Uzman isimlerden yatırımcılara uyarı: Bunları öğrenmeden yatırım kumardan farksız

Uzman isimlerden yatırımcılara uyarı: Bunları öğrenmeden yatırım kumardan farksız

Kripto para dünyasına yatırım yapanların ya da yapmayı tasarlayanların öğrenmesi gereken temel kaideleri ve doğru yatırım için nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzmanlara sorduk. Avrasya Blockchain…

Son yarıyılda bazı ülkelerin ve büyük fonların kripto para üniteleri ile alakalı aldığı kararlar ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın attığı tweetler sonrası kripto para ünitelerinde alt ve yukarıya istikametli sert hareketlere şahit oluyoruz. 2008 senesinde yaşanan küresel ekonomik kriz sonrası ortaya çıkan sanal paralarda o günden bu güne, zaman zaman eş hareketleri gördük.

Peki belirli bir yatırımı olan ve kripto para piyasasına girmek isteyenler nelere dikkat etmeli? Birikiminin ne kadarıyla kripto para piyasasında operasyon yapmalı? Satın alacağı kripto para ünitesini neye göre ve nasıl seçmeli? Kripto para piyasalarındaki yatırımlarına uzun vadeli bir yatırım vasıtayı olarak mı bakmalı, yoksa kısa vadeli bir yatırım vasıtayı olarak mı düşünmeli? Tam bu sualleri ve daha aşırısını işin uzmanlarına sorduk.

BtcTurk CEO'su Özgür Güneri ve Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş Hürriyet’e değerlendirdi.

Kripto para dünyasına yeni girecek yatırımcılar nereden başlamalı başka bir deyişle yatırım yapmadan evvel hangi mevzulara egemen olmalı?

Özgür Güneri: Kripto paralara yatırım yapacak yatırımcılar diğer yatırımlarında olduğu gibi öncelikle kendi tehlike profillerini iyi kavramalı.  Ne kadar tehlike alabileceklerini, ne kadar vadede yatırım yapabileceklerini ve nasıl bir getiri kastettiklerini tanımlamalılar. Bundan sonra öncelikle Bitcoin nedir ve sunduğu değer teklifi nedir onu kavramak, buradaki yatırımların sıhhati açısından ehemmiyetlidir. Bitcoin ve kripto paraları kısa vadede süratli zengin olma vasıtayı olarak görmek büyük finansal tehlikeleri de birliktesi getirir.

Kadir Kurtuluş: Blockchain teknolojisinin ne olduğunu, ne getirdiğini, neyi değiştirdiğinin bu finansal devrimde ortaya çıkan kripto paraların ne taahhüt ettiğini öğrenmeden bu piyasaya girmek kumar oynamaktan başka bir şey değildir.

Yatırımcı, yatırım yapacağı kripto para ünitesini seçerken nelere dikkat etmeli, nasıl seçmeli? Bunun dışında, yatırım yaparken tek üniteye mi yönelmek daha doğru olur, yoksa bir yatırım sepeti mi seçim edilmeli?

Özgür Güneri: Yatırımcıların kripto paraların tüm teknik doğrultularını kavramalarını beklemek reelci olmayacaktır. Ancak nasıl bir değer teklifi sunduklarını, takımlarını, geçmişten bugüne gelişiminde gayelerine erişip erişemediğini takip etmek yatırım kararında fayda sağlayabilir.  Kripto paranın gelecekte kastettiği iş modeline inanıyorsanız tehlikeleriniz miktarında ve yüksek volatilite olabileceğini öğrenerek yatırım yapmak doğru olacaktır. Bunun yanı gizeme çok rakamda kripto parayı takip etmek 7/24 piyasada oldukça efor ve tehlikeli olacaktır.

Kadir Kurtuluş: Kripto para dünyasına yeni girecek yatırımcıların öncelikle yatırım yapacakları kripto paralarla alakalı o para ünitesini anlatan White paper başka bir deyişle ne taahhüt ettiklerini yazan özet metinlerini okumalarını öneri ediyorum. Ayrıca para üniteyi ile alakalı çıkan haberleri dikkatle takip etmeleri, teknolojisinin geri kalıp kalmadığı, yaptıkları ortaklıklar gibi mevzulardan haberdar olmak, yatırım yapılan para ünitesinin vadettiği şeyi yapıp yapmayacağı noktasında verimli olacaktır. Sonuçta belirli kripto para üniteleri yaşayacak ötekileri yok olacak, dolayısıyla gerçekten işlevsel olan gelecekte var olacak olan üniteyi seçmeleri doğru olur.

