Ünlü gazetecinin acı sonu... Kan donduran itiraf!

Ünlü gazetecinin acı sonu... Kan donduran itiraf!

Amazon'da kaybolan İngiliz gazeteci Dom Phillips ve Brezilya yerlileri tahlilcisi Bruno Pereira'nın cansız vücutları bulundu. Kuşkulu, kaybolan İngiliz gazeteci ve dostunu öldürdüğünü itiraf etti

İngiliz gazeteci Dom Phillips ve Brezilyalı uzman Bruna Pereira'nın Amazon ormanlarında yaptıkları araştırma sırasında kaybolmasıyla alakalı olarak nezaretine alınan bir kuşkulu, ikiliyi öldürüp gömdüğünü itiraf etti.

Hadiseyle alakalı olarak iki erkek kardeş nezaretine alınmıştı. Dedektif Eduardo Fontes, Amarildo da Costa de Oliveira isimli kuşkulunun işlediği kabahati ayrıntılarıyla anlattığını ve polisleri ikiliyi gömdüğü bölgeye götürdüğünü belirtti.

Brezilya polisi, Interpol Beynelmilel Kriminal Polis Teşkilatı ile beraber cesetlere kimlik tespiti yapacak. Hadiseyle alakalı olarak ek nezaretler yapılması beklenirken, cinayetin nedeni hâlâ inceleniyor.

Phillips ile Pereira son olarak Amazon Eyaleti'nin uzak bir bölgesi olan Javari'de görülmüştü. İkili 5 Haziran'da, firari balıkçılık ve madencilik gibi kabahatlerin işlendiği bu bölgede ortadan kayboldu.

Ünlü gazetecinin acı sonu... Kan donduran itiraf

57 yaşındaki Phillips, 10 seneyi aşkın bir zamandır Brezilya'da yaşıyor ve özellikle Amazon yağmur ormanlarıyla alakalı haberleri ve araştırmalarıyla tanınıyordu. İngiliz Guardian ve Amerikan Washington Post gazeteleri için yazan Phillips, Amazonlarla alakalı yeni kitabı üzerine çalışıyordu.

İngiliz gazeteciye araştırmasında eşlik eden 41 yaşındaki Bruno Pereira ise yağmur ormanlarında yaşayan ve dış dünyayla ilişkisi çok az olan yerli kabile ulusları mevzusunda uzmandı.

'ARTIK ONLARA VEDA EDEBİLİR'

Phillips'in eşi Alessandra Sampaio bir yazılı açıklama yaparak "Kesin teyitleri bekliyor olsak da, bu dramatik netice Dom ve Bruno'nun nerede olduğunu öğrenmememizden kaynaklanan ısdıraba bir son verdi. Artık onları konuta getirebilir ve onlara sevgiyle veda edebiliriz" ifadelerini paylaştı.

 

Sampaio "Bugün ayrıca adalet arayışımıza da başlıyoruz. Umarım ki soruşturmalar tam kuşkuları ortadan kaldırır ve olanlara dair en kısa zamanda net yanıtlar sağlar" diye devam etti.

Phillips'in eşi, kocasını arayan herkese "ama özellikle yerli ulusa ve Univaja"ya çok teşekkür etti. İkilinin kaybolduğunu polise ilk haber veren, bölgenin yerli halkalarının derneği Univaja olmuştu.

'TEHDİT EDİLMİŞLERDİ'

Yerliler, Pereira'nın bölgedeki yasa dışı balıkçılığa karşı kampanya yürütmesinden dolayı, kaybolmadan birkaç gün evvel tehditler aldığını belirtmişti.

Ünlü gazetecinin acı sonu... Kan donduran itiraf

Pereira'nın yasa dışı balıkçılık ve madencilikle ve uyuşturucu firariciliğiyle alakalı yaptığı çalışmalar sebebiyle geçmişte de çok kere vefat tehdidi aldığı aktarılmıştı.

İngiliz gazetecinin başına gelenler, İngiltere hükümetinin tutumunu da denetlemeye açtı.

İktidardaki Tutucu Parti'den milletvekili olan daha önceki başbakan Theresa May, hükümetin vakaya "diplomatik öncelik" vermesi gerektiğini söyledi. Javari bölgesi, Amazon ormanlarının Kolombiya ve Peru hududuna yakın bir bölgesi.

Dış dünyayla irtibatı olmayan yerli kabilelerin bir haylisinin yaşadığı bölge olmasının yanısıra, bölge yasa dışı avlanan balıkçılar, avcılar ve madenciler tarafından "işgal edilmiş" ve uyuşturucu firariciliği için de kilit bir bölge.