Ünlü bilim insanı duyurdu: Pandemiden ilk İngiltere çıkacak

Ünlü bilim insanı duyurdu: Pandemiden ilk İngiltere çıkacak

Tanınmış bilim insanı Profesör David Heymann, ülkedeki bağışıklığın yüzde 95'i bulduğunu duyurarak, dünyada pandemiden çıkacak ilk ülkenin İngiltere olacağını duyurdu.

İngiltere koronavirüs pandemisi başladığından beri Hep münazaralı kararlara imzalaydı. Pandeminin başında kapanmaları yalanlayıp sürü bağışıklığına geçme kararı alan ülke daha sonra hadise rakamlarının hakimiyet edilemez hale gelmesi ile sıkı temkinler uygulamaya başlamıştı.

Pandemi süresince bir çok defa hadise rekoru kıran ülke Omicron varyantı karşısında daha fazla kısıtlama getirme mevzusundaki gönülsüzlüğü sebebiyle bir hayli şahıs tarafına tenkit etiliyor ancak önde gelen bir bilim insanına göre İngiltere, koronavirüs pandemisinden çıkan ilk ülkelerden biri olabilir.

Ünlü bilim insanı duyurdu: Pandemiden ilk İngiltere çıkacak
Johns Hopkins Üniversitesine göre Birleşik Kraliyet'taki Kovid-19 olayları ve vefatları

ÇIKIŞA EN YAKIN ÜLKE İNGİLTERE

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Mektebi’ndan tanınmış bilim insanı Profesör David Heymann, “Şayet vaziyet çoktan endemik vaziyetine geçmediyse, Birleşik Kraliyet, pandemiden çıkışa rastgele bir ülkeye göreen yakın ülkedir” dedi ve ekledi;

″Dünya artık popülasyon bağışıklığının çoğaldığını görüyor ve bağışıklığın yüksek olduğu ülkeler, ciddi hastalığa veya vefata neden olmadan virüsü uzak yakalıyor gibi görünüyor.”

BAĞIŞIKLIK ORANI YÜZDE 95

Pazartesi günü düşünce kuruluşu Chatham House tarafından tertip edilen çevrimiçi bir seminerde konuşan Heymann, İngiltere’deki popülasyonun %95′inin aşı veya natürel enfeksiyon yoluyla enfeksiyona karşı antikorlara sahip olduğunu varsayım eden en son sayıları aktardı. Heymann, şu anda yoğun bakım birimlerinde yatanların çoğunun aşısız olduğunu da sözlerine ilave etti.

Gözden KaçmasınHalktan özür dileyen ve istifası istenen İngiltere Başbakanını nasıl bir gelecek bekliyorHalktan özür dileyen ve istifası istenen İngiltere Başbakanı'nı nasıl bir gelecek bekliyor?Haberi görüntüle

HÜKÜMET TENKİTLERİN ODAĞINDA

İngiltere hükümeti, ilk olarak Kasım ayı sonlarında Güney Afrika’da keşfedilen omicron varyantı süratle dağılırken, Noel’den evvel daha fazla kısıtlama getirmeyi yalanladığı için uzunca müddet tenkit etildi. İngiltere, son derece bulaşıcı suştan en çok etkilenen ülkelerden biriydi.

BORİS JOHNSON ÖZÜR DİLEDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Avam Kamarası'ndaki konuşmasında, 20 Mayıs 2020'de ülkesinde koronavirüs kısıtlamaları sürerken, Başbakanlık Konutu'nun bahçesinde tertip edilen alkollü bir partiye katıldığını itiraf etti ve özür diledi.

Birleşik Kraliyet tarafından bildirilen günlük hadise rakamı, hala yüksek seviyelerde kalmasına karşın sürekli bir biçimde düşüş görülüyor. Salı günü ülkede 120.000′den fazla hadise kaydolundu.

Gözden KaçmasınKorkunç iddia: Belarus sınırında 240’tan fazla göçmen öldürüldüKorkunç iddia: Belarus hududunda 240’tan fazla muhacir öldürüldüHaberi görüntüle Gözden KaçmasınCDC Omicron raporunu yayınladıCDC Omicron raporunu yayınladıHaberi görüntüle