Utah Valisi, yaşanan kuraklıktan dolayı halkı yağmur duasına çağırdı

Utah Valisi, yaşanan kuraklıktan dolayı halkı yağmur duasına çağırdı

Amerika Birleşik Devletlerinde Utah eyaleti Valisi Spencer Cox, eyaletteki kuraklıktan dolayı ulusu yağmur duasına katılmaya davet etti.

Bir zamandır şiddetli kuraklığın baş gösterdiği Utah'ta Vali Cox, yayınladığı görüntülü iletisinde şunları kaydoldu:

"Zati daha evvel tüm Utahlılardan uzun duşlardan sakınarak, sızdıran muslukları tamir ederek ve az suya uygun peyzajlar ekerek su tasarrufu yapmalarını istedim. Ancak korkarım bu gayretler tek başına bizi gözetmeye yetmeyecek. Daha fazla yağmura lüzumumuz var ve hem de buna şimdi lüzumumuz var. İlahi bir müdahaleye lüzumumuz var. Bu surattan tüm inanç üyeyi Utah milletinden 4-6 Haziran arasındaki hafta sonu yağmur duasında bana katılmalarını istiyorum."

İletisinde eyalette yaşanan kuraklığın ekinlere ve yaban yaşamına hasar verebileceği, ölümcül yangınlara neden olabileceği ihtarında bulunan Vali Cox, "İş birliği halinde hep birlikte dua eder ve Tanrı'dan ya da hangi üstün efora inanıyorsanız ondan daha fazla yağmur yağdırmasını istersek süren kuraklığın ölümcül ebatlarından kurtulabilme bahtımız olabilir." ifadesini kullandı.

Vali evvelki gün yağmur duası için bir de genelge yayımlamıştı.

Utah geçen sene de şiddetli kuraklık yaşamış, bundan dolayı eyalette ciddi yangınlar çıkmıştı.

Bu sene de Vali Cox, 13 Mayıs'ta eyalette kuraklık dolayısıyla acil gidişat bülten etmişti.

Kuraklığın tesirli olduğu bir öbür eyalet olan Kaliforniya'da ise Vali Gavin Newsom 10 Mayıs'ta acil gidişat bülten etmişti.