Ukrayna'dan flaş karar... Avrupa resmen alarma geçti!

Ukrayna'dan flaş karar... Avrupa resmen alarma geçti!

Rusya'nın atağı ile başlayan savaş son hız devam ederken Ukrayna'dan Avrupa'da zelzele tesiri yaratan bir adım geldi. Ukrayna üzerinden Avrupa’ya giden doğalgaz akışının kesilmesi üzerine kıta resmen

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan savaş ülkenin dört bir yanında can almaya devam ediyor.

24 Şubat sabahı başlayan atak sonrası Amerika Birleşik Devletleri ve AB ülkeleri Rusya'ya karşı yaptırım kararı almış, Ukrayna'ya ise silah desteğinde bulunmaya başlamıştı.

Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin, 'Arkadaş olmayan ülkelere gaz satarken Rus Rublesi kullanımına geçmeyi tasarlıyoruz' lafları ile doğalgaz satışında yeni yarıyılı resmen bülten etmişti.

Rus gazına bağımlı konumda olan Avrupa'ya makûs haber Ukrayna'dan geldi. Ukrayna Rus gazının Avrupa'ya geçişini durdurma kararı aldı.

BUGÜNDEN İTİBAREN RUS GAZI ALMAYACAKLAR

New York Times'ta yer alan habere göre, Ukrayna Gaz Mesajım Sistemi Cerrahı, Rusların gaz kuruluşlarında teknik süreçlere müdahale etmesi ve 'gaz taşıma sisteminin kararını ve güvenliğini' riske atması sebebiyle bugünden itibaren giriş noktasında Rus gazını kabul etmekten bırakacağını duyurdu.

İşletme, kapatmanın Rusya'dan Ukrayna üzerinden geçen gazın takribî üçte birini kapatabileceğini söyledi.

Bu açıklama sonrası Rus gazına sanki bağımlı konumda olan AB'de alarm verildi. İşletme gazı başka bir geçiş noktasına geçirme ihtimalinin olduğunu belirtirken Avrupa ülkelerinin bu ihtimali yaşama geçirmek için harekete geçtiği de gelen bilgiler arasında.

Ehemmiyetli bir natürel gaz atardamarının kesilmesi olasılığı, savaş ve Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'a gaz akışını durdurma kararı sebebiyle zati gergin olan piyasalarda zelzele tesiri yarattı.

Ukraynadan flaş karar... Avrupa resmen alarma geçti

Rus birlikleri haftalardır boru hattının geçtiği doğu Ukrayna'daki toprakları işgal ediyor.

DOĞALGAZ İTİRAFI: ACİLEN ARTIRMAMIZ GEREK

Bavyera Ekonomi Bakanı Aiwanger, geçtiğimiz günlerde Alman devletinin kıştan evvel kapasitesini acilen artırması gerektiği mevzusunda uyarmıştı.

İngiliz Express gazetesinde yer alan habere göre, Salzburg yakınlarındaki Haidach gaz depolama kuruluşunun neredeyse boş olduğu bildiriliyor.

'KARA LİSTE'DE HANGİ ÜLKELER VAR?

Putin’in imza attığı kararname ile 'arkadaş olmayan ülkeler' listesi geçtiğimiz haftalarda resmiyet kazanmıştı.

Rusya hükümetinin yayınladığı listede Amerika Birleşik Devletleri, tüm AB ülkeleri yer aldı.

Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı gizeme Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da mevzubahisi listede yer aldı.