Üsküdar’da 7 asırlık gizli tüneli defineciler talan etti! Küpler dolusu altın çalındı iddiası

Üsküdar’da 7 asırlık gizli tüneli defineciler talan etti! Küpler dolusu altın çalındı iddiası

Üsküdar’da, yüzyıllar evvelinden kazıldığı varsayım edilen ve günümüzde hala var olan bir saklı tüneli gömücüler imha etti. Bir ucu Çengelköy’den bir ucu ise Kuzguncuk’tan çıkan saklı tünelin yanında

Üsküdar’da bulunan ve yüzyıllar evvelinden kazılarak günümüze dek eriştiği düşünülen yer altındaki bir saklı tünel gömücülerin imhasına uğradı. İddiaya göre bir ucu Çengelköy’den bir ucu ise Kuzguncuk’tan çıkan saklı tünelin yakınında kamp kuran gömücüler, aylarca tünel içerisinde kazı çalışmaları yaparak takribî 500 metre kazdı.

Gömücüler, tünelin içerisinde bulunan ve yanlış açıldığı takdirde açan şahsın üzerine toprağın döküldüğü tuzaklı kapıları, kurdukları tertibat ile tesirsiz hale getirdiler. Tünel içerisinde kazarak ilerleyen gömücülerin tünelde bulunan tarihi yapıtları ve sikkeleri çalmış olabilecekleri düşünülüyor.

Üsküdar’da 7 asırlık gizli tüneli defineciler talan etti Küpler dolusu altın çalındı iddiası
Mağara ve Dehliz Tahlilcisi Fatih Sancak vakayı fark ederek imha edilen tüneli cep telefonu ile kayda aldı, ardından vaziyeti yetkililere bildirdi. Yetkililer, tünel etrafında çalışma başlattı.

“GÖMÜCÜLER ÇOK PROFESYONELCE MAĞARAYI YAĞMALAMIŞLAR”

Mağara ve dehliz tahlilcisi Fatih Sancak, “Mağara ve dehliz tahlilcileri olarak alana keşif için geldiğimizde bu saklı geçit mağarasını gördük. Derlenerek içeriye girdik. Mağara ve saklı geçit 450 ile 500 metre uzunluğunda bir ucu Çengelköy’den Kuzguncuk’a çıkıyor. İçeriye girdiğimizde gömücüler kazı yapmışlar.

Üsküdar’da 7 asırlık gizli tüneli defineciler talan etti Küpler dolusu altın çalındı iddiası

Geçit içerisinde 3 tuzak var. Tuzaklar patlatılarak tesirsiz hale getirilmiş. Mağaranın içerisinde odacıkların birinde kazılar yapılmış. Küpün yarısı alınmış yarısı kazı alanında duruyor. Tuzaklar yanlış açıldığında toprak üzerinize dökülüyor ve suda boğulabiliyorsunuz. Gömücüler, tuzakları çok profesyonelce açmışlar, çekiç izi bile yok. Saklı tünel ve mağara, 7-8 surat senelik gibi görünüyor” diye konuştu.