Uzaktan müşteri olmanın püf noktaları

 Uzaktan müşteri olmanın püf noktaları

Bankalar artık uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil aygıtlar ve bilgisayarlar aracılığıyla alıcı kabul edebilecek. Bankalar Birliği 12 adımda bankacılıkta yeni yarıyılı anlattı.

Bankalar, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil aygıtlar ve bilgisayarlar aracılığıyla alıcı kabul edebilecek. Bankalar Birliği uzaktan hesap açtırmak isteyenleri 12 adımda bilgilendirdi. Bankalar Birliği’nin verdiği bilgiye göre öncelikle uzaktan kimlik tespiti için yeni TC kimlik kartına ve uslu telefona sahip olunması gerekiyor. Kimlik kartının üzerindeki bilgiler de okunabilir olacak.

EVVEL FORM DOLDURULMALI

Bankalar Birliği 1 Nisan 2021 tarihinde ‘Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Usullerine ve Elektronik Civarda Kontrat İlişkisinin Kurulmasına Ait İdaremeliğin’ çıktığını andırdırarak, bankaların uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil aygıtlar ve bilgisayarlar aracılığıyla alıcı kabul edebileceklerini duyurdu. Uzaktan banka alıcısı olmak veya hesap açtırmak isteyen bireylerin bilgilendirilmesi emeliyle bir çalışma yapıldığı belirtilerek, uzaktan kimlik tespiti sürecinde, görüntülü görüşme başlamadan evvel hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulaması veya banka internet sitesi üzerinden elektronik civarda doldurulan bir form ile müracaatta bulunulabileceği ihtarı yapıldı. Bankalar Birliği’nin ihtarları şöyle sıralandı:

Tam kapanma genelgesine göre banka çalışma saatleri: Bankalar kaçta açılıyor, kaçta kapanıyorBütün kapanma genelgesine göre banka çalışma saatleri: Bankalar kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?

12 ADIMDA UZAKTAN HESAP AÇMA

1- Uzaktan kimlik tespiti için kesinlikle yeni T.C. Kimlik Kartına ve uslu telefona sahip olmalısınız.

2- Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalı. Zarar görmüş bir kimlik kartı ile harekât yapılamaz.

3- Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını uslu cep telefonunuza indirin veya banka internet sitesine adresine girin.

4- Mobil uygulamayı indireceğiniz platformun güvenliğini veya giriş yapacağınız bankanın internet sitesi adresinin doğruluğunu hakimiyet edin.

5- Uzaktan kimlik tespiti harekâtını reelleştirmek için banka temsilcisi ile iletişime geçeceksiniz. Bu sebeple bankanın uygulamasını kullanmaya başlamadan evvel soğukkanlı ve aydınlık bir etrafa geçin.

6- Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi surat tanımayı yasaklayıcı unsurları kullanmayın.

7- Operasyonunuzu bilgisayarla yapacak bile olsanız, mobil telefonunuzu yanınızda bulundurun. Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığını ve internet iletişiminizi hakimiyet edin. Görüşme zamanınca kameranız sarih olmalıdır.

8- Bankanız tarafından, mobil telefonlardaki NFC Yakın Alan Bağlantıyı özelliğini kullanmanız istenebilir. Bu sebeple telefonunuzda NFC özelliğinin hangi menü altında olduğunu ve nasıl açılacağını kesinlikle evvelden bilin.

9- Doğrulama harekâtı için hesap açmak istediğiniz banka başka bir bankadaki hesabınızdan, para transferi yapmanızı arz edebilir.

10- Bu harekâtlar esnasında müracaat formuna girdiğiniz bilgilerin aktüel ve noksansız olduğundan emin olun.

11- Görüntü ve ses niteliğinin, kuşkuya yer vazgeçmeyecek ve kimlik tespitinde rastgele bir kısıtlamaya imkân vermeyecek biçimde yeterli seviyede olduğundan emin olun.

12- Görüşme süresince harekâtlar yalnızca sizinle reelleştirilecek. Bu sebeple hesap ve harekât güvenliğiniz için üçüncü bir şahıstan dayanak almayın.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara