'Ulusal öneme haiz sulak alan' ilan edilen gölde endişelendiren balık ölümleri! 'Sebebini bilmiyoruz'

'Ulusal öneme haiz sulak alan' ilan edilen gölde endişelendiren balık ölümleri! 'Sebebini bilmiyoruz'

Sivas'ta 'Milli ehemmiyete haiz sulak alan' olarak patentlenen Ulaş Gölü'nde son günlerde balık vefatları görülmeye başlandı. Değişik boylarda çok rakamda balık kıyıya vurdu. Ulaş Belediye Başkanı Turan

Ulaş ilçesinde Kızılırmak Nehri'nin kollarından olan Tecer Irmağı'ndan taşınan suyla hayat bulan ve 2016 senesinde 'Milli ehemmiyete haiz sulak alan' olarak patentlenen Ulaş Gölü'nde muhtelif boylardaki ölü balığın kıyıya vurduğu kollandı. Balıkçıların da uğrak yeri olan göldeki balık vefatları için Ulaş Belediyesi çalışma başlattı.

Balık vefatlarının araştırılması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne müracaatta bulunduklarını belirten Ulaş Belediye Başkanı Turan İlbey, "Geçen yıl da gölümüzde balık vefatları yaşandı. O nedenle gölde geçtiğimiz sene bir tahliye çalışması yapmıştık. Şu anda Tecer Irmağı'ndan bağlamış olduğumuz su, kesintisiz olarak geliyor. Bu mevsimlerin gelmesiyle birlikte balık vefatları az da olsa yaşanıyor. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tecer Irmağı'ndan su bağladık. Motor getirterek oksijen çalışması yapmıştık, bu sene de yapacağız. Mevsimsel olarak bu balık vefatlarının hangi nedenle gerçekleştiğini öğrenmiyoruz" dedi.

Ulusal öneme haiz sulak alan ilan edilen gölde endişelendiren balık ölümleri Sebebini bilmiyoruz

'ÖNÜNE GEÇECEĞİZ'

Göle rastgele bir kimyevi atık suyun da dökülmediğini özellikle belirten Başkan İlbey, "Gelen tek su Tecer Irmağı'ndan. Göle dışarıdan rastgele bir karışım yok. Vefatların nedenini bilmiyoruz. Vefatlar geçen yıl bu aylarda da olmuştu. Bu yıl çok fazla değil ancak ara gizeme de olsa oluyor. Allahın İzniyle geçen sene aldığımız ihtiyatları bu sene de alacağız. Balık vefatlarının önüne geçeceğiz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Alakalı yerlerden incelenmesini istedik. Allahın İzniyle bu mevzuda bize dönüş yapacaklar. Yapabileceğimizin en iyisini yapmak için gayret ediyoruz ancak eforumuzun yetmediği vaziyetler oluyor. Geçtiğimiz yıl gölde su yoktu. Bu yıl su var ama vefatlar yeniden devam ediyor" diye konuştu.