Uzmanlar müjdeyi değerlendirdi: Veriler çok cesaretlendirici

Uzmanlar müjdeyi değerlendirdi: Veriler çok cesaretlendirici

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin coşkuyla beklediği müjdeyi açıkladı. Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası'ndaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz…

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği enerji bulgusuna ait açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Filyos Limanı açılışında Erdoğan, Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp natürel gaz bulgusunun yapıldığını açıkladı.

Uzmanlar ise bulunan natürel gaz rezervine ait olarak açıklamalarda bulundu.

İşte uzman yorumları:

'BERAT ALBAYRAK'IN TEŞEBBÜSLERİDİR' 

Mete Verim – Güvenlik Siyasetleri Uzmanı: Dünya enerji savaşları veriyor. Natürel gaz bulgusunun tesiri hemen başlar. Natürel gazları bulduğunuz andan itibaren size natürel gaz satan ülkeler, sizin imal potansiyelinize bakarak çok ciddi maliyet kırmaları oluşabilir. Natürel gazı çıkartmadan da uzun vadeli uyuşma yapmak isteyen ülkeler çok alt fiyatlardan natürel gaz satmak isterler. Belki bir anda yansımaz ama uzun vadede tesirler. Bu işin içinde adını zikretmek gerekirse Berat Albayrak var. Enerji Bakanı olduğu yarıyılda yaptığı teşebbüslerdir. 2014’teki teşebbüslerin meyvesini 2020’de aldık. Bunları inceleyecek olan sismik gemiler var. 3 tane sondaj gemisi var. Dünyada 10 tane var 3’ü Türkiye’ye ait. Türkiye tarafından satın alınmış. En son aldığımız Kanuni’yi Güney Kore’den satın aldık. İhale usulüyle. Şayet bu gemileri almasaydık bu gemileri bugün bize vermezlerdi. Bu gemiler ilk alındığında değişik ülkelerden değişik finansman modelleriyle alındı. Enerji savaşları istihbarat savaşlarıyla birlikte yürür. Bu gemileri biz aldık ama deneyimimiz yok. Bu gemileri şirket deneyimi de yok. Yabancı işletmelerle anlaşıldı. İlk gelen takım Hırvatistan’dan geldi. AB bu gemilerde çalışacaklara hapsetme emri çıkartmıştı. Büyük saklılıkla, çalışan personelin adı saklanarak çalışmalar yapıldı. Gemiye ziyarette “Asla personelin resmini sürüklemeyin” denildi. Oralardan buralara geldik. Bu yarıyılda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kendi takımını geliştirdi. Bugün gelinen noktada Türkiye birkaç şeyi de bilmiş oldu. Afrika ülkeleriyle Türkiye petrol ve maden çıkartmak için uyuşmalar yapıyor.

'TÜRKİYE'YE AVANTAJ SAĞLAYACAK KONUMDADIR'

Uluç Özülker – Emekli Büyükelçi: Karadeniz’in 200 metre altına indiğinizde oksijen de yok. Buradan geçireceğiniz borular da pahalı olacaktır. Doğu Akdeniz’de en ehemmiyetli kuyu, Güney Kıbrıs’ta İtalyanların açtığı kuyu 136 milyar metreküp. Şirket maliyetinden dolayı vazgeçtiler. Mısırlılar 860 milyar metreküplük rezervden bahseder. Daha ileri giden sayılara erişeceğimize bizzat inanıyorum. 630 milyar metreküplük gazı İsrail yarısını kullanıp yarısını satmayı düşünüyor. 315 milyar metreküpten bahsediyoruz. İsrail, Yunanistan, İtalya ile uyuşmalar yapmak zorunda kalıyordu. 540 milyar metreküp ciddi bir sayıdır. Karadeniz’de politik doğrultudan Doğu Akdeniz’den en büyük farkı hiçbir politik mesele yok. Biz burayı 6’ya parçaladık. Kendi aramızda tüm ülkeler kıta sahanlığı mevzusunda uyuşmaya vardı. Bizim şu anda kullanmakta olduğumuz bölge münhasıran Türkiye’nin bölgesidir ve kimse “Ne yapıyorsunuz” diyememiştir. Romanya yıllardan beri buradan natürel gaz çıkarmakta. Bizim bu bölgemiz Romanya’nın uzantısı olarak düşünülürken rezerv olarak daha eforludur. Romanya ile paylaşıyoruz ama büyük parçayı biz alıyoruz. Kırım öğreniyorsunuz haritaya da baktığınız zaman göreceksiniz, burası Ukrayna’dır. Kırım’ı da Ukrayna’nın toprağı olarak düşünülerek ufalanan bir haritadır. Bu bölgeler haysiyetiyle Ukrayna ve Rusya ile yeni anlaşmazlıkların olabileceği bölge olarak bakmaktayım. Karadeniz’deki dağılınma Rusya ile Ukrayna arasında paylaşım meseleyi olarak ortaya çıkacak. Bizim politik yaklaşım ve davranışımız Ukrayna’ya destek veren ve Kırım’ı da Ukrayna’nın toprağı olarak görmektir. 540 milyar metreküp Türkiye’ye avantaj sağlayacak konumdadır. Karadeniz’in doğusunda da aradık. Oradan bir şey çıkar mı şu ana kadar Gürcistan’da da aradılar, batılılar ama bulamadılar.