Yatırımcıların netlikle bir sepet yapmalarını öneriyoruz ve burada da özellikle hem kendi blokzincir teknolojisini kullanan paraların emin olmasını öneri ediyorum. Diğer blokzincir teknolojilerinin altyapısını kullanan paralar kullandıkları blok zinciri aksaklıkları sebebiyle taahhüt ettikleri şeyleri hakikatleştirmeyebilir, bu sebeple bu piyasada kesin diye bir şey yok kesinlikle sepet yapmalarını öneriyoruz.

Yatırımcı birikiminin ne kadarını kripto para yatırımına ayırmalı? Kripto para ünitelerini uzun vadeli yatırım vasıtayı olarak mı değerlendirmeli yoksa kısa vadeli yatırım vasıtayı olarak mı yakalanmalı?

Özgür Güneri: Genel olarak Bitcoin yeni nesil değer gizleme vasıtayı olarak ön tasarıya çıkmaktadır. Rakamının hudutlu olması, transparan, anonim, merkeziyetsiz olması gibi özellikleri ile Bitcoin orta-uzun vadede portföylerde değer yaratabilir. Dalgalanmanın yüksek olduğu ve 7/24 operasyon gören piyasalarda çok kısa vadeli pozisyon almak zaman zaman oldukça zorlu olabiliyor. Bu sebeple daha çok orta-uzun vade bakış açısı ve hudutlu kısa vadeli alım-satım pozisyonu daha sıhhatli finansal neticeler verebilir.

Kadir Kurtuluş: Birikiminizin bana göre yüzde 20'sinden aşırısını kripto paralarda değerlendirmek acemi yatırımcılar için tehlikeli olur. Sonuçta taşların oturmadığı, manipülasyonların ve spekülasyonların yoğun olduğu, regülasyon tehlikelerinin bulunduğu bir piyasadan bahsediyoruz. Natürel ki bilginize ve bu alandaki deneyiminize göre bu ölçü az da olsa çoğaldırılabilir ya da eksiltilebilir.

Araştırmalara göre; kripto paralarda kısa vadeli yatırımcılar netlikle kaybediyor. Dolayısıyla güvendiğiniz, gerçekten vadettiklerini hakikatleştireceğine ve teknolojisine inandığınız para ünitelerine uzun vadeli olarak yatırım yapmak anlamlı.

Kripto para piyasalarında ananesel piyasalarda görmediğimiz operasyon hareketlerine tanık oluyoruz. Bu hareketlerin temel nedeni nedir, önüne geçilebilir mi?

Özgür Güneri: Bitcoin ve kripto para piyasalarında bir hayli değişik dinç birlikte çalışıyor. Operasyonların zaman ve mekan hududu olmadan sürmesi, varlıkların tüm küresel platformlarda dakikalar içerisinde yer değiştirebilmesi, haber akışının aralıksız olması, piyasa değeri olarak son senelerde süratle gelişse de hala görece olarak ufak olması bu piyasalarda oynaklığı çoğaldırmaktadır.  Küresel finansal piyasaların pandemi ile daha da genişlemesi bu piyasaya da ciddi nakit girişi ve volatilite getirdi.  Önümüzdeki yarıyılda tüm bitcoin ve kripto paralar dahil olmak üzere finansal piyasalarda dalgalanmanın ebadının yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Kadir Kurtuluş: Şayet Elon Musk’ın yarın ne açıklayacağını öğreniyorsanız kripto para piyasasında öngörü sahibisiniz diyebilirim ya da hangi ülkenin neyi menedeceğinden haberdarsanız yeniden bir öngörünüz olabilir. Emin teknik incelemeler, temel incelemeler yapılabilir fakat yukarıyadaki bahsettiğim meçhuller bu piyasanın daha uzun zaman bu biçimde volatilitif ve tehlikeli ilerleyeceğini ispatıdır. Ne müddet matematik konuşuruz o müddet istikrarlı bir piyasadan bahsedebileceğiz ama şu an değil.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara