Uzmanlar ısrarla uyarıyor: ‘Aşı olduk’ diye maske inmesin

Uzmanlar ısrarla uyarıyor: ‘Aşı olduk’ diye maske inmesin

BioNTech aşısının da gelmesiyle aşılama çalışmaları sürat kazandı. Ancak uzmanlar aşı olanların ‘Bana bir şey olmaz’ diye gevşememesi gerektiğini söylüyor ve uyarıyor: Aşı bulaşı yasaklamıyor,…

Çinli Sinovac işletmesinin aşısı CoronaVac’ın ardından, Alman-Amerika Birleşik Devletleri ortaklığında geliştirilen BioNTech aşısının da gelmesiyle aşı buluşması alanlara alternatif sunulmaya başlandı. Bu vaziyet aşı yaptıracaklarda, seçim mevzusunda sual işaretlerine neden oldu. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, her iki aşıda da gözeticilik oranının yüzde 80’den fazla olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Öğrenilmeli ki her ikisinin de faalliği yüksek, yan tesirleri de birbirine çok eş. Sinovac’ın Türkiye’de yapılan çalışmasına göre yüzde 83, BioNTech’in yurtdışında yapılan çalışmasına göre yüzde 90’lar etrafında faalliği var. Ancak aşı olmak, bulaşı yasaklamıyor; şahıs hastalanırsa ağır hastalık geçirmesini yasaklıyor. Bu sebeple aşı olanlar şayet kalabalık bir yerden geliyorlarsa, kuşkulu bir temas içinde bulundularsa lütfen mesafeye dikkat etsinler, maskelerini çıkarmasınlar. Aşı olunsa bile virüsün bulaşması devam eder.”

HANGİSİNİ SEÇMELİ?

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da yurttaşlara aşı seçim hakkı verilmesinin hoş olduğunu ancak karmaşıklığa da yol açabileceğini söyledi: “Seçme hakkının pozitif netice vermesi için insanların aşılar hakkında, salgın hakkında belirli bir bilgi birikiminin olması gerekli. ‘Aşılar arasında şu fark vardır, bu fark vardır’ biçimindeki bilgilere bakmak gerekli. Hakikatinde ‘faallik’ diye baktığımız zaman iki aşıyı mukayese etmek son derece güç. Böyle bir mukayese etme yapmak için aynı cemiyette, aynı anda ve aynı koşullarda iki aşıyı değişik gruplara yapıp karşılaştırmak gerek. Böyle bir çalışma yapılmadı. Yan tesir açısından baktığınızda inaktif aşının bedende artmayan bir aşı olduğu için daha az yan tesir olmasını bekleriz. Şu an kullanımda olan aşılar emin, ciddi yan tesiri yok. Bu bilgileri kullanarak insanlar karar verecek. Doktorlardan kaynaklanan bazı yanlış teklifler var. ‘Şu yaş grubundaysan şunu yaptır, şu hastalığın varsa bunu yaptır’ diye bir şey netlikle yok. Biz BioNTech gelene kadar herkese Sinovac yaptık. Dolayısıyla değişik gruplarda değişik aşıların seçim edilmesi diye bir olay yok. Aşıyı yaptırabiliyorsa şayet BioNTech de olabilir Sinovac da olabilir.”

KAPI KAPI VİRÜS TAKİBİ

Türkiye’de koronavirüs hadise rakamlarının yükselmesiyle filyasyon takımlarının iş yükü de yine arttı. Ankara’da filyasyon takımları, konut konut dolaşarak COVID-19 testi pozitif çıkan hastalar ile temaslılarının rehabilitasyon-yalıtım süreçlerini sağlıyor. Takımlar aynı zamanda yurttaşı koronavirüs ihtiyatları mevzusunda da uyarıyor.