Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir projeyi daha devreye alıyoruz

Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir projeyi daha devreye alıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Organize Sanayi Bölgeleri Mesleksel Eğitim Merkezleri açılış programında ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni bir projeyi daha devreye alıyoruz.

Organize Sanayi Bölgeleri Mesleksel Eğitim Merkezleri açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından anekdotlar; 

* Türk ekonomisi sanayisi ve eğitim sistemi açısından çığır açan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Organize Sanayi Bölgesilerimiz eğitim alanında mesullük üstleniyor. Kuram ile pratiği zafer ile buluşturan bu projenin ülkemiz, talebe, hocalarımız ve iş dünyamız için hayırlı olmasını diliyorum. 

* Dünyada hak ettiğimiz konuma gelmenin gayretindeyiz. Cumhuriyetimizin başlattığı kalkınma adımları emin etrafların sabotajını yasaklandı. Sanayileşmenin sürat kazandığı bir yarıyılda kendi sorunlarımızla uğraşmaktan önümüze gelen sorunları değerlendiremedik.

"ÜLKEMİZ 1950'LERDEKİ 1970'LERDEKİ 1990'LARDAKİ BÜYÜK MUTASYONLARI HEP KAÇIRDI"

* Her 10 senede bir yinelenen darbeler sebebiyle Türkiye çok ağır yaralar aldı. Merhum Özal'ın açılım seferberliği ise bütün ritmini bulacakken ortak yönetimlerin seferber olduğu politik kararsızlıklar nedeniyle yarım kaldı. Ülkemizin sanayileşme mevzusunda geri vazgeçilmesi makûs hedefli bir senaryodur.

Gözden KaçmasınMerkez Bankası duyurdu 20 TLlik banknotlarda değişiklikMerkez Bankası duyurdu! 20 TL'lik banknotlarda değişiklikHaberi görüntüle

* 28 Şubat müdahalesi, 2001 krizinin cemiyet hayatımızda ve ekonomideki faturaları ise uzun seneler ödemeye devam ediyoruz. Ülkemizin her alanda olduğu gibi sanayileşme noktasında geri vazgeçilmesi makûs hedefli senaryonun yapıtıdır. Anadolu'nun dört bir yanında kendisi ürün geliştirmek üretmek isteyenlere müteveccih sergilenen nobranlığa karşı ülkemizi ithal ürün cenneti haline dönüştürenlere verilen hudutsuz destek reel hedefi ortaya koymaktadır. 

* Ülkemiz 1950'lerdeki 1970'lerdeki 1990'lardaki büyük mutasyonları hep kaçırdı. Kalkınma yarışına girdiğimiz ülkeler süratle büyürken biz politik ekonomik geri kalmışlığa mahkum kaldık.

"ÜLKEMİZİN İÇİNDEKİ KOŞULLARI NE OLURSA OLSUN EĞİTİMİ GÖZ ARKASINI ETMEYECEĞİZ"

* Bu sürecin bir tarafında eğitim-öğretim de vardı. Eğitim-öğretimde ayağı bu topraklara basan serbestlikçi sistem yerine formatlayan dayatmacı evlatlarımızı emin kalıplara tutuklayan modeller seçim edildi. Köy enstitüsü gibi sınamalar ideoloji yükleme taşıtı haline getirilerek hüsranla sonuçlandı.

Gözden KaçmasınKur korumalı mevduat hesapları 107,6 milyar TL’ye yükseldiKur gözetmeli mevduat hesapları 107,6 milyar TL’ye yükseldiHaberi görüntüle

 * İmam Hatip Mektepleri tehdit olarak değerlendirildi. Sanayi iş ve teknik liseler ise umursamayanlar tarafından ağır darbelere maruz vazgeçildi. Darbe ve vesayet yarıyıllarında anti demokratik müdahalelerle eğitim sistemimiz çıkmaza çekildi. Evlatlarımıza ideallerinin peşinden gidebilecekleri olanaklar sunulmadı. 

* 28 Şubat anlayışının hançer gibi eğitim sistemimize sapladığı katsayıyı bugün dahi seziyoruz. Ülkemizin tepesinde kara bulutlar geziyor. İnsanlarımızın umutları zayıflıyor.

