Ukrayna’da büyük panik… Rus askerleri nükleer santralindeki açıklanamayan olay yüzünden öldü!

Ukrayna’da büyük panik… Rus askerleri nükleer santralindeki açıklanamayan olay yüzünden öldü!

İşgal altındaki Ukrayna’da bulunan bir nükleer santralinde yaşanan 'açıklanamayan vaka' büyük paniğe yol açtı. Rusların işgali altında bulunan kuruluşta askerlerin can vermesiyle beraber büyük bir fobi

Ukrayna'da işgal altındaki Zaporizhzhia nükleer santralinde yaşanan enteresan ve açıklanamayan bir hadisede Rus askerlerinin can verdiği ve yaralandığı iddia edildi.

Medyaya da yansıyan haberlere göre Zaporizhzhia nükleer santralindeki askerler dün sağlık kurumuna kaldırıldı. Askerlerden birini vaziyetinin ciddi olduğu belirtilirken hadisede, rakamı meçhul de olsa can kaybı da var.

Rusya’nın, füze sistemleri de dahil olmak üzere silahlarını bu kuruluşta depoladığı öğreniliyor.

Ukrayna’da büyük panik… Rus askerleri nükleer santralindeki açıklanamayan olay yüzünden öldüZaporizhzhia bölgesinde dalgalanan Rus sancağı

"PANİK İÇİNDE KOŞTURDULAR"

İstasyonun bulunduğu Enerhodar belediye başkanı Dmytro Orlov, askerlerin ‘çok korktuklarını ve panik içinde koştuklarını’ ve kimilerinin şu anda sağlık kurumunda yoğun bakımda olduğunu söyledi.

Yaşanan vakanın kuruluşta depolanan silahlarla alakalı olup olmadığı henüz muhakkak değil.

Ukrayna nükleer ajansı Energoatom'un başkanı Petro Kotin, cuma günü, 500 kadar Rus askerinin bölgeyi hakimiyet etmesiyle gidişatın 'son derece gergin' olduğu mevzusunda ihtarda bulunmuştu.

Ukrayna’da büyük panik… Rus askerleri nükleer santralindeki açıklanamayan olay yüzünden öldüSırlı vakanın yaşandığı nükleer kuruluş

RUSYA AĞIR SİLAHLARINI DEPOLUYOR

Kotin, derenin karşı yakasındaki şehre atıfta bulunarak, "İşgalciler, Dnipro ırmağının öteki yakasını ve Nikopol bölgesini bombaladıkları füze sistemleri de dahil olmak üzere aygıtlarını oraya getiriyorlar. Etrafı fiziksel olarak hakimiyet ediyorlar. İşgalcilerin ağır makineleri ve silahları ve patlayıcıları olan kamyonları Zaporizhzhia nükleer santralinin topraklarında kalmaya devam ediyor” dedi.

Belediye Başkanı Orlov'a göre, değişik şiddet derecelerinde yaralanmış dokuz asker yerel sağlık kurumuna kaldırıldı.

Orlov “Askerlerden biri ağır yaralı olarak getirildi ve yoğun bakıma alındı” dedi.

Ukrayna’da büyük panik… Rus askerleri nükleer santralindeki açıklanamayan olay yüzünden öldüAskerlerin sonucu henüz muhakkak değil

BELEDİYE BAŞKANI: CAN VEREN ASKERLER VAR

Belediye başkanı "Kimileri can verdi ama şu anda bütün rakamlarını söyleyemeyiz. O kadar korktular ki, panik içinde istasyonun etrafında koştular ve olması gerektiği gibi vardiyaları değiştirmek yerine çok uzun zaman fabrikada iki vardiya operasyonel personeli yasakladılar." diyerek fobiyi daha da geliştirdi.

Ukrayna'nın elektriğinin takribî yüzde 20'sini oluşturan Zaporizhzhia santrali, 4 Mart'ta Rus eforları tarafından ele geçirilmişti. Kuruluşun yönetimsel binaları ve istasyonu artık Ruslar tarafından hakimiyet ediyor.