Uzman önerisi: Samsun’dan Rize’ye ‘tam kapanma’

Uzman önerisi: Samsun’dan Rize’ye ‘tam kapanma’

SAĞLIK Bakanlığı verilerine göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer…

Karadeniz Bölgesi'nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, koronavirüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi hane ziyaretlerinde dağıldığını belirledi. Bu şehirlerde hafta sonu kısıtlamalarında kaza geçişlerine, köy ve semtlere çıkışlara yasak getirildi, cenaze namazlarına katılım 30 kişiyle sınırlandırıldı. Uzmanlar da Karadeniz için 15 günlük tam kapanma, erişim kısıtlaması ve 'yerel karantina' gibi önlemler önerdi.

Trabzon Doktor Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Yaşar Kibar Güven:

DAHA RAHAT DİYE KÖYE GİDİYORLAR

“İnsanlarımız cuma günü köylerine gidiyor. Köylerde maske ve mesafe ortadan kalktığı, bir hane içinde topluca yaşadıkları için hafta sonunu köyde geçirmek istiyorlar. Hafta sonunu köyde geçiren insanlar şehirlere döndükleri vakit bunun yansımalarını görüyoruz. Ailede birisi hastalanılca, diğerlerinde görülme ihtimalinin daha çok olduğunu söylemek gerek. Bu vaziyet da haftalık hasta oranlarında Trabzon’u birinci yapıyor. Demek ki bu Karadeniz’e yönelik bir durum. Ortak özelliğimiz, Karadeniz bölgesinde hepimizin köy irtibatı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Gerekirse şehirlerarası irtibatların önü kesilmeli. Gerekirse bölgesel karantina da düşünülebilir.”

SAHİL SÜRESİNCE UYGULANMALI

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın: “Karadeniz’de bu yasakları bir bölgede uygular da, sahil süresince diğer şehirlerde uygulamazsanız kuluçka döneminden sonra tekrar aynı sayıya gelebiliriz. En azından 15 günlük tam kapanma öneriyorum. Tam kapanmayı Samsun’dan Rize’ye kadar istiyorum. Ters halde kısa müddette tekrar aynı neticelere çıkabiliriz. Bölgesel bir karantina uygulanması gerekmektedir.” (Selay SAYKAL/ DHA)

TRABZON’DA 68 YERLEŞİM YERİ KARANTİNADA

TRABZON Valisi İsmail Ustaoğlu, şehirde 8 ilçedeki toplam 68 yerleşim yerinde, koronavirüs sebebiyle karantina uygulandığını duyurdu. Vali Ustaoğlu sosyal medya hesabından “Kendini savun şehrini kurtar” yaftasıyla yaptığı paylaşımda, “Değerli hemşerilerim, bugün itibarıyla 8 ilçemizde 4 semt, 4 apartman ve 60 hane olmak üzere, toplam 68 yerleşimde karantina uygulamaktayız. Lütfen önlemlere uyalım, salgının daha ileri boyutlara taşınmasına hep beraber mani olalım” diye konuştu. (Fatih TURAN/ DHA)