Ümraniyespor Süper Lig maçlarını hangi statta oynayacak? Başkan açıkladı

Ümraniyespor Süper Lig maçlarını hangi statta oynayacak? Başkan açıkladı

Spor Toto Süper Lig’de, İstanbul ekiplerinin rakamının fazla olduğuna müteveccih yapılan tenkitlere yanıt veren Ümraniyespor Başkanı Tarık Topallar, "Biz bu puanları alıp hak ediyorsak isterse İstanbul’dan

Gelecek sezon Spor Toto Süper Lig’de çaba edecek olan Ümraniyespor’da Başkan Tarık Topallar, bir hayli mevzuyla ilgili İhlas Haber Ajansı İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Öncelikle duygularını aktararak laflarına başlayan Topallar, "Ümraniyeliler olarak çok mutluyuz. Mutlu sona eriştik. Bize kesintisiz; 'Siz çıkmak istemiyorsunuz, maçları son devre vazgeçiyorsunuz' dediler. Hiçbir başkan şampiyonluğu vazgeçmek istemez. Ekip olarak buna inandık, takım olduk, bir aidiyet duygusu oluşturduk ve inanmış bir takımla birlikte Süper Lig’i taçlandırdık. Ümraniyemize, İstanbulumuza, tüm Türkiye’ye hayırlı olsun. Ümraniyespor’un kurulduğu 1938 senesinden bugüne kadar katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Allah bize kısmet etti, biz de vesile olduk, Süper Lig’e çıkarttık, çok mutluyuz. İki bayramı bir arada yaşadık" ifadelerini kullandı.

"Sarih arayan değil, sarih kapatan bir ekip olduk"

Elde edilen galibiyetin ana faktörlerini de sıralayan Başkan Topallar, "Tamamen bunu aidiyet duygusuna, bir takım olmaya bağlıyorum. Biz sezon başladığı andan itibaren Süper Lig’e çıkacakmış gibi her türlü hazırlığımızı yapmaya başladık. Zira ekibimiz geçen yarıyıl ikinci yarıdan sonra hoş bir verim tuttu, hoş puanlar aldı hatta play-off’un kıyısından döndük. Bu ekibe ilaveler yaparak bizim ligde bir şeyler muvaffak olabileceğimize inanıyorduk. O surattan işimizi çok sıkı yakaladık, hiç rahatlamadık. Minik tefek bazen kasvetler yaşasak da hemen derledik. İnanmış bir kadroyla; bir abi, bir kardeş, bir baba gibi birbirimize davrandık. Hiçbir zaman öbürsü olmadı içimizde. Sarih arayan değil, sarih kapatan bir ekip olduk. Bunun natürel baş oyuncuyu ilk başta Ümraniye Belediye Başkanımız İsmet Yıldırım. Gerçekten bizim hep yanımızda oldu. Bize her zaman destek verdi. Hatta makûs geçtiği yarıyıllarda, 'Hiç canınızı sıkmayın, siz iyi ekipsiniz, derlersiniz' dedi. Parasal manevi her türlü destek için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Ondan sonra bir Recep öğretmen Uçar aslı var. Recep öğretmenimizle birlikte bu kulüp hoş bir ivme tuttu ve öğretmenimizle kontratımızı uzatarak düşündüklerimizi icraata geçirdik. Bu ekibi Süper Lig’e taşımada en büyük katkılardan biri Recep öğretmen ve takımıdır" tümcelerine yer verdi.

"Recep Uçar; Türk, Avrupa ve dünya futbolunu iyi bilen birisi"

'Recep Uçar’ı göreve getirirken tehlike aldığınızı düşünüyor musunuz?' biçiminde gelen bir suali Tarık Topallar, şu biçimde yanıtlandırdı:

"Ben inandığım, güvendiğim insanlar yola çıktım. Tehlike aldım derken; öğretmenlik deneyimi yoktu. Herkesten mahalle baskısı dediğimiz bir baskı geldi. Recep öğretmen, Ümraniye mahallesinin yetiştirdiği bir bedeldir. Biz onun Başakşehir’de, Beşiktaş’ta neler yaptığını, yapmış olduğu transferleri, futbolcularının nasıl oynadığını, nerelere transfer olduğunu hep birlikte gördük. Türk, Avrupa ve dünya futbolunu iyi bilen birisi ve sistemi olan bir öğretmen. İşini beğenerek disiplinli bir biçimde yapıyor. Benim yükümü çok aldı. Ona da takımına da teşekkür ediyorum. Natürel ki burada en büyük etken futbolcular. Biz ne kadar zaferli olursak olalım, futbolcu sahada oynamazsa yapacak hiçbir şey olmuyor. Biz futbolcuların iyi günde, makûs günde hep yanlarındaydık. Hep tasalaştık, kasvetlerimizi birlikte sıçrattık. Sağ olsunlar, onlar da bana çok güveniyorlardı. Hatta ekonomik kasvetlerimiz olduğu yarıyılda dahi hiçbiri bir kelime dahi söylemeden bana güvendiler."

