Ukrayna’da kriz tırmanışa geçti

Ukrayna’da kriz tırmanışa geçti

Ukrayna’nın doğusunda, Rusya takviyeli Donetsk ve Lugansk ayrılıkçı bölgeleriyle merkezi Kiev yönetimi arasında son günlerde tırmanan gerilim büyük askeri eforlar Amerika Birleşik Devletleri…

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon, “Rusya, Ukrayna’ya müdahale ederse Kiev’i yalnız vazgeçmeyeceklerini” bülten ederken, Kremlin, Ukrayna’da Amerikan askerlerinin görülmesi halinde Moskova’nın ciddi karşı askeri temkinler alacağını açıkladı.

TANSİYON YÜKSELİYOR

Ukrayna’da “Donbas” ortak ismiyle öğrenilen Rusya yanlısı Lugansk ile Donetsk ayrılıkçı yaradılışlarıyla Ukrayna yönetimi arasında gerilim geçen ay başlarında yine tırmanışa geçti. Moskova yanlısı ayrılıkçılar, Kiev idaresinin 2014’teki savaşın rövanşı için hücum hazırlıkları yaptığını öne sürerken, Ukrayna hükümeti ise Rusya’nın Donbas üzerinden tertip edeceği provokasyonla Ukrayna’nın tamamını ilhak etmek için hücum hazırlıkları yaptığını iddia etti. Ukrayna, Rusya’nın hududa ağır silahlar ve 4 bin askerlik ek yığınak yaptığına işaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri: TAKVİYE YOLLARIZ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden dün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan Biden görüşmede Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı karşısında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ukrayna’nın hakimliği ve toprak tamlığına sarsılmaz takviyesini bir defa daha vurguladı” denildi. Ayrıca evvelki gün Ukrayna Korunma Bakanı Andrey Taran’ın Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanı Lloyd Austin ile görüşerek destek istediği. Austin’in, “Amerika, Ukrayna’ya takviye etmeye hazır. Gerekirse askeri takviye yaparız” dediği aktarıldı.

Ukrayna’da kriz tırmanışa geçti

RUSYA: EK İHTİYAT ALIRIZ

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov, Amerika Birleşik Devletleri’yi bölgede gerilimi tırmandırmakla yargılayarak, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Ukrayna’ya muhtemel asker yollaması veya orada üs kurmasını Rusya’nın milli güvenliğine ciddi tehdit sayarız. Rusya, hududunda yaşanacak böyle bir büyüme karşısında gereken ek temkinleri almak zorunda kalır” dedi.

8 YILLIK GERİLİM

Ukrayna’da kriz, 2013 sonlarında Kiev’de Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç idaresine karşı cadde protestolarıyla patlak vermişti.

Yanukoviç’in çağrısı üzerine Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’na asker çıkaran Rusya, Mart 2014’te yapılan halkoylamasıyla Kırım’ın Rusya’ya bağlandığını bülten etmişti. Ukrayna’nın doğusundaki Lugansk ile Donetsk bölgeleri de mahallî meclislerin kararıyla Kiev’den bağımsızlık bülten etmişti.

Almanya, Fransa, Rusya ve Belarus, Minsk sürecini başlatmıştı. Mütareke ile ayrılıkçı bölgelerin geniş otonomlukla Ukrayna’ya bağlı kalması karara bağlanmıştı.