Ünlü sunucudan BBC'ye 3.7 milyon sterlinlik dava!

Ünlü sunucudan BBC'ye 3.7 milyon sterlinlik dava!

İngiltere'de BBC One kanalında sunuculuk yapan Jem Stansfield kanala 3.7 milyon sterlinlik tazminat davası açtı. Davanın nedeni ise sunucunun program esnasında asıllaşan bir deneye katıldıktan…

46 yaşındaki BBC sunucusu Jem Stansfield, çalıştığı kanala oldukça yükü bir tazminat davası açtı. Dava nedeni ise haberi dinleyenleri afallamışlığa uğrattı.

BBC One'da 2014 senesinde yayınlanan 'Bang Goes The Theory' isimli programı sunan Stansfield, programın parçası olarak bir deneye katılmayı kabul etti. Stansfield, deneyde 'crash test dummy' başka bir deyişle motorlu taşıtların can güvenliği testlerinde fazla sürat, ani fren vb. nedenli çarpışmalara maruz vazgeçilen insan ve canlı maketlerinden biri olarak yer almaya gönüllü oldu.

Bu deneylerde çoğunlukla insanların motorlu vasıta kazalarındaki çarpışmalarda yaşayacakları yaralanmalarla alakalı bilgi toplamak ve bu bilgiler yönünde temkinler almak kastediliyor. Bunun içinse özel olarak üretilmiş insana benzeyen mankenler kullanılıyor.

Jem Stansfield, programda katıldığı deneyde özel olarak planlanmış ve bir rayın üzerinde hareket eden bir taşıta oturtuluyor ve başına kask takmak gibi ihtiyatları alındıktan sonra şiddetle özel planlanmış bir elektrik direğine çarpıyor. Çarpmanın tesiriyle Jem Stansfield'in vasıtayla beraber ileri geri gidip geldiği görülüyor.

Her şey de bundan sonra başlıyor. Jem Stansfield çarpışmanın tesiriyle omurga ve beyin zararı ve bunlarla iletişimli bir hayli değişik psikolojik mesele yaşamaya başladığını ve iyileşemediğini iddia ederek BBC'ye tazminat davası açtı. Sunucunun istediği 3.7 milyon sterlinlik ölçü ise sanki dudak uçuklattı.Ünlü sunucudan BBCye 3.7 milyon sterlinlik davaJem Stansfield'in avukatları sunucunun mesleksel kariyerinin de bu vakadan sonra makûsa gittiğini iddia ederken kanal bu kanıtları yeterli görmeyerek kendisine yalnızca arzının üçte ikisini ödemeyi kabul etti.

Bristol Üniversitesi'nde Aeronatik Havacılık, hava uçuşu yapabilen aygıtların araştırılması, tasarımı ve yapımı ile atmosfer içinde uçak ve roket çalıştırma teknikleriyle alakalı bilim eğitimi alan Jem Stansfield daha evvel de 'Scrapheap Challenge' isimli programda balistik uzmanı olarak ekrana çıkmıştı.

Kanalın bir başka sunucu olan Samira Ahmed de daha evvel denk fiyat mevzusunda BBC'ye dava açmıştı. Aynı misyonu yaptığı Jeremy Vine'dan 700 bin sterlin az ödeme aldığı için kanala dava açan bayan sunucu kanalla uyuşma yoluna gitmişti.