Ukrayna savaşında son durum: Rus ilerleyişi sürüyor... İşte sıradaki hedef

Ukrayna savaşında son durum: Rus ilerleyişi sürüyor... İşte sıradaki hedef

Ukrayna savaşı son hız devam ediyor... Rus ordusunun doğudaki ilerleyişi devam ederken ordunun sıradaki hedefi netlik kazandı. İşte Ukrayna'daki savaşın yeni adresi...

Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat'tan beri Ukrayna'dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş son yarıyılda Ukrayna'nın doğu bölgelerinde yoğunlaşmıştı.

Neredeyse tüm eforu ile bölgeye saldıran Rusya kritik bir kenti daha ele geçirmiş, Ukrayna'nın 'son kale' olarak tanımladığı Lysychansk'ı ele geçiren Rusya, Luhansk'ta hakimiyeti sağlamıştı.

SAVAŞIN YENİ ADRESİ BELİRLİ OLDU

Ukrayna ordusu ise Donbas’ın ikinci parçası olan Donetsk için korunmaya hazırlanıyor.

Ukrayna tüm eforu ile bölgeyi korunmaya devam ederken İngiltere'den dikkat sürükleyen bir haber geldi.

Ukrayna savaşında son durum: Rus ilerleyişi sürüyor... İşte sıradaki hedef Rus askerleri Mariupol'de mayın temizliği yapıyor... Resim: AFP

İngiltere Korunma Bakanlığı, Rus yanlısı ayrılıkçıların, güçlerinin Siversk'in eteklerine girdiğine dair iddialarının doğrulanmadığının altını çizdi.

Yayınlanan istihbarat raporunda Siversk'in güvenliği sağlandıktan sonra Bakhmut'un büyük ihtimalle bir sonraki hedef olacağını bilgisine yer verildi.

PUTİN NEDEN DONBAS'I HAKİMİYET ETMEK İSTİYOR?

Putin, hiçbir zaman delil gösterememiş olsa da uzun süredir Ukrayna'nın ülkenin doğusunda soykırım yaptığına dair iddiaları dile getiriyordu.

24 Şubat'ta savaş başladığında, doğudaki bölgelerin üçte ikisi Ukrayna'nın kontrolündeydi.

Geri kalanı 2014'teki savaştan bu yana Rus yanlıları tarafından tek taraflı ilan edilmiş; Rusya destekli minik özerk bölgeler olarak varlığını sürdürüyordu.

Tıpkı 2014'te münazaralı ve beynelmilel alanda kabul edilmeyen bir halkoylamasıyla Kırım'da yaptığı gibi...

Ukrayna'da Donetsk ve Luhansk bölgeleri Donbas isimli alanı oluşturuyor. Savaştan evvel Rusya lideri Vladimir Putin Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanımıştı.

Rusya'nın "kuklası" durumundaki Luhansk bölgesi lideri, daha şimdiden "ileride yapılacak bir halkoylamasından" bahsetmeye başladı.

Elbette ki şu an savaşın devam ettiği bir bölgede halkoylamasından ya da herhangi bir oylamadan bahsetmek bir hayli garip görünüyor.

UKRAYNA'DAN 'DEVLET SIRRI' AÇIKLAMASI

Öte yandan Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik ataklarında iki tarafta kayıplar verirken, Ukrayna Korunma Bakan Yardımısı Anna Malyar, Ukrayna'nın resmi kayıpları hakkında açıklama yaptı.

Askeri kayıpların mucizevi hal gidişatının sona erene kadar devlet gizemi olarak kalacağını söyleyen Malyar şu ifadeleri kullandı;

'Kayıpların rakamı sıkıyönetim döneminde devlet gizemidir. Bu askeri çıkarlar, düşmanın bu rakamları bilmemesi ve kendi emelleri için kullanmamasından kaynaklıdır.'

Ukrayna'daki bazı kuruluşların bu sayıları bilmeye çalıştığını ancak bunun mahzurları olduğunu belirten Malyar, 'Bu sayıları kamuoyundan gizlediğini düşünerek bu sayıları alenen araştırmaya çalışan vatandaşlara ve kamu inisiyatiflerine sesleniyoruz. Düşman için çalışmayın ve sıkıyönetim bitene kadar bu sayıları açıklamayın' dedi.