Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizer'dan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması!

Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizer'dan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması!

Koronavirüs aşıları tüm dünyada yaygın biçimde uygulanmaya başladı ancak salgının sürati ortaya çıkan yeni varyantlarla beraber yine arkasıydı. Ülkemizde de uygulanan mRNA bazlı Biontech-Pifzer Kovid-19

Neredeyse iki yıldır üzerimize kâbus gibi çöken koronavirüs salgınında hadise ve vefatların önüne geçen ve tüm dünyaya rahat bir soluk aldıran Kovid-19 aşıları dünya çapında uygulanmaya devam ediyor. Ancak dünyanın değişik bölgelerinde ortaya çıkan ve dağılan Kovid-19'un yeni varyantları değişinimler sebebiyle hadise rakamları tekerrür çoğalışa geçti ve aşıların bu varyantlar karşısında aktifliği denetlenmeye başlandı. Bir Hayli aşı üreticisi bu mevzuda açıklamalar yaparken bir yandan da varyantlara karşı üçüncü doz aşı çalışmaları başladı ve izin müracaatları yapılıyor. BioNTech-Pfizer da bunlardan biri...

Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen ve "Comirnaty" ismi verilen Kovid-19 aşısı, AB'den 2020 sonunda onay almıştı. Aşı, AB ülkelerinde 12 yaşından büyük bireylere uygulanıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve öteki ülkelerde de yaygın olarak uygulanan aşı üçüncü doz için resmi müracaatlarını yapmaya çoktan başladı. Avrupa Birliği'nin AB ilaç tertip edici Avrupa İlaç Ajansı EMA, Pfizer-BionTech'in Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun 16 yaşından büyüklere dayanak doz olarak uygulanması için yapılan müracaatı değerlendirmeye başladı.

Öte yandan üçüncü doz ve muhtemel yan tesirler mevzusunda da dünya çapında sual işaretleri oluşmaya başladı. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech ile Kovid-19 aşısı geliştiren Pfizer’ın üst düzey adı Philip Dormitzer bu kritik mevzu hakkında açıklamalarda bulundu. Firmanın Bilimden Mesul Genel Müdür Dayanakçısı olarak görev alan Dormitzer, firmanın üçüncü doz için hükümetlere baskı yaptığı mevzusundaki tenkitlere de yanıt verdi.

Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizerdan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması

Philip Dormitzer, varyantlar ilk ortaya çıktığında virüste alana gelen farklılıkların aşı üzerindeki tesirine ait çalışmaların süreceğini belirterek "İnsanları aşırısıyla kaygı veren bu değişinimin bir problem yaratmadığını görmek memnuniyet verici." ifadelerini kullanmıştı.

ÜÇÜNCÜ DOZ TARTIŞMASI

Financial Times’a açıklama yapan Dormitzer, aşının güvenliği ile alakalı bilgileri kamuoyu ile paylaşarak aktiflik oranı ve muhtemel yan tesirlerle alakalı insanların usundaki sual işaretlerini giderdi.

Pfizer’ın üçüncü doz aşı mevzusunda son yarıyılda hükümetlere baskı yaptığına dair iddiaları reddeden Dormitzer, “Yapmamız gereken mesele gelişmeden tedbir almaktı, biz de geç kalmamak için bunu yaptık. Şayet aşı olanlarda Kovid-19 hadiselerinin çoğalmasından sonra bu adımı atmış olsaydık her şey için çok geç kalmış olacaktık. dedi.

Özellikle yeni ortaya çıkan ve ülkemizde de tesadüfüldüğü açıklanan 'Mu' varyantı fobi yaratırken varyantının aşıya daha fazla direnç gösterebileceği belirtiliyor. Ancak bu mevzu hakkında henüz bilim dünyasının üzerinde mutabık kaldığı bir çalışma bulunmuyor. Yeniden de Pfizer-BioNTech başta olmak üzere hemen tüm aşı şirketleri çift doz aşı olsa da bağışıklığı düşük, kronik hastalığı olan ya da tehlike grubundaki bireylerin üçüncü bir dayanak dozla aşılanması gerektiğini düşünüyor.

Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizerdan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması

Philip Dormitzer de, yaptıkları üçüncü doz onay müracaatının nedenini bu biçimde açıklıyor ve hükümetlere baskı yaptıkları iddialarına reddediyor.

MODERNA KARŞILAŞTIRMASINA YANIT VERDİ

Delta varyantının dünyada dağılmasıyla beraber ortaya atılan Moderna- Pfizer-BioNTech karşılaştırmasına da yanıt veren Dormitzer aşılarının Delta'ya karşı aktifliği mevzusunda bir mesele olmadığı sarihlerken Moderna'nın daha fazla bağışıklık sağladığı iddiaları hakkında "Moderna aşısının içinde bizim aşımıza göre daha fazla faktör madde bulunuyor. Bu da hakikatinde yan tesirleri artıracak bir gidişat. Biz Pfizer-BioNTech aşısına yaşlılarda da aktif bağışıklık sağlayacak ancak daha az yan tesir oluşturacak ölçüde aktif madde ekledik ve yaşanabilecek aşıya bağlı kasvetleri asgaride yakalamayı muvaffak olduk. Kovid-19 aşılarıyla alakalı olarqak bugüne kadar elde ettiğimiz bilgilere bakarsak aşılarda en büyük mesele aktiflikten ziyade ortaya çıkan yan tesirler. Bu yan tesirler sağlık meselelerine neden olan yegane şey ve insanların aşı fobisine neden olan da bu. Biz bu saha tecrübelerini kullanarak ortaya aktif ama yan tesire yol açmayan bir aşı çıkartmaya çalıştık." açıklaması yaparak aşının yan tesiri mevzusundaki sual işaretlerini de gidermiş oldu.

: İlginize Sürükleyebilir Marmara'nın unutulan fay hattı... Uzun senelerdir suskun, uzmanlar uyardı!Üçüncü doz ve yan tesir münakaşasına son noktayı koydu!MSB duyurdu! PKK'ya ağır darbe: 13 terörist tesirsiz hâle getirildi