Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'dan İmamoğlu'nun iddialarına yanıt

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'dan İmamoğlu'nun iddialarına yanıt

İstanbul Megakent Belediyesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı Tuzla Alan Konutları temel Atma Merasiminde geçmişte KİPTAŞ'ın Başakşehir'de arsa alımıyla alakalı kanunsuzluk…

Palavra söylemenin en büyük makûsluklardan biri olduğunu söyleyerek lafa başlayan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, "Alnımızın akıyla 19 buçuk sene KİPTAŞ Genel Müdürlüğü yaptık. AK Parti hükümetleri yarıyılında çok ciddi işler ortaya koyduk. İstanbul’a hoş hizmetlerde bulunduk. Her ilçede hemen hemen değmediğimiz yer kalmadı. Tüm Cumhuriyet Ulus Partili belediye başkan dostlarımız da öğrenirler, çok kıymetli hizmetler yaptık" dedi.

MEMLEKET ALGIYLA İDARENMEZ

Başkan Yıldırım, "Memleket likeni ile idarenmez. Bir de insanların onuru var, haysiyeti var. Duruşmada kendisiyle hesaplaşacağız. Bakın, KİPTAŞ olarak Bahçeşehir'de 5 bin 500 ev yaptık. 5 senede, her yıl 20 bin ev yapacağız taahhüdüyle iş bitmiyor. O işin altyapısını yapacaksınız, arsaları bulup, alacaksınız. Bir teknik hazırlık yapacaksınız, çok süratli de imalat yapacaksınız. Bin ev, 2 bin ev, 5 bin ev, 10 bin ev temelleri atarsanız o 100 bin eve erişebilirsiniz. Başka cinsli nasıl yapacaksınız? Bakın İSKİ'den ne hoş bahsediyorsunuz. İSKİ çalışıyor diyoruz. KİPTAŞ'ı da çalıştırmak için bir arsa stokunuzun olması gerekiyor" dedi.

CADDEDEN GEÇEN BİRİSİ DEĞİL

KİPTAŞ'ın Başakşehir'de hayata geçirdiği projelerle alakalı bilgiler de paylaşan Yıldırım, "Şimdi biz bu arsayı alırken bir mukavele yapmışız satıcıyla. Bir kere bilinmez bir kişi değil. Rastgele bir kişi diyor Ekrem Bey ve orada da yanlış bilgi var. Bir parselin sahibi bir işletme. Öbür parselin sahibi de o birinci parselin sahibiyle ortak ikinci bir işletme. İki işletme var ikinci parselde başka bir deyişle. Hem de ikinci parselde yüzde elli payı var. Başka Bir Deyişle caddeden geçen birisi değil. Biz insanlarla oturmuşuz, konuşmuşuz. Demişiz ki, birinci parseli alırız. Ama ikinci parselde paydaşın var ve üzerinde takyidatın var. Başka Bir Deyişle banka borçların var. Kendisinin yok, öbür ortağının var. Onu arınarak kazançsan maliyetimiz budur demişiz. Haa arınamadığın için gelemedin, o zaman 1. parselini bin liradan alırız demişiz, kelepir maliyetine. Arsasını 5 gün sonra arınmış gelmiş. Arsa ile beraber o günün koşullarında, KİPTAŞ için çalışan bedelleme firmalarının değerlendirmesiyle arsalar 48 ay vadeyle satın alınmış. Ne ile alınmış, bu banka kredisiyle alınmamış. Bir banka borcu yok" dedi.

Hesabı yapıldığında o tarihte KİPTAŞ'a 100 milyon para kazandırdıklarını belirten Yıldırım, "İş yapacaksın rivayet yapmayacaksın, kötüle atmayacaksın" diyerek konuşmasına son verdi.