'SON KAZILAN KUYUDAKİ BİLGİLER ÇOK CESARETLENDİRİCİ'

Dr. İbrahim Palaz - BOTAŞ Daha Önceki Genel Müdürü: 
135 milyar metreküplük bulgunun olduğunu duyduk. Bu Türkali-1 ve 2 kuyularına ilave yeni kuyudaki belirtilere istinaden keşif olduğu anlaşıldı. Sakarya sahasından değişik bir saha olarak mı değerlendiriliyor bu net değil. Yeni keşifderi anlaşılan bu değişik bir saha olduğu mevzusunda. Toplam rezervin birleştirildiğini düşünüyorum. Bu kuyunun öbür kuyulardan uzaklığını değerlendirdiğimde hipotez edilen rezervin 135 milyar metreküp daha çoğaldığını ve Sakarya sahasındaki rezervin 540 milyar metreküp olduğunu kavrıyorum. Her iki halde de Türkiye için iyi bir haber. Bu haberin değerlendirilmesini teknik bilgileri öğrenmeden ayrıntılı yorumda bulunmak gerçekten güç. En son kazılan kuyudaki bilgiler çok cesaretlendirici. Hepimiz için müjde ve iyi haber olarak açıklayabilirsiniz. Şu andaki bilgiler son derece hudutlu. Tuna-1 kuyusundan sonra 3 tane kuyu kazılmış oluyor. Yeni keşfedilmiş bir sahanın bütün anlamıyla rezervinin tespit edilmesi için 6-7 adet teyit kuyusu açılması gerekiyor. 320’ydi, 405 oldu. Şimdi 540 oldu. İyimser olarak çoğalabilir. Önümüzde 3-4 kuyu daha kazıldığı zaman 700 milyar metreküpe de çıkabilir, 300 milyar metreküpe de inebilir. 3 kuyu ile rezervlerin hesaplanması takribî olarak bu kadar hesaplanıyor.

'ÇOK NEŞELENDİRİCİ BİR HABER'

Murat Dilek Evrensel Enerji Derneği Başkanı: Çok neşelendirici bir haber. Enerji camiasında da büyük yankı uyandırdı. Bu rezervler ön yargıları da devirdi. Reel odaklanmamız gereken şey bu keşifler arkası arda nasıl geliyor. Daha evvelden bu gemileri kiralıyorduk fakat, Türkiye bu düzenekli gemileri satın aldığı için keşiflerimiz de çoğalmaya başladı. İlerleyen yarıyıllarda petrol keşiflerini de dinleyeceğimizi düşünüyorum. Artık kendi mühendislerimizle arama faaliyetlerinde bulunuyoruz. Kendi olanaklarımız olmasaydı dışarıdan bu hizmeti alsaydık bir sondajın maliyeti 100 milyon doları buluyor. 540 milyar metreküplük doğalgaz bizlere çok büyük bir umut olacak. Karadeniz’de potansiyeli olan 4 kuyu daha kalemtıraşımızı düşünüyorum. Bununla alakalı yeni müjdeler de gelecektir.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara