Ukrayna'dan Yılan Adası'na gece yarısı operasyonu! Uydu görüntüleri ortaya çıktı...

Ukrayna'dan Yılan Adası'na gece yarısı operasyonu! Uydu görüntüleri ortaya çıktı...

Rusya, Ukrayna'nın Yılan Adası'na başlattığı atağın püskürtüldüğünü iddia etse de bugün yayınlanan uydu görüntüleri ve Ukrayna'nın yayınladığı videolar Rus birliklerinin ağır zarar aldıkları iddiasını

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı işgalin ilk günlerinde popüler olan 'Yılan Adası' bugünlerde yine savaşın en çok konuşulan mevzularından birisi haline geldi.

UKRAYNA'DAN GECE YARISI SAKLI HAREKÂT

100 dönümlük Yılan Adası, Ukrayna'nın Karadeniz'deki güney kıyı şeridinden takribî 80 mil uzakta. Ve savaşın her iki tarafı için de stratejik ehemmiyete sahip. Rusya savaşın ilk günlerinde adayı eline geçirdi ve şimdiye kadar büyük miktarda elinde yakalamayı muvaffak oldu.

Ancak Ukrayna Ordusu adayı ele geçirmek için ani bir gece işlemi tertip etti. 

RUSYA PÜSKÜRTTÜK' DEDİ, UYDU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Rusya Korunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun Karadeniz'deki Yılan Adası'nı harekât tertip ettiğini doğruladı ancak Rus ordusunun hamleyi püskürttüğünü iddia etti. 

Ukraynadan Yılan Adasına gece yarısı operasyonu Uydu görüntüleri ortaya çıktı...
Ukrayna'nın yayınladığı videolarda savaş uçaklarının isme üzerindeki maksatları vurduğu görülüyor

BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDIK

Rusya her ne kadar Ukrayna askeri birliklerinin adaya çıkarma yapmaktan bıraktığını iddia etse de, Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı, Rus garnizonuna yaptıkları hamle ile Karadeniz'de büyük bir zafer kazandıklarını ve Rus birliklerinin büyük kayıplarla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

Ukrayna’nın Güney Korunma Güçlerinin Basın Servisi Başkanı Nataliya Gumenyuk, yerel medyaya yaptığı açıklamada Yılan Adası'na harekâtın devam ettiğini belirterek "Pantsir tipi uçaksavar füze sisteminin tamamen yıkım edilecek kadar büyük miktarda zarar gördüğünü ve radar istasyonunun devre dışı bırakıldığını öğreniyoruz." dedi.

Ukraynadan Yılan Adasına gece yarısı operasyonu Uydu görüntüleri ortaya çıktı...
Yılan Adası'nın uydu görüntüleri

Adadan bugün gelen uydu görüntüleri de Kiev'in açıklamalarını doğrular kalitede. Maxar'ın yayınladığı uydu görüntüleri adadaki geniş imhayı gözler önüne serdi.

Ukrayna Ordusu geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklama ile Karadeniz'de Rusya'ya ait cephane, silah ve asker taşıyan geminin füzelerle vurulduğunu duyurmuştu. Ukrayna Deniz Güçleri tarafından yapılan açıklamada Rus gemisinde "TOR" hava korunma füze sisteminin bulunduğuna dikkat çekildi.

SAVAŞIN İLK GÜNLERİNDE MEŞHUR OLMUŞTU

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı hücumların ilk günlerinde Yılan Adası'nı çevreleyen Rus askerleri, adada misyonlu 13 Ukraynalı askere "teslim olun" çağrısı yapmıştı.

Roman Gribov adlı asker ise eline aldığı telsizle Rus askerlerine teslim olmayacaklarını ifade etmişti.

Rus askerler hiç beklemediği kadar sert bir cevap almıştı: Küfürlü bir "Defolun gidin!"

Bunun üzerine adaya hücumda bulunan Ruslar, 13 askeri tutsak almıştı.

Yılan Adası’nda yaşanan hadiseler savaşın devam etmesiyle beraber sanki Ukrayna’daki Rus işgalinin simgelerinden bir haline gelmiş, Ukrayna hükümeti bu askerlere cesaret madalyası takmakla kanaat etmemiş ve hadise anını ebedileştiren pullar basmıştı.