Uzmanlar uyardı! Risk korkutuyor... İşte İstanbul'da en gürültülü olan yerler

Uzmanlar uyardı! Risk korkutuyor... İşte İstanbul'da en gürültülü olan yerler

Şişli, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa... İstanbul'da trafiği en hengameli yerleri, bu ilçelerde bulunuyor. Uzmanlar hengame ile kalp rahatsızlığı arasındaki iletişime dikkat toplayarak ihtarda…

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün trafik hengamesi ve kalp sıhhati ilişkisi hakkında yeni bir raporu olduğunu aktaran Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, "Dünya Sağlık Teşkilatı’nün epidemiyolojik çalışma neticelerini değerlendirdiği kurul raporu, her türlü trafik hengamesinin kalp hastalığı tehlikeyi ile eforlu bir ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Trafikte alana gelen tüm hengame kaynakları 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir kalp damar hastalığı tehlikesini yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor" dedi.

HAVALİMANI, KARAYOLU VEYAHUT DEMİRYOLU YAKININDA OTURANLAR DİKKAT!

Vasıta trafiği başta olmak üzere demir ve hava kaynaklı tüm hengame kaynaklarının tehlike oluşturduğunu belirten Bahçeşehir Üniversite Sağlık Kurumu Medical Park Göztepe Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, "Trafikte alana gelen tüm hengame kaynakları 50 desibelden itibaren her 10 desibelde bir kalp damar hastalığı tehlikesini yüzde 8 ila 10 oranında artırıyor. Bu hengamenin özellikle kan tazyikini yükselterek, ritim bozukluklarına neden olarak, gece uyku kumpasını bozarak, anksiyete ve endişeyi artırarak bu neticeleri doğurduğu öğreniliyor. Misalin bir havalimanı, demiryolu, karayolu yakınında oturan ve yoğun hengameye maruz kalan bireylerde kalp damar hastalığı tehlikeyi sonraki senelerde çoğalabilir" ihtarında bulundu.

Uzmanlar uyardı Risk korkutuyor... İşte İstanbulda en gürültülü olan yerler

"NE KADAR EFORLU EL SIKABİLİYORSA KALBİ O KADAR İYİ"

Araştırmada dikkat toplayan öbür etmenleri anımsatan Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Bireylerin el sıkma özelliklerine de bakılmış. Bunun bir efor bilimi ile seviyeleri tanımlanmış. Seviyenin muhakkak bir derecenin altında olmasının gelecekteki kalp damar hastalıklarıyla eforlu bir biçimde ilişkisi olduğu kalp krizi ve felç tehlikesinin çoğaldığı gösterilmiş. Başka Bir Deyişle bir insan orta yaş sonrası elini ne kadar eforlu sıkabiliyorsa kalp sıhhati açısından o kadar iyi gidişatta. Şahıs el sıkmayı ne kadar yapamıyorsa eforu ne kadar azsa da kalp sıhhati açısından bir tetkik olması gerekiyor. Tabi el sıkmanın kalp sıhhati ile böylesine bir ilişkisi kurulunca acaba burada el sıkmayla alakalı ‘Kardiyovasküler sebeplerden dolayı mı bir efor meseleyi yaşanıyor’ suali uslara geliyor" ifadelerini kullandı.

HİDDET ANINDA TEHLİKE 5 KAT DAHA FAZLA

Bu neticelerin yanı gizeme hiddetlenmenin ehemmiyetli bir kalp krizi sebebi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Esen şunları söyledi:

