Ukraynalı gönüllüler Mercan'da kamufle oluyor

Ukraynalı gönüllüler Mercan'da kamufle oluyor

Rusya’nın işgaliyle başlayan savaşta Ukraynalı gönüllüler, ‘kamuflaj’ malzemelerini İstanbul Mercan’dan alıyor. Ukraynalılar, minibüslerle geldikleri Mercan’dan yelek, eldiven, bere, pantolon gibi her

UKRAYNA ile Rusya arasındaki savaş, İstanbul’da askeri malzemelerin satıldığı Mercan Sokağı’ndeki satışları patlattı. Ukraynalılar satın aldıkları kamuflaj malzemelerini minibüslerle ülkelerine götürüyor. Dükkân sahipleri ile alıcılar arasındaki ilişki ilerlediği için artık telefonla malzeme sipariş edenler dahi var. Askeri malzemeler Ukrayna’da savaşan gönüllüler tarafından kullanılıyor.

SEMBOL DAHİ YAPILDI

Beyazıt’taki Mercan Sokağı, askeri malzemelerin satıldığı merkez konumunda. Türkiye genelinde askeri malzeme satan dükkânlar da mülklerini Mercan’dan satın alıyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaların başladığı 24 Şubat’tan beri Mercan’ın baş alıcıları Ukraynalılar oldu. Ukrayna’dan gelen alıcılar kamuflaj giysiler, hamle yelekleri, bereler, eldivenler ve silah kılıfları gibi binlerce malzeme satın aldı. Esnaf daha fazla alıcı sürüklemek için kamuflajlara Ukrayna sancağı taktı. Ukraynalı gönüllülerin giyecekleri kamuflajlar için özel semboller dahi üretildi. 

BALİSTİK ÜRÜN YASAK

Mercan Sokağı’ndeki mağazalarda her türlü ürünü bulmak olası. Ancak mermi geçirmez yelek, miğfer gibi malzemelerin satışı izne tabi. Bunları alacak bireylerden, resmi bir izin kağıdı isteniyor. Tekstil ürünlerinin satışında ise hudut yok. 

SON YARIYILDA AZALDI

Askeri malzeme satanlardan biri de 28 yaşındaki Yunus Lider. Ukrayna’dan gelen alıcıların her çeşit malzeme satın aldığını anlatan Lider, “Savaşın başında çok yoğun arz oldu. Son yarıyılda ise azıcık eksilme var” dedi. Adını vermek istemeyen bir dükkân sahibi ise “Kamuflaj, içlik, bot, çanta, yelek gibi ürünlere arz oluyor. Keşke savaşlar olmasa ama ne yazık ki bunlar yaşanıyor” diye konuştu.