"BU AY SONUNDA 15 BİN ÖĞRETMEN TAYİNMESİNİ DAHA YAPIYORUZ"

* Ülkemizin içindeki koşulları ne olursa olsun eğitimi göz arkasını etmeyeceğiz. 2002'de eğitime bütçeden 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2022'de yüksek öğretim dahil 274 milyar 384 milyon liraya çıktı. Derslik sayımızı 606 bin seviyesine taşıdık. Mekteplerimizin hoca yetersizini giderdik. Allahın İzniyle bu ay sonunda 15 bin öğretmen tayinmesini daha yapıyoruz.

Gözden KaçmasınKimlik kartlarına yüklenecek e-İmza işlemi 50 ilde başladı...Kimlik kartlarına yüklenecek! e-İmza operasyonu 50 şehirde başladı...Haberi görüntüle

* Temel eğitimde kız ve oğullarımız denk oranda eğitime erişmiş gidişatta. Bazı etrafların rahatsızlık duyduğunu öğreniyoruz. İkna odalarını yaşatanların tekerrür tehdit diline sarıldığını görüyoruz. Dikta arzuları nüks etenlere şunu söylemek istiyoruz: 15 Temmuz'da tanık olduklarınız halkımız hak ve hürlükler mevzusunda kararını sarihçe göstermiştir. 

* Türkiye'yi 28 Şubat karanlığına geri döndürmeye kimsenin eforu yetmeyecek. Tek parti faşizminin geride vazgeçtiği acı anıları kimse ulusumuza tekerrür yaşatamaz. Kız çocuklarımızla yeni duvarların örülmesine izin vermeyiz. Nitelikli eğitim aydınlık yarınlarımızın güvenceyidir.

"ARZDA CİDDİ ÇOĞALIŞ YAŞANDI"

* Ülkemiz ekonomisinin kuvvetlenmesi için mesleksel eğitime umursuyoruz. Geçmişin yanılgılarını karşılama etmek zaman alır. Mesleksel ve teknik alandaki deneyimimizi beynelmilel taşımak için yeni adım atıyoruz. Beynelmilel mesleksel ve teknik liselerle gönül coğrafyamızdan gelecek gençlere mesleksel eğitim ihtimali sağlayacağız. 

* Döner sermaye kazançlarından alınan yüzde 15'lik Hazine kesintisini yüzde 1'e düşürdük. İş liselerimizin yapım kapasitelerini çoğaldırarak eğitim almalarının önünü açıyoruz. Salgın sürecine karşın kazançlarımız arkasıydı. Talebelerimizin okurken minimum fiyat kadar kazanç elde etmelerini de sağlayacağız. 

* Genç işsizlik için mesleksel eğitim merkezlerimiz adımımız. 3 ay evvel bu salonda bazı tertip etmeler yapacağımızı belirtmiştik. Mesleksel eğitim merkezlerindeki çırak talebelere minimum fiyatın yüzde 30'u başka bir deyişle 1276 lira fiyat ödenmesini sağlayan kanun farklılığı bitirildi. 12. sınıf talebelerine ise minimum fiyatın yarısı kadar 2126 lira ödeme yapılacak.

Gözden KaçmasınHDPli vekilin teröristle fotoğrafı… TBMM Başkanı Şentop: İç tüzüğün gereği yapılmalıHDP'li vekilin teröristle resmi… Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop: İç anayasanın gereği yapılmalıHaberi görüntüle

"BUNU ÇİN, JAPONYA MUVAFFAK OLUYOR, AYNISINI BİZ DE YAPACAĞIZ"

* Bu fiyatların tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Talebelerimizin iş kazaları ve iş kazalarına karşı sigortasını yapacağız. Arzda ciddi çoğalış yaşandı. Sene sonuna kadar 1 milyon genci mesleksel eğitim merkezlerine dahil etmeyi tasarlıyoruz. 

* Özel sektörün destek vermediği mesleksel ve teknik eğitim galibiyete erişemez. Organize Sanayi Bölgesinde yer alan tüm sektörlerimiz eğitim süreçlerine dahil olacak. Genç işsizlik oranının düşmesinde ehemmiyetli rol oynayacak. Bu ehemmiyetli projenin hayırlı olmasını diliyorum. 

* Artık şu reeli göreceğiz; Organize sanayi bölgelerinin içinde mektepler… Dolayısıyla stajlarını her istikametiyle mektebinden hemen organize sanayi bölgesindeki işine giderek hakikatleştiren siz gençler… Bunu Çin, Japonya muvaffak oluyor… Biz neden başarmayalım? Aynısını biz de yapacağız.