“Hiddetlendiğimizde ilk 2 saat içerisinde kalp krizi geçirme tehlikemiz 5 kat çoğalıyor. Şayet bu çok sık oluyorsa şahıs kendisini hakimiyet edemiyorsa hiddet krizleri yaşıyorsa bu gidişatta kesinlikle psikiyatrist veyahut psikologla görüşmeli. Hiddetlendiğimizde çok yoğun bir biçimde stres hormonlarının kandaki seviyesi çoğalıyor. Bunların en başta geleni adrenalin ve nöradrenalin stres hormonları. Bunlar kanda çoğalınca kalp ritmimiz süratleniyor. Tansiyonumuz bir anda çoğalıyor ve kalp damarları içerisinde bulunan plaklar çatlıyor. Orada bir pıhtılaşma meseleyi oluşuyor. Dolayısıyla, hiddet patlamalarını şahıs çok sık yaşıyorsa damarların devamlı etkilendiği, içerideki kan akışının yavaşladığı, kan tazyikinin çok yüksek seviyelere eriştiği, kalp süratinin çoğalarak kalbin oksijen kullanma ihtiyacının çoğaldığı bir civar yaratıyoruz. Öte yandan da kan sıvılığı eksiliyor. Tansiyon ve nabız yükseliyor, kalbin oksijen lüzumu çoğalıyor. Bu atmosferde de kalp krizi alana geliyor."

Uzmanlar uyardı Risk korkutuyor... İşte İstanbulda en gürültülü olan yerler

“55 SAATİN ÜZERİNDE ÇALIŞMAK VASATİ HAYAT VAKTİNİ 3.5 SENE EKSİLTİYOR”

Araştırma neticelerine göre işyerinde geçirilen müddetin de ehemmiyetli olduğunun altını çizen Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Bu zamanın haftada 55 saatin üzerinde olması, 35 ila 40 saat olmasına göre kalp krizi tehlikesini artırıyor. Burada oturma vaktinin uzun olması günde 11 saati geçmesi kalp damar hastalığı tehlikesini 3 kat artırıyor. Vasati hayat vaktini ise 3.5 sene eksiltiyor. Oturma ile sigara tüketiminin de mevzubahisi olması, özellikle konuttan çalışanlarda ciddi bir mesele olarak ön tasarıya çıkacaktır. Bunun yanında devamlı olarak enerji meşrubatlarının harcanması, oturma esnasında devamlı atıştırmalıkların harcanması da kilo meseleyi haline gelebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bireylerin suskun sedasız kalp krizi geçirebileceğini anımsatan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Esen, “Özellikle ailesinde çok erken yaşta kalp krizi hadisesi olan bireylerin eş yaşlarda kesinlikle kalp hakimiyetlerini yaptırması gerekiyor. Sigara, kolesterol, tansiyon, şeker, fazla kilo, hareketsizlik gibi hastalık yapıcı etmenlerle kesinlikle savaşmalıyız" dedi.

İstanbul Megakent Belediyesi tarafından hazırlanan hengame haritasına göre şehrin en hengameli noktaları alttaki gibi belirtilmiştir:

-Şişli Merkez Semti Sanayi İş Lisesi'nin E-5 karayoluna bakan kısmı

-Eyüpsultan, Güzeltepe Semti TEM Otobanı tarafı

-TEM otobanının, Gaziosmanpaşa Karadeniz Mah. ve Sultangazi Cumhuriyet Mah. arasındaki alan

-TEM otobanının, Esenler Kazım Karabekir Mah. ile Birlik Mah. arasında kalan kısmı

-E-5 Karayolunun Bakırköy, Zuhuratbaba Mah. Sadi Davetli Devlet Sağlık Kurumu cephesi

-Fatih, Yavuz Sultan Selim Mah., Cibali Mah. ve Zeyrek semtlerinden geçen Karadeniz Sokağı

-E-5 Karayolunun Beyoğlu, Halıcıoğlu Mah. ve Sütlüce Mah. arasında kalan Haliç Köprüsü çıkışı

-TEM Otobanının Ümraniye, Elmalıkent Mah. Sadi Davetli Devlet Sağlık Kurumu bakan kısım

-TEM Otobanının, Ümraniye, Armağanevler Mah. ve Site semtleri iletişim yolu

-E-5 Karayolunun Maltepe, Girne Mah. Nezahat Aslan Ekşi İlköğretim Okulu'nun bulunduğu alan

-Güngören Tozkoparan Mah. ve Zeytinburnu Maltepe Mah. arasındaki alan

-Küçükçekmece Kartaltepe ve Tevfikbey semtleri

-Pendik Esenler Mah., Fevzi Çakmak Mah., Ramazanoğlu Mah. ve Kavakpınar Mah.