Ukrayna'dan bomba iddia: Rusya Genelkurmay Başkanı görevden alındı!

Ukrayna'dan bomba iddia: Rusya Genelkurmay Başkanı görevden alındı!

Ukrayna cumhurbaşkanının üst düzey danışmanlarından biri, Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov'un görevden alındığını iddia etti. Gerasimov ile birlikte bir grup üst düzey askeri mesulün

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşta 2 ay geride kalırken istediği galibiyeti bulamayan Putin askeri emirde farklılıklara gidiyor. Ukrayna'daki istihbarat harekâtlarının mesullüğünü Federal Güvenlik Servisi'nden FSB alıp, Rusya İstihbarat Teşkilatı'na GRU devrettiği konuşulan Rus liderin şimdi de Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov'un görevden aldığı iddia ediliyor.

"GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI" İDDİASI

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un Ukrayna'nın doğusundaki cephelere yaptığı ziyaret sırasında hedef alındığı ve yaralandığı iddia edilmişti.

Daha Önceki bir askeri istihbarat uzmanı olan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'in yakın etrafında yer alan Oleksiy Arestovych Putin'in Ukrayna işgalindeki zafersizliklerden dolayı suçlayacak birini aradığını ve bu sebeple de Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov'u görevden aldığını iddia etti.

ZAMAN VERİP VERMEMEYİ TARTIŞIYORLAR

Dün gece Youtube'da yayınlanan bir programda konuşan Arestovych, "Aldığımız ön bilgilere göre Gerasimov fiilen askıya alındı. Ona bir şeyleri düzenlemesi için zaman verip vermeyeceklerine karar veriyorlar." dedi.

Ukraynadan bomba iddia: Rusya Genelkurmay Başkanı görevden alındı
Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov/AP

Arestovych, Batı askeri bölgesinin ilk tank ordusunun komutanı Korgeneral Sergei Kisel'in de Harkov yakınlarındaki hezimet sonrası sonrası görevden alınıp hapsedildiğini iddia etti.

ZAFER BAYRAMI MERASİMİNDE DE YOKTU

Arestovych, verdiği bilgilerin 'ön bilgi' olduğunu vurguladı, ancak Gerasimov'un Pazartesi günü Moskova'da tertip edilen Zafer Bayramı geçit merasiminde görünmemesi hakkındaki iddiaları güçlendirdi.

ORDUNUN PRESTİJİ CİDDİ MİKTARDA SARSILDI

Bir zamanlar dünyanın en iyi ikinci ordusu olarak öğrenilen Rus ordusunun Ukrayna'da 2 aydır süren savaşta 10 binden fazla asker kaybettiği düşünülüyor. Onlarca üst düzey emrin öldürüldüğü, amiral gemisinin batırıldığı ağır zayiatlara neden olan savaş Rus ordusunun prestijini ciddi miktarda salladı.

Rus ordusu dün son olarak işgal teşebbüsünde bulundukları Lysychansk şehrinde ağır bir mağlubiyete uğraşmış, aylardır ön çalışmalarını yaptıkları Donbas hamlesi daha ilk adımda sert bir kayaya çarpmıştı. Ukrayna Korunma Bakanlığı, Rus ordusunun aldığı askeri kayıpları karşılama etmek için büyük olasılıkla Siversky Donets deresine yine konuşlanacağı ihtarında bulunuyor.

Ukraynadan bomba iddia: Rusya Genelkurmay Başkanı görevden alındı
Mail Online Rusya Genelkurmay Başkanı General Valery Gerasimov ile birlikte çok sayıda emrin görevden alındığını yazdı...

SAVAŞ SÜRESİNCE YAPILAN EN BÜYÜK TASFİYE

Ukrayna İçişleri Bakanlığı'nın Telegram kanalında Rus ordusunun peş peşe aldığı utanç verici mağlubiyetler sorası tasfiyelerin başladığı duyuruldu.

İddiaya göre Karadeniz Filosu Komutanı Amiral İgor Osipov göreven alındı ​​ve hapsedildi. Filonun birinci komutan takviyecisi Koramiral Sergei Pinchuk ile alakalı soruşturma devam ediyor.

Güney Askeri Bölgesi 22. Kolordu Komutanı Tümgeneral Arkady Marzoev, 6. Ordu Komutanı Korgeneral Vladislav Ershov ve Batı Askeri bölgesinin tank ordusunun komutanı Korgeneral Sergei Kise'in de büyük personel, silah ve askeri ekipman kayıpları sebebiyle görevden alındığı iddia ediliyor.

İddia doğrulanırsa bu savaş müddetinde asıllaşan en büyük üst düzey ad tasfiyesi olacak.