Üniversite öğrencisi Yağmur'un feci ölümü! Anneden yürek burkan sözler

Üniversite öğrencisi Yağmur'un feci ölümü! Anneden yürek burkan sözler

İstanbul Küçükçekmece'de silahla dostu Yağmur Önüt'ün vefatına neden olan maznun Egemen Vardar'ın, 5 sene 10 ay mapus cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yine suçlanmasına başlandı. Anne

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz maznun Egemen Vardar ile avukatları katıldı. Mahkemede, maktul Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Gülseren, babası Tamer Önüt ile avukatları da hazır bulundu.

Duruşma başkanı, Yargıtay'ın bozma ilamını okuyarak, taraflara bu ilama uyulup uyulmamasını sordu.

Maznun Vardar, bozma ilamına katılmadığını ifade ederek, "Silahın bozuk olduğunu düşünerek elime aldım. Yargıtay'ın bozma ilamını kabul etmiyorum." dedi.

Maznun Vardar'ın avukatı Ceylan Irmak Beşiroğlu da, bozma ilamına katılmadıklarını söyledi.

Maktul Önüt'ün babası Tamer Önüt, bozma ilamına uyulmasını ve maznunun isteyerek öldürmeden suçlanmasını istedi.

Anne Sevgi Gülseren de, maznunun ateş etmesi neticesinde pompalı tüfeğin fişeğinin boyundan girdiğini, absürtlerinin ise uzuvlarını ayrıldığını andırdırarak, "Maznunun silah kullanmayı öğrenilmediği söyleniyor ancak babaannesi maznunun babasıyla ava çıktığını söyledi. Maznunun halası, maznuna silahın dolu olduğunu söylemiş. Benim kızım can verdi. Kızım can verdikten sonra diplomasını almaya gittim ben. Olay yerine polis gitmeden, kızım ambulansla götürülmüş, swap misalleri alınmamış. Yeterli analiz yapılmamış. Beceriksiz analiz ile karar verildiğini düşünüyoruz. Maznunun eyleminin doğrudan öldürme kapsamına alınmasını istiyorum." dedi.

Cumhuriyet savcısı, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını arz etti.

Duruşma kurulu, evvelki suçlamalarda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın katılan olarak yer aldığını ancak bozma sonrası bakanlık avukatlarına çağrı çıkartılmadığı anlaşıldığından bozma ilamıyla alakalı fikri alınması için davetiye çıkartılmasına karar verdi.

Mahkeme yetersizliklerin giderilmesi için ertelendi.

Davadan sonra Yağmur Önüt'ün annesi gözyaşlarını yakalayamadı, Önüt'ü yakınları avuntu etmeye çalıştı.

Bakırköy Adliyesi önünde ağlayarak açıklama yapan maktul Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Gülseren, "Benim kız çocuğumun av hayvanı gibi hiçbir bedeli yokmuş. Ben kızıma bunu yapan katilin suratına tükürmedim, küfür etmedim. Ben duruşmaya müracaat ettim. O kızımı beğeniyormuş. Ben kızımı öldüresiye hoşlanmadım can veresiye beğendim. Şu duruşmalar bitmeyecekse ben kendimi de öldüreceğim." dedi.

YARGITAY KARARI

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2017 senesinde maznunun "şuurlu taksirle vefata neden olma'' kabahatinden verdiği 5 sene 10 ay mapus cezasının bozulmasını karara bağlamıştı.

Daire kararında, üniversite talebesi maznun Egemen Vardar ile üniversite talebesi maktul Yağmur Önüt'ün nişan tasarıyı yaptıkları, maznunun babasına ait av tüfeğiyle şaka yaparken silahın ateş almasıyla yaralanan Yağmur Önüt'ün aynı gün ölüm ettiği, ikili arasında rastgele bir husumet bulunmadığı kaydetmişti.

Kararda, maznunun kendisi dahil üç şahsın bulunduğu ufak boyutlu bir odada elinde bulundurduğu av tüfeği ile oynarken av tüfeğini bütün karşısında bulunan Önüt'e doğrulttuğu ve bu sırada eli de tetikte bulunan maznunun, bu biçimde bulundurduğu tüfeğin ateş alabileceğini ve vefat sonucunun reelleşebileceğini öngörmesine karşın, öngördüğü sonucun reelleşmemesi için mücadele sarf etmediği tespiti yapılmıştı.

Maznunun "muhtemel kastla öldürme" kabahatinden mahkumiyetine karar verilmesi gerekirken, kabahat niteliğinde hataya düşülerek, "şuurlu taksirle öldürme" kabahatinden mahkumiyetine karar verildiğine işaret edilerek kararın bozulmasına hükmedildiği bildirilmişti.

Dosya, Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri sevk edilmişti.Üniversite öğrencisi Yağmurun feci ölümü Anneden yürek burkan sözler

DAVANIN GEÇMİŞİ

19 Nisan 2016'da maznun Egemen Vardar'ın halasının evinde Yağmur Önüt ile şakalaştıkları sırada tüfeğin ateş alması neticeyi Önüt'ün hayatını kaybettiği belirtilen İddia Belgesinde, Vardar hakkında, ''şuurlu taksirle vefata neden olma'' kabahatinden 4 sene 6 aydan 9 seneye kadar mapus cezası arz edilmişti.

Davaya bakan Küçükçekmece 6. Asliye Ceza Duruşması, maznunun "isteyerek öldürme" kabahatinden suçlanması gerektiğine işaret ederek, misyonsuzluk kararıyla dosyayı Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesini yollamıştı.

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 31 Ocak 2017'de davayı karara bağlamıştı.

Duruşma, maznun hakkında ''isteyerek öldürme'' kabahatinden dava açıldığını, ancak maznunun eyleminin şuurlu taksir safhasında kaldığı anlaşıldığından, kabahatin alana büyü biçimi ve şuurlu taksirin derecesi neticesinde 5 sene mapus cezasına çarptırmıştı.

Maznunun eyleminde öngördüğü sonucu istememesine rağmen olayın alana gelmiş olduğunu ifade eden duruşma, olay şuurlu taksirle asıllaştığından cezanın 7 seneye çıkarılmasına karar vererek, maznunun mahkemelerdeki iyi hali nedeniyle cezasının 5 sene 10 aya düşürülmesine hükmetmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Cemile Şenel cinayetinde yeni büyüme! Her yerde aranıyordu, kaçak yakalandıAz evvel açıklandı! Aşılamada kritik eşik aşıldı