Ukrayna savaşında rüzgar nasıl tersine döndü? İşte Putin'in yeni taktiği

Ukrayna savaşında rüzgar nasıl tersine döndü? İşte Putin'in yeni taktiği

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna'dan gelen haberlerde... İki ordu da Donbas için vefatına bir gayret veriyor. Son günlerde bölgede inisiyatifin Rus ordusuna geçtiği belirtiliyor. Ukrayna birlikleri, Rus

Ukrayna'daki savaş 4'üncü ayında. Savaş Rus ordusu için deyimi caizse kâbus gibi başladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta sabah 06.00'da başlayan savaşın ilk gününden itibaren hedefine Ukrayna'nın kalbi Kiev'i koyan Rus ordusu ülke genelinde hücuma geçti ancak ağır kayıplar verdi.

KABİL MODELİ BAŞARISIZ OLDU

27 Aralık 1979'da Sovyet özel güçleri Kabil'deki ehemmiyetli binaları ele geçirmiş, büyük zırhlı birlikler hududu geçerken bir hava indirme üniteyi de başşehir Kabil'in yakınındaki havaalanını ele geçirmişti.

1979 senesindeki Afganistan istilası Sovyetleri tahribe götüren unsurlardan birisi olarak nitelendiriliyor. Sovyet ordusu 1989'da ülkeden çekilmiş, savaşın Moskova'ya maliyeti ise çok ağır olmuştu.

Sovyet komutanların bu hücumu ile başşehirde süratle ve kansız bir biçimde kukla bir hükümet kurulmuştu. Rusya, Ukrayna işgalinde de eş bir yöntem izledi.

Savaşın ilk günlerinde Rus özel güçleri ve paraşütçüleri Kiev yakınlarındaki havalimanına yönelmiş, Hostomel'de kanlı çatışmalar yaşanmış ancak netice Rusya için hüsran olmuştu.

Bunun üzerine hedefini Ukrayna'nın doğusu olarak tanımlayan Rusya neredeyse tüm eforu ile Donbas'ı hedef almaya başladı.

Son günlerde bölgede inisiyatifin Rus ordusuna geçtiği konuşuluyor. Çünkü Rus birlikleri hamlelerine sürat kesmeden devam ederken Ukrayna eforları ise her gün toprak kayıpları yaşıyor.

RUS ORDUSU STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ

Peki savaşta rüzgar aylar sonra nasıl Rusya'dan yana döndü? Kısa yanıt: Rus ordusunun strateji değiştirmesi.

Ukraynalı yetkililer doğudaki savaşta her gün suratın üzerinde askerin yaşamını kaybettiğini, suratlarcasının ise yaralandığını belirtiyor.

 

Ukrayna savaşında rüzgar nasıl tersine döndü? İşte Putinin yeni taktiği

Ukraynalı yetkililer doğudaki savaşta her gün suratın üzerinde askerin yaşamını kaybettiğini, suratlarcasının ise yaralandığını belirtiyor.

 

Rus ordusu güçlerin birden fazla kolunu kapsayan eş zamanlı işlemler yürütme mevzusunda çok az tecrübeye sahipti ve Ukrayna'daki savaşın ilk aylarında bu stratejinin galibiyetsizliği tüm dünya tarafından görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri, Virginia merkezli bir araştırma kuruluşu olan CNA'nın Rusya araştırmaları direktörü Michael Kofman'a göre, Rusya hedefini Donbas'a çevirdikten stratejiyi de geride vazgeçti.

Rus ordusu savaşın bu evresinden itibaren koordineli bir hücum yerine tek bir hedefe yoğunlaştı.

Savaşın ilk yarıyılında tedarik meseleleri ile karşı kaşıya kalan Rusya, Donbas savaşında bu mesele ile de karşılaşmadı.

Çünkü bölgenin bir kısmı halihazırda Rus ayrılıkçıların hakimiyetindeydi ve bölge Rus topraklarına Kiev'e oranla çok daha yakındı.

Dobnas'ın mukadderatı Severodonetsk'te atama ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, doğudaki Severodonetsk kentinin 'Donbas'taki çatışmanın merkez üssü olmaya devam ettiğini' söylüyor. Gelen son bilgilere göre kentin yüzde 80'i Rus hakimiyeti altında.

PUTİN'İN EN BÜYÜK EFORU: ATEŞ ÜSTÜNLÜĞÜ

Doğudaki savaşın senelerdir devam etmesinin bir neticeyi olarak her iki tarafın askerleri de uzun müddettir tahkim edilmiş mevzilerde yer alıyordu.

Bölgeden gelen son haberlere bakılırsa Rusya bu vaziyeti lehine çevirmeyi muvaffak oldu. Çünkü bu birlikler bombalar, füzeler ve top kurşunları için kolay hedef konumundaydı.

Daha uzun erimli silahlara ve ateş eforuna sahip olan Rus ordusu Ukrayna birliklerine ağır kayıplar verdirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın Ukrayna'ya daha uzun erimli roketler yollama kararını Rusya'nın sahadaki avantajının ortaya çıkmasından sonra aldığı belirtiliyor.

 

Ukrayna savaşında rüzgar nasıl tersine döndü? İşte Putinin yeni taktiği

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın Ukrayna'ya daha uzun erimli roketler yollama kararını Rusya'nın sahadaki avantajının ortaya çıkmasından sonra aldığı belirtiliyor.

 

Bu cins bir siper savaşında orduların ana hedefi hatta yarık açarak ilerlemek ve düşman birliklerini çembere almaktır.

Rusya bunu henüz bütün olarak muvaffak olamadı ancak elindeki silah eforu ile Ukrayna birliklerini geri itmeyi muvaffak oldu.

YENİ SİLAHLAR SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREBİLİR Mİ?

Tabi ki bu Putin'in savaşı kazandığı anlamına gelmiyor. Askeri uzmanlar Batı'dan gelecek yeni uzun erimli silahların cepheye erişmesi ile Ukraynalıların kaybettikleri toprakların bir kısmını geri alabileceğini belirtiyor.

Her iki taraf da kazanmaları gerektiğinde ısrar ediyor. Ancak şu an için iki taraf da kaybediyor.

Çünkü Rusya Donbas savaşını kazansa dahi Ukrayna'nın yalnızca bir kısmını ele geçirmiş, savaşın ana hedefi olan hükümeti değiştirme tasarısını rafa kaldırmış olacak.

Ukrayna ise en iyi senaryonun hakikatleşmesi ve tüm Rus birliklerini hudutlarında geri püskürttüğü gidişatta daha uzun savaşın serveti olan enkaza dönmüş bir Ukrayna'nın sahibi olacak.