Uzmanlar F-16 şartına ne diyor

Uzmanlar F-16 şartına ne diyor

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Joe Biden hükümetinin Türkiye’ye F-16 satışını güçe sokacak bir farklılığı 179’a karşı 244’e oyla kabul etti. Peki bu ne anlama geliyor? Biden hükümeti

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat aboneleri Frank Pallone ve Chris Pappas’ın teşebbüsüyle 2023 korunma bütçesine ilave edilen madde, Türkiye’ye F-16 satışı için, bu uçakların “Yunanistan hava sahasında yinelenen izinsiz uçuşlarda kullanılmayacağına dair somut adımlar atılmasını” koşul koşuyor. Bütçenin kanunlaşmadan evvel Senato’dan geçmesi gerekirken, Senato’nun tesirli adlarından Dış İlişkiler Komiteyi Başkanı Bob Menendez daha evvel Türkiye’ye savaş uçağı satışına karşı olduğunu açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri EKONOMİSİ İÇİN EHEMMİYETLİ

Uzmanlar F-16 şartına ne diyor

Hürriyet’e konuşan Almanya merkezli düşünce kuruluşu SWP analisti Dr. Mehmet Yegin, Biden idaresinin kanunuma süreci bitirilmeden mevzuyu çözmek için teşebbüste bulunabileceğini söyledi. Yegin, “Şayet Biden satışı gerçekten yapmak istiyorsa, ki daha evvel bu istikamette açıklamada bulundu, Kurultay’yi ikna etmeye çalışacaktır. Bu çok yüksek tutarlı bir satış ve Amerika Birleşik Devletleri’de ekonominin yavaşladığı bir etrafta korunma sanayisi için ciddi bir kazanç ve iş demek. Satışı yasaklamaya çalışan Yunan lobisi karşısında lehte hareket eden bir korunma sanayisi var” dedi. “Washington, Yunanistan’a F-35 savaş uçaklarını satarken Ankara’nın hava korunmasında oluşan zaafı kapatmak zorunda kalacağının farkındaydı” diyen Yegin, şöyle devam etti: “Şayet F-16’yı satmazlarsa Ankara; İngiltere, Fransa ve belki de Amerika Birleşik Devletleri için en makûssu Rusya’dan uçak satın almak zorunda kalabilir. Tüm bunlar pazarlıkta Türkiye lehine.”

BAŞKAN BIDEN’IN ALTERNATİFLERİ NELER

Kanunun bu haliyle geçmesi vaziyetinde Biden’ın imza atmama kaderi olmadığını kaydolan Yegin, “Bu, korunma bütçesi içinde bir madde. Bütçeyi onaylaması gerekecektir. CAATSA’yı da Kurultay, hükümetin gereksinim dinlediği başka bir kanunun içinde geçirmiş ve Trump onaylamak zorunda kalmıştı” dedi. Ancak hükümetin bir “acil gidişat” duyuru ederek satış için Kurultay’yi baypas etme kapasitesi bulunduğunu da ilave etti. Senatoda maddenin değişmesi için Biden’ın Kurultay’ye mektup yazabileceğini kaydolan Yegin, bunun tesirli olabileceğini belirtti.

BİLGİ ANEKDOTU: Temsilciler Meclisi’nde 2023 Korunma Bütçesi’ne ilave edilen tertip etme Senato’da da ele alınacak. Kurultay’nin iki kanadında kabul edilen metinlerde değişiklik olması vaziyetinde geçimleştirilen metin ayrıca oylanacak. Senato’daki görüşmeler ekim ayını bulabilir.

YUNANİSTAN İHLAL EDERSE YANIT VEREMEYECEK MİYİZ

Hürriyet’in suallerini cevaplayan daha önceki Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin ise şöyle konuştu:

Uzmanlar F-16 şartına ne diyor

“Bu Türkiye’nin egemenlik haklarının ihlali anlamına kazanç. Daha evvel Almanya aynı şeyi tanklar için yapmıştı, doğu hududumuzda kullanamayınca batı bölgelere sevk etmek zorunda kalmıştık. Yunanistan hava sahamızı ihlal ederse yanıt veremeyecek miyiz? Bunlar çok ağır kararlar. Bu koşullarda F-16 almaya gerek yok, başka silahlar alınır.”

ARALIKSIZ ŞİKÂYET

Türkiye hava sahasının NATO yazılımları ile izlendiğini ve hakimiyet edildiğini anlatan emekli Korgeneral Pekin, “Biz Ege’de hava sahası 6 mil diyoruz, Yunanistan 10 mil diyor. Bu haliyle Atina aralıksız bizi şikâyet eder, Washington yedek parça satışı yapmamak gibi yollara müracaat etebilir” dedi. Satın alınmak istenen yeni uçakların stoktaki F-16’lardan daha gelişmiş olduğunu, bunun uzaktan takip imkânını da çoğaldırdığını söyleyen Hakkı Pekin, böyle bir gidişatın önüne geçmek için yerli yazılım kullanılması gerektiğini söyledi.