Üreticiden 'zirai don' nöbeti: Soba yakıp çay demlediler

Üreticiden 'zirai don' nöbeti: Soba yakıp çay demlediler

Antalya için yapılan tarımsal don ihtarının ardından üreticiler, seralarında soba yaktı. Isının 5 ile 7 derece arasında olması için sabaha kadar nöbet yakalayan üreticiler, çay demleyip müzik dinleyerek

Meteoroloji, Antalya'daki üreticiler için tarımsal don ihtarında bulundu. Tarımsal don ihtarının, 17 Ocak sabah saatlerine kadar geçerli olacağı, kıyılarda hafif 0 ile 2,2, iç kesimlerde orta - 2,2 ile -4,4, yüksek kesimlerde ise güçlü -4,4'ten daha düşük tesir göstereceği kaydedildi.

Sıcaklığın ani düşüşüyle örtü altı yapım yapan çiftçiler de akşam saatlerinden itibaren seralarında tedbir aldı. Seralarda heyeti bidon sobalarını odunla dolduran üreticiler, evvel sıcaklığın 5 derecenin altına düşmesini bekledi.

Üreticiden zirai don nöbeti: Soba yakıp çay demlediler

SOBA YAKIP, ÇAY DEMLEDİLER

Seradaki termometreleri aralıksız hakimiyet eden üreticiler, saat 01.00 sıralarında sıcaklığın 3 dereceyi göstermesiyle beraber sobalarını yakarak sıcaklık bedelini 5-7 derece aralığında yakalamaya çalıştı. Sabaha kadar sobalara aralıksız odun atan üreticiler, tarımsal don nöbeti meblağken bir yandan da çay demleyip müzik dinledi.

Aksu ilçesinde domates yapımı yapan Mustafa Çağıl, tarımsal don nöbetini kuzeni Ramazan Avcı ile yakaladı. Seraları birbirine yakın olan kuzenler, bir sobanın yanına yer yatağı yaptı ve sabaha kadar sırayla yattı. Nöbette demledikleri çayı içen kuzenler, seradaki termometrelerin ısı kıymetini de sık sık hakimiyet etti.

Üreticiden zirai don nöbeti: Soba yakıp çay demlediler


'TÜM EMEĞİMİZ BUNLAR, DON VURURSA BİTERİZ'

Mustafa Çağıl, seradaki domateslere gözü gibi baktığını söyledi. Senede birkaç gün tarımsal don ihtarı yapıldığını ve o günlerde zorunlu olarak sabaha kadar beklediklerini ifade eden Çağıl, “Çocuklarımın rızkını ve eğitim giderini buradan kazandığım parayla karşılıyorum. Mahsullerime gözüm gibi bakmak zorundayım. Emelimiz sabaha kadar seranın içindeki ısıyı 5- 7 derece arasında yakalamak. Tüm emeğimiz bunlar, don vurursa biteriz" dedi.

Ramazan Avcı da kuzeniyle beraber çay demleyip sohbet ederek tarımsal don nöbeti yakaladıklarını belirtti. İşlerinin güç olduğunu ve bir sebzenin harcayıcıya erişmesi sürecinde pek çok sürecin yaşandığını ifade eden Çağıl, seralarında da hormonsuz yapım yaptıklarını kaydoldu.