Üssün içindeki 'sivil imam'

Üssün içindeki 'sivil imam'

Darbeciler Ankara’ya bomba yağdıran uçakları Akıncı Üssü’nden idaredi. Maznunlar 1 Ağustos 2017’de ilk mahkemeye çıkarılırken en önde darbe teşebbüsünü Akıncı’da idarediği kameralara yansıyan sivil imam

Ankara’daki Akıncı Üssü, alçak darbe teşebbüsünün komuta merkezi olmuştu. 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gölbaşı Özel İşlem Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve TÜRKSAT’ı bombalayan savaş uçakları Ankara Kazan’daki Akıncı Üssü’nden kalktı.

Akıncı’nın hollerinde o gece Türk Silahlı Güçleri içine sızmış FETÖ’nün ‘sivil imam’ları da vardı. Sivil imamlar Adaletli Yetim, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş Akıncı darbe teşebbüsü zafersiz olunca kaçmaya çalışırken Akıncı’nın yakınında tarlada tutulmuştu. Hepsi de “Tarla bakmaya gelmiştik” diye korunma yaptı. Kemal Batmaz’ın daha sonra 15 Temmuz gecesi Akıncı’da 143. Filo’nun hollerinde darbe girişimine idarerken güvenlik kamerası görüntüsü çıktı. Adaletli Yetim’nam da 16 Temmuz sabahı kaçmaya çalışırken Nurettin Oruç ile üsteki Hoca Gazinosu’nun önünde kamera görüntüsü bulundu.

Kalkışmanın ortaya çıkmasının ardından üssün olduğu Kahramankazanlılar F-16’lar uçamasın diye tarlalarını yaktı, üs nizamiyesinde darbecilere direndi. 9 Kahramankazanlı o direnişte şehit oldu. Üssün pistleri, darbecilerin hakimiyetindeki uçakların kalkışını önlemek için yarıyılın başbakanı Binali Yıldırım’ın emriyle bombalandı.

Üssün içindeki sivil imam

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Darbe teşebbüsünün ardından hapsedilen daha önceki orgeneral ve YAŞ abonesi Akın Öztürk dahil topluca duruşmaya çıkarıldılar. Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ait 475 maznunlu dava ile Genelkurmay Başkanlığı’ndaki eylemlere ait 224 maznunlu Genelkurmay ‘çatı’ davasında darbecilere ağırlaştırılmış müebbet ve süreli mapus cezaları verildi.

289 DAVADA KARAR ÇIKTI

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsüne müteveccih ülke genelinde açılan 289 davanın tamamı karara bağlanırken 143’şöhretteki kararlar netleşti.

Başsavcılıklar darbe teşebbüsüne ait 100 binin üzerinde soruşturma yürüttü, toplam 289 dava açıldı. Sona eren davalarda 4 bin 891 maznun ceza aldı. Cezalardan 2 bini ömür boyu mapustu. Aralarında 85 daha önceki general, 1116 daha önceki subayın da bulunduğu 1634 maznun, ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırıldı, 1366 maznuna müebbet mapus cezası verildi. Müebbet mapus cezası verilenler arasında 24 daha önceki general, 536 subay da yer aldı.

1891 maznun 1 sene-20 sene arası mapus cezası aldı. Davalarda 2 bin 870 şahıs da salıverilme etti.