"İlk amacımız Süper Lig’de kalmak"

Süper Lig’e dair amaçlarını da anlatan Başkan Topallar, "Ben büyük konuşmayı hoşlanmam. 19 ekip çaba edecek, bunların içinde biz yukarıyada kalmaya çalışacağız. İlk amacımız Süper Lig’de kalmak, oradan alt düşmemek. Kuracağımız ekip daha iyi hava yakalarsa üstleri zorlamaya çalışacağız. Natürel ki ilk amacımız burada kalmak. Daha evvel de Süper Lig’e çıkmamız kesin derlerken, ben matematiksel olarak bütün netleşmediği için hiçbir zaman çıkacağız demedim" biçiminde konuştu.

"8-9 transfer düşünüyoruz"

Muhtemel olduğunca Süper Lig’e çıkan kadroyu gözetmeye çalışacaklarını belirten Başkan Topallar, şöyle devam etti:
"Kiralık gelenler var, yolumuzu ayıracağımız futbolcularımız var. Vasati 8-9 tane ilk 11’de oynama kapasitesi olan futbolcuları transfer etmeyi düşünüyoruz."

"Kartal’la her zaman çalışmayı düşünüyoruz"

İki sezondur kiralık olarak Ümraniyespor forması giyen ve bonservisleri Beşiktaş’ta bulunan Kartal Kayra Yılmaz, Ajdin Hasic ve Atakan Üner’in Süper Lig yolunda kendilerine ehemmiyetli faydalar sağladığını, özellikle Kartal ile yola devam etme hevesinde olduklarını söyleyen Başkan Tarık Topallar, "Her şeyden evvel tam futbolcularımın şampiyonlukta çok büyük tesiri var. Kartal kardeşimizin de iki sezondur Süper Lig’e çıkmamızda çok büyük katkıları oldu. Biz Kartal’la her zaman çalışmayı düşünüyoruz. Beşiktaş Kulübü’ne de burada teşekkür ediyorum. Bize her zaman takviyeci oldular. Biz ne zaman bir futbolcu istesek önceliği bize verdiler. Bunun için hepsine çok teşekkür ediyorum. Rakip olabiliriz ama Beşiktaş ile her zaman futbolcu alışverişimiz Beşiktaş ile olacak. Bizden iyi futbolcularımızı istediklerinde bizim de önceliğimiz onlar olacak. Zira bir vefa vakayı vardır. Bizim Süper Lig’e çıkmamızda da onların çok büyük katkısı olmuştur" diye konuştu.

"Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız"

Nasıl bir transfer siyaseti izleyeceklerine sarihlik getiren kırmızı-beyazlı kulübün başkanı, "Her zaman söylüyorum, biz ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Tanımlanan bir sayı var, bu sayının dışına çıkmamaya çalışacağız. Ligde kalmaya çalışıyoruz derken bu işin tersi de olabilir, düşebiliriz de. Düştüğümüz zaman borçlu düşmememiz gerekli ki önümüzdeki sezonlar yine çıkabilelim. Görüyoruz, çoğu ekipler borçlu düşüyorlar, acemiye kadar gidiyorlar ve yok oluyorlar. Ama Ümraniyespor her zaman kendini bilen, kendini taşıyabilen ekip olacak. Hiç hayale kapılmayacağız. Ben kuracağımız kadroya inanıyorum. Yardımlar olabilir, dediğim gibi sezon başı 8-9 tane futbolcu alabiliriz. Daha sonra vaziyetimize göre birkaç dayanak daha yapabiliriz ama sınırımızı öğreniyoruz, haddimizi aşmayacağız. Haddimizi öğrenerek Süper Lig’de kalacağız. Natürel ki bu futbolcularla galibiyeti yakalarsak da gidebildiğimiz kadar gitmeye çalışacağız. Ben gayeleri olan bir adamım; neden olmasın diyorum" dedi.

"Bize katkı sağlayacak herkesle biz çalışacağız"

Transferde yaş hududu koymayacaklarını da açıklayan Topallar, "Bize katkı sağlayabilecek, bizim kulüp yapısına, kişiliğimize uyacak futbolcuları transfer edeceğiz. Ben yaşa bakmıyorum. 35-36 yaşında bir Burak Yılmaz misali var, Lille’e gitti, orada top oynadı. İçimizdeki dostlarımız top oynayabilecek kapasitedeyse, kendine bakıyorsa Bir Vrsajevic misali var, 35 yaşında, çoğu gençten daha çok çalışıyor. Bize katkı sağlayacak herkesle biz çalışacağız" biçiminde konuştu.

"Bizim üzerimizden çok yosunu oluşturdular"

Kendilerinin de Süper Lig’e çıkmasıyla ligdeki İstanbul ekibi rakamının 7’ye yükselmesine müteveccih yapılan tenkitlere yanıt veren Tarık Topallar, "Bizim üzerimizden çok yosunu oluşturdular. Nedense hiçbir zaman Ümraniyespor’u kabullenmek istemediler. Ne Yazık Ki bazı televizyon kanallarında dahi Ümraniye’nin Süper Lig’de ne işi var dediler. Biz hak ediyorsak, iyi idarıyorsak, futbolcularım iyiyse, biz bu puanları alıp hak ediyorsak da isterse İstanbul’dan 11 ekip olsun, hak eden çıksın. Borç helezonisinde yüzüyor bazı kulüpler, ondan sonra diyorsun ki Ümraniyespor çıkmasın. Ümraniyespor hak ediyorsa çıkacak. Play-off var şimdi, 2 İstanbul ekibi var. Belki arkamızdan İstanbulspor çıkacak. Çıkma mı diyeceksiniz. Bir zafer varsa bu galibiyetin karşılığını almamız gerekli. Yok kararında sayacaklarsa hiç girmeyelim. İstanbul’un popülasyonu 15-16 milyon. Ümraniye’ye bakıyorsun; ufalanmadan evvelki popülasyonu 1 milyon 200 bin. Şu an 750 bine yakın bir popülasyonu var Ümraniye’nin. Ümraniye’nin 50 tane şehirden daha büyük bir popülasyonu var. Yok sayamazsınız, bunu görmezden gelemezsiniz. Ben çok üzüldüm, televizyonlarda; 'Ümraniyespor’un ne işi var?' dediler. Ümraniyespor’un galibiyeti var, zaferiyle birlikte her türlü Süper Lig’de işi var. Allahın İzniyle orada da zaferli olacağız, kalıcı olacağız. İyi olan ekipler çıksın, makûs olanlar düşsün. Başkalarından medet umarak küme düşmemek, borçlarını kapatarak idame ettirmek, bunlar yanlış işler. Biz hak ettik, asgari sayılarla buralara geldik. Benim 5-6 katım fazla transfer parası tüketip küme düşmeye oynayan ekipler var. Bu her zaman parayla olmuyor, inanmakla oluyor. Biz inandık, bunu muvaffak olduk" ifadelerini kullandı.

"Ümraniyespor maçlarının tamamını bu sahada oynayacak"

Saha mevzusu üzerinden algılara maruz kaldıklarının altını çizen Başkan Topallar, Süper Lig maçlarını nerede oynayacaklarıyla alakalı suallere de son noktayı koydu. Tarık Topallar, "Ümraniyespor maçlarının tamamını bu sahada oynayacak. Stadyumumuz 1. Lig kriterlerine uygun, Süper Lig’e uygun değil. Bu beceriksiz kriterleri karşılayıp bu sahada maç oynanacak. Ama bizim ilk amacımız, U şeklinde stadyumu aynı anda devirip, aynı anda tamamlayacağız. Belediye Başkanımız İsmet bey daha evvel Başakşehir ve Nef stadyumlarını yapan bireydir. Kendisi bu işi çok iyi öğrenir. 'Ben burayı 3 ayda ayağa kaldırırım' diyor. 6 ayda bitecek olsun, aynı Fenerbahçe gibi yaparız. Birkaç tribünü açıp öbürlerini örteriz. Kademe kademe açarız. Bizim sahamız burada, her zaman oynadığımız gibi. Yeniden bu bir yosunudur, 'Sahası yok' biçiminde. Bizim sahamız, çok iyi bir sahadır. Her gelen de çok hoşlanır. Allah’stadyumumuzu da burada tamamlayacağız. 13 bin karakter UEFA standartlarına uygun bir stadyum yapacağız burada. Maçlarımızı da burada oynayacağız” diyerek laflarını bitirdi.

Ümraniyespor Süper Lig maçlarını hangi statta oynayacak Başkan açıkladı