin, bu iki bölgenin tümünün Ukrayna'dan bağımsızlığını kabul ettiğini açıkladı.

Ukrayna savaşında flaş gelişme... Rusya dünyaya duyurdu: Çember kapandı
Lysychansk kasabası dışındaki petrol rafinerisi Rus hücumu sonrası alevlere teslim oldu Resim: AFP

Şayet Rusya bu iki bölgeyi de tamamen ele geçirirse, bu Putin'e büyük bir "zafer" imkanı vermiş olur. Bir sonraki adım da Donbas'ı ilhak etmek olur.

Tıpkı 2014'te kavgalı ve beynelmilel alanda kabul edilmeyen bir halkoylamasıyla Kırım'da yaptığı gibi...

Rusya'nın "kuklası" durumundaki Luhansk bölgesi lideri, daha şimdiden "ileride yapılacak bir halkoylamasından" bahsetmeye başladı.

Elbette ki şu an savaşın devam ettiği bir bölgede halkoylamasından ya da herhangi bir oylamadan bahsetmek bir hayli garip görünüyor.