Uzman isimden yerli aşıyla ilgili merak edilen açıklama

Uzman isimden yerli aşıyla ilgili merak edilen açıklama

Erciyes Üniversitesi ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, üniversite bünyesinde geliştirilen yerli aşı adayının Faz 2 çalışmalarının…

ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız, üniversitede geliştirilen yerli Covid-19 aşısı adayına ait değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Yıldız, "Üniversitemizde yapılan yerli aşı adayının Faz 2'nin ikinci dozunda değerlendirme noktasındayız. Yaptığımız analizlerde çok ciddi yan tesir olmadı. Resmi bilgiler olmamakla beraber baş sızısı, aşı yapılan bölgede sızı ve zaman zaman esrarengizdir dişlerde sızı, kandaki alerjiyi gösteren hücrelerin ılımlı çoğalışı gibi ilacı kullanmayı kesmeye neden olunmayacak kolay yan tesirler gördük. Bu gidişat Faz 3 aşısında daha da netleşecektir. Yerli aşının, Çin aşısının yan tesirlerinden değişik olmadığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Ülkede iki cins aşı uygulandığını kaydolan Prof. Dr. Yıldız, "Aşılar doğru koşullarda üretildiği sürece iyi bir şey. Spektrum ne kadar çok olursa aşıda galibiyet sağlanır. Aşı spektrumu sebebiyle ayrımlara da gidilebilir. Gençlere bağışıklık daha eforlu oluşabildiği için inaktif aşı yapılır, yaşlılara yeni teknoloji olan mRNA aşısı yapılabilir. Yan tesirleri çok iyi öğrenilmiyor. Yaşlılarda daha eforlu bağışıklık oluşturur. Elinizde yeter ki aşı olsun" dedi. 

Yerli aşının yan etkisi var mı Prof. Dr. Yıldız açıkladı