UNESCO'dan tsunami uyarısı... Listede İstanbul da var!

UNESCO'dan tsunami uyarısı... Listede İstanbul da var!

UNESCO'dan dikkat toplayan bir tsunami ihtarı geldi. BM çatısı altında çalışan müessese kıyı şehirlerini 'tsunamiye hazır' olmaya çağırdı önümüzdeki 30 sene içinde ehemmiyetli bir tsunami tehlikesinin

UNESCO, 5 şehir için tsunami ihtarında bulundu. Tehlike altındaki kentler listesinde İstanbul da yer aldı.

Birleşmiş Milletler çatısı altında görev yapan müessese Akdeniz'deki kentler için tsunami tehlikeyi bulunduğunu açıkladı.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Açıklamada 30 sene içerisinde bir metreden daha yüksek bir tsunaminin alana gelme ihtimalinin yüzde 100'e yakın olduğunun altı çizildi.

Raporda, Marsilya, İskenderiye, İstanbul, Cannes ve Chipiona'nın tsunami tehlikeyi altında olduğu belirtildi.

Tsunamiye hazır olmak için bir program başlatan UNESCO, 2030'a kadar tehlike altındaki bölgelerde yaşayanları bilgilendirmeyi kastediyor.

Tsunami tek bir dalgadan oluşmaz, bir dalgalar serisidir. Büyük bir tsunamide bu dalga acelesi bir saatten uzun bir müddet için devam edebilir ve bu dalgaların şiddeti ve büyüklüğünün gitgide eksileceği garanti edilemez.

Tsunamiye hazırlık mevzusunda hala beceriksizlerin bulunduğunu belirten UNESCO'nın kıdemli tsunami uzmanı Bernardo Aliaga, 'Akdeniz dahil çoğu bölgede tsunami tehlikeyi hafife alınıyor' dedi.

Aliaga, hazırlık kapsamında 12 tsunami ihtar merkezi kurmak için çalışmalar yapıldığının da altını çizdi.

'TSUNAMİDEN ETKİLENECEK 17 İLÇE VAR’

Geçtiğimiz sene İstanbul Megakent Belediyesi Zelzele Tehlike Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman olası İstanbul zelzelesinde heyelan ya da tsunaminin de alana gelebileceğini göz önünde bulundurduklarını kaydolarak şu açıklamada bulunmuştu;

'Tsunami bugüne kadar Türkiye'de bir asıllık değildi; ama İzmir zelzeleyi bize tsunamiyi anımsattı, İstanbul için de bir asıllık, bunların tespitleri yapılıyor, erken ihtar sistemi çalışmalarımız, bizim iştiraklerimiz İGDAŞ ve Kandilli Gözlem Eviyle beraber ortak projelendiriliyor. 5 ilçede mikrobölgelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Anadolu yakası bitmiş vaziyette, Avrupa yakasındaysa Beylikdüzü’nden itibaren yetersizlerimiz var, bunları gideriyoruz. 2024 senesinde görev zamanımızın sonuyla beraber İstanbul’da tasarılamaya altlık teşkil edecek mikrobölgeleme çalışmamız tamamen tamamlanmış olacak. Şu anda İstanbul’un 961 semtine ait hem varsayım çalışmalarını hem tsunamiden etkilenecek 17 ilçemize ait tsunami çalışmalarını hem de heyelan bölgelerinde bulunan ilçelerimiz için heyelan çalışmalarımıza ait mahalle mahalle tüm bilgilere İstanbullular erişebilir vaziyetteler.'

UNESCOdan tsunami uyarısı... Listede İstanbul da var Tsunamilerin yüzde 80'i Pasifik Okyanusu'nda hakikatleşiyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Marmara'ya kıyısı bulunan 17 ilçesine toplam 100 tsunami tabelası yerleştirilmişti.

10 YAŞINDA SURATLARCA İNSANI KURTARMIŞTI

Şayet kıyılardaki sular aniden çekilirse, birkaç dakika evvelden ihtar yapmak muhtemel olabilir. Bu da dalgalar arasındaki boşluğun kıyıya, dalganın tepe noktasından evvel varacağı gidişatlarda muhtemeldir.

2004'te Hint Okyanusu'nda asıllaşan tsunamide bu bilgiye sahip olan 10 yaşındaki bir çocuk suratlarca insanın yaşamını kurtarmıştı.

10 yaşındaki İngiliz Tilly Smith, suların geri çekilmesinin tsunami göstergesi olabileceğini bildiği için etrafındakiler uyarmış ve plajdakilerin zamanında bölgeden uzaklaşmasını sağlamıştı.