Ünlü şarkıcının Rusya’dan kaçışı: Film olur

Ünlü şarkıcının Rusya’dan kaçışı: Film olur

Rus protest punk rock grubu Pussy Riot’un abonesi Maria Alyokhina, polis himayesinde olmasına karşın yemek dağıtan bir firmanın kuryesi kılığında Rusya’dan kaçtı.

New York Times gazetesine konuşan Alyokhina, kaçış hikâyesi için “Kulağa bir ajan romanı gibi geliyor. Ne yaptığımı hâlâ bütün olarak kavramıyorum. Muvaffak Olduğum için çok mutluyum” dedi. Evvel bir dostu tarafından Belarus-Litvanya hududuna götürüldüğünü anlatan Alyokhina, Belarus üzerinden birkaç kere Avrupa Birliği AB topraklarına geçmeyi sınadığını ancak zafersiz olduğunu söyledi. Alyokhina daha sonra adları paylaşılmayan AB yetkilileri ve İzlandalı sanatçı Ragnar Kjartansson’un dayanağıyla hududu geçtiğini ve Litvanya’nın başşehri Vilnius’a geçtiğini aktardı.

‘KANUN FİRARİYİ’

İlk olarak 2012’de Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nde tertip ettikleri protesto şovlarıyla Moskova idaresinin dikkatini sürükleyen ve mapus cezasına çarptırılan Alyokhina, kerelerce hapsedilmesine karşın Putin karşıtı eylemlerini sürdürdü. Son olarak nisan ayında Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı tenkit eten müzisyen konut mapusuna alındı. Alyokhina, yetkililerin konut mapusunu ihlal ettiği bahanesiyle kendisini “kanun firariyi” duyuru etmesinin ardından ülkeden kaçmaya karar verdiğini söyledi.