Uluslararası kuruluşlar, Türkiye'nin 2021 büyüme tahmininde yeni revizyonlara gitti

Uluslararası kuruluşlar, Türkiye'nin 2021 büyüme tahmininde yeni revizyonlara gitti

Türkiye ekonomisi bu senenin ikinci çeyreğinde yüzde 21,7'lik rekor sihrime gösterirken, uluslararası kuruluşlar, ülke ekonomisinin bu seneye ait sihrime varsayımlarında yeni revizyonlar reelleştirdi.

Türkiye, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının olumsuz tesirlerine karşın bu senenin ikinci çeyreğinde rekor sihrime kaydolurken, ülke ekonomisine ait 2021 sihrime varsayımlarında yeni revizyonlar arkası arda geldi.

Kovid-19 salgınının küresel ekonomiyi sert biçimde vurduğu 2020'de gösterdiği yüzde 1,8'lik sihrime performansıyla dikkatleri sürükleyen Türkiye ekonomisi, derlenme ivmesini bu sene de güçlü bir biçimde sürdürdü.

Türkiye İstatistik Müesseseyi TÜİK bilgilerine göre, bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 7,2'lik sihrime kaydolan Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte temenniler dahilinde baz etkisiyle yüzde 21,7 sihrime gösterdi. Böylece 1999 senesinden itibaren açıklanan yeni serideki en yüksek sihrime oranına ulaşıldı.

Geçen sene Çin ile beraber sihrime kaydolan sayılı ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu senenin ikinci çeyreğinde ise Birleşik Krallık'ın ardından OECD'nin en yüksek oranda gelişen ikinci ülkesi oldu.

MOODY'S, TÜRKİYE'NİN 2021 SENEYİ SİHRİME VARSAYIMINI YÜZDE 6'YA YÜKSELTTİ

Uluslararası ekonomi ve finansın önde gelen kuruluşları, devam eden küresel ekonomik derlenme ve aşılamadaki ilerlemenin etkisiyle Türkiye ekonomisinin bu seneye ait sihrime varsayımlarını gözden geçirdi.

Bu kuruluşlardan biri olan Moody's, Türkiye ekonomisinin 2021 seneyi sihrime varsayımını yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltti.

Türkiye ekonomisinin 2022 senesine ait sihrime beklentisini de yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya çıkaran Moody's, devam eden küresel ekonomik derlenme ve aşılamadaki ilerleme sayesinde turizm sektöründeki derlenmenin Türkiye ekonomisindeki gelişmeyi desteklediğini belirtti.

Geçen seneki güçlü kredi sihrimesinin devam eden etkisi ve baz etkisinin de gelişmede rol oynadığına işaret eden Moody's, sıkılaşan finansal koşullar, bu seneki kredi sihrimesinin geçen seneden çok daha düşük bir seviyede kalması ve yüksek seyreden enflasyon sebebiyle sihrime ivmesinde gelecek çeyreklerde yavaşlama beklendiğini kaydoldu.

ABD'Lİ YATIRIM BANKALARINDAN DA YUKARIYA DOĞRULTULU REVİZYONLAR GELDİ

Amerika Birleşik Devletlerinin büyük yatırım bankalarından JPMorgan ve Goldman Sachs da Türkiye'nin 2021 seneyi sihrime performansına ait varsayımlarında yukarıya doğrultulu revizyona gitti.

JPMorgan, Türkiye için 2021 sihrime varsayımını güçlü iç arz ve ihracattaki derlenmeyle yüzde 6,8'den yüzde 8,4'e revize ederken, 2022 sihrime varsayımını yüzde 3,4 olarak korudu.

Goldman Sachs da Türkiye ekonomisi için bu seneye ait sihrime beklentisini yüzde 7,5'ten yüzde 9,5'e çıkardı.

Uluslararası Para Fonu ise IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun temmuz ayı güncellemesinde, Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 5,8 ve 2022'de yüzde 3,3 gelişeceğini öngörmüştü. IMF, Türkiye ekonomisine ait sihrime varsayımlarını daha evvel bu sene için yüzde 6 ve 2022 için yüzde 3,5 olarak açıklamıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Selçuk Bayraktar paylaştı! İşte Akıncı'nın 'sırrı'Faşist olduğu kadar müptezelmiş de! 'İşin en mide bulandırıcı tarafı...'İhracatta Cumhuriyet rekoru!

Borsada kolay harekât ve düşük komisyon için tıklayın