Ürdün'de eski veliaht prensine ev hapsi

Ürdün'de eski veliaht prensine ev hapsi

Ürdün'de daha önceki veliaht prensi Hamza bin Hüseyin, konut mapusuna alındığını açıklayıp, yönetimi yolsuzluk ve noksanlıkla suçladı.

Ülkede bazı üst seviye bireylerin "güvenlik" sebepleriyle nezaretine alınmasının ardından Kral Abdullah'ın üvey kardeşi Hamza bin Hüseyin'in avukatı BBC'ye bir video kaydı gönderdi.

Videoda rastgele bir kabahate karışmadığını belirten Prens Hamza, bir komplonun parçası da olmadığını söyledi.

Hamza bin Hüseyin, videoda, "Bu sabah Ürdün Silahlı Güçleri Genelkurmay Başkanı beni ziyaret etti ve bana dışarı çıkmama, insanlarla irtibat kurmama veya onlarla görüşmeme izin verilmeyeceğini bildirdi. Mazeret olarak da bulunduğum buluşmalarda veya yaptığım sosyal medya ilişkili ziyaretlerde hükümete veya Kral'a müteveccih tenkitler olması gösterildi." dedi.
Hamza bin Hüseyin yönetimi tenkit eterek, "İdaredeki bozulmanın, yolsuzluğun ve son 15-20 yıldır idare yapımıza dominant olan ve daha da makûsa giden noksanlığın mesulü ben değilim. Milletin müesseselerine olan inanç noksanlığının mesulü ben değilim. Zorbalığa maruz kalmadan, hapsedilmeden, taciz edilmeden ve tehdit edilmeden konuşulamayacak veya bir şey hakkında fikir beyan edilmeyecek bir noktaya gelindi." ifadelerini kullandı.

Washington Post gazetesi, Ürdün'de "ülkenin kararına tehdit oluşturduğu mazeretiyle" 20 bireyin nezaretine alındığını ve Kral 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin'in de Amman'daki evinde himaye altında yakalandığını ileri sürmüştü.

Ürdün fotoğrafı ajansı PETRA'da yer alan haberde ise Prens Hamza'nın nezaretine alındığı ya da konut mapusunda yakalandığı iddiası reddedilmişti.

ARAP DÜNYASINDAN ÜRDÜN'E TAKVİYE GELDİ

Ürdün'de daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in de arasında olduğu bazı üst seviye bireylerin "güvenlik" sebepleriyle nezaretine alınmasının ardından Arap dünyasından Ürdün'e takviye iletileri geldi.

Filistin fotoğrafı haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaptığı yazılı açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın, ülkesinin güvenliği ve kararı için aldığı kararlarda yanında olduğunu bildirdi.

Açıklamada, Kral Abdullah liderliğindeki Ürdün'nam bu krizin üstesinden geleceği vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ürdün'nam güvenlik ve kararının, Mısır ve Arap milli güvenliğinin ufalamaz bir parçası olduğu vurgulanarak Kral Abdullah'a, ülkesinin güvenlik ve kararını gözetmesi için bütün destekledindiği belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ürdün’nam güvenliği ve kararı için atılan adımlara destekledindiği ifade edilerek "Irak hükümeti, Kral 2. Abdullah liderliğinde Ürdün'nam güvenliği, kararı ve kardeş milletin yüksek çıkarı için atılacak adımların yanında duruyor." denildi.

Açıklamada, "Ürdün’nam güvenliği ve kararı Irak’ın güvenlik ve kararı demektir." ifadesine yer verildi.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Ürdün Kralı Abdullah ve Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah'ın ülkenin güvenliği için attığı adımların desteklendiği belirtilerek "Ürdün'nam güvenlik ve kararı, Kuveyt'in güvenlik ve kararı demektir." ifadesi kullanıldı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife de yayımladığı yazılı açıklamada, Kral Abdullah'ın Ürdün'nam güvenliği için attığı adımlara ve aldığı kararlara bütün destekledidiğini belirtti.

Lübnan'da hükümeti kurmakla misyonlu daha önceki Başbakan Saad el-Hariri de Ürdün'nam güvenliğinin, Arap dünyasının güvenlik ve sulhunun esasını oluşturduğuna dikkati sürükleyerek Kral Abdullah'ı aldığı kararlarda desteklediğini söyledi.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Suudi Arabistan fotoğrafı haber ajansı SPA'da yer alan açıklamasında, Kral Abdullah ve Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah'ın, ülkenin güvenliği için aldıkları tüm karar ve uygulamalarda yanlarında olduğunu kaydoldu.
KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf da kardeş ülke Ürdün ile KİK arasında eforlu bağların olduğuna ve Ürdün'nam güvenliğinin KİK'in güvenliği sayıldığına işaret ederek Ürdün Kralı'nın güvenlik ve kararın korunması için attığı tüm adımlara destekledindiğini belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi de ülke güvenliğini gözetmek için alınan her türlü kararda, Ürdün'nam yanında olduğunu açıklamıştı.