Ukrayna 'Terminatör'ü devreye soktu... Tespit edilmesi neredeyse imkansız!

Ukrayna 'Terminatör'ü devreye soktu... Tespit edilmesi neredeyse imkansız!

Ukrayna savaşı son hız devam ederken iki tarafta kazanmak için ellerindeki tüm ihtimalleri seferber ediyor. pek çok yeni silahın ilk kez test edildiği savaş alanı 'Terminatör' lakaplı silaha konut sahipliği

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaş ülkenin doğusunda yoğunlaşmış vaziyette.

Savaşın ilk günlerinde niyetini Kiev olarak tanımlayan ancak tüm mücadelelere karşın başşehri düşüremeyen Rusya, Donbas'ta ise gayelerine emin adımlar ile ilerliyor.

Savaşta rüzgarın Rusya'dan yana döndüğü yorumları yapılıyor. Çünkü Rus birlikleri Ukrayna eforlarını geri itmeyi sürdürüyor.

Ukrayna bir yandan direnişe devam ederken bir yandan da Batı'dan silah dayanağı arzını sürdürüyor.

Rus ataklarına karşı pek çok ülkeden takviye alan Ukrayna ordusu son teknoloji bir silahı da savaşta kullanmaya başlamış vaziyette.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, Kiev, 'terminatör' olarak da anılan silahlı robotu savaş alanında kullanmaya başladı.

Ukrayna Terminatörü devreye soktu... Tespit edilmesi neredeyse imkansız Ukrayna ordusunun bir topçu birliğinin komutanı merkez, doğu Ukrayna, Donetsk bölgesindeki cephe hattına yakın bir köyde bombardıman sebebiyle devrilen bir evin içinde... Resim:AP

 

7.62 taarruz cihazlı tüfeğine konut sahipliği yapan GNOM'un uzaktan kumanda ile suratlarca metre uzağa saklanabilen birlikler tarafından hakimiyet edildiği belirtiliyor.

Mirror'a konuşan kaynaklar, Ukrayna imali silahlı robotun çok iyi kamufle olduğunu ve Rus birliklerini tuzağa düşürmek için kullanıldığının altını çiziyor.

Aynı kaynaklar, GNOM'un çatışmada kilit bir rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Mevzubahisi silahın Rus birliklerini kandırmak için kullanıldığı da belirtiliyor. Çünkü GNOM ile Rus birlikleri üzerine ateş açan Ukrayna eforları onları buraya doğru yönlendirip hakikat bulundukları noktayı saklayabiliyor.

UKRAYNA'DAN BATI'YA ÇAĞRI

Öte yandan Ukraynalı yetkililer, Batı'nın ülkeye verdiği dayanağın yeterli olmadığını ve doğudaki savaşta Rus birliklerine sabredebilmek ismine söz verilen silahların süratlice sevk edilmesi gerektiğini duyurdu.

Rusya savaş kayıpları mevzusunda suskun kalırken, Ukraynalı yetkililer her gün 200 kadar askerinin can verdiğini söylüyor.

Rus kuvvetleri doğuda yavaş yavaş zemin kazanıyor, ancak uzmanlar ağır kayıplar verdiklerini söylüyor.

Ukrayna Terminatörü devreye soktu... Tespit edilmesi neredeyse imkansız
Amerika Birleşik Devletlerili oyuncu Ben Tarzlar, sonra 20 Haziran Pazartesi günü Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile toplandı. Resim: AFP

ZELENSKİ'DEN NET UYARI: BU HAFTAYA DİKKAT

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, dün yaptığı açıklamada Rusya’nın ilerleyen günlerde Ukrayna’ya müteveccih ‘düşmanca faaliyetlerini’ yoğunlaştırabileceği mevzusunda ihtarda bulundu.

Zelenski, 'Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın aday statüsüne ait cevabını dinleyeceğimiz bir hafta. Avrupa Komisyonu'ndan zati pozitif bir karar aldık ve yeni haftanın sonunda Avrupa Konseyi'nden bir cevap gelecek' dedi.

Rusya’nın Zaporizhzhia bölgesinde ve Harkiv istikametinde eforlarını biriktirdiğini ifade eden Zelenski, 'Yakıt altyapımıza tekerrür saldırdılar, yakıt vaziyetini daha da makûslaştırmak istiyorlar. Elbette buna da yanıt vereceğiz. Donbas'ta şiddetli çatışmalar sürüyor. Rus ordusu, orada en fazla rakamda topçu, en fazla rakamda atak eforu kullanıyor. Ancak Severodonetsk, Lysychansk, Avdiivka, Krasnohorivka ve değişik sıcak noktalar sabretmeye devam ediyor' dedi.