Uzmanlara sorduk: Hangi aşıyı yaptırmalı?

Uzmanlara sorduk: Hangi aşıyı yaptırmalı?

Çin aşısı Coronavac’ın ardından Alman-Amerika Birleşik Devletleri ortaklığında geliştirilen BioNTech aşılarının da gelmesiyle buluşma alanlara alternatif sunulmaya başlandı. Bu da yurttaşın…

Türkiye’de takribî 2.5 aydır Çin’in geliştirdiği Coronavac aşısı cemiyetin bazı kesimlerine uygulanıyor. Geçtiğimiz günlerde başında Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin olduğu BioNTech aşısı da getirildi, soğuk hava ambarlarına yerleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar 1.8 milyon BioNTech aşısının geldiğini, 10 gün içinde bu sayının 4.5 milyona erişeceğini açıkladı ve “İsteyene Coronavac, isteyene BioNTech vurulacak” dedi. Aşı buluşması alanlara da alternatif sunulmaya başlandı. Ancak hangi aşıyı seçmesi gerektiği mevzusunda yurttaşın kafası karmaşık. Peki uzmanlar ne diyor? İşte cevapları...

ALERJİSİ OLANLAR ÇİN AŞISI YAPTIRSIN

Uzmanlara sorduk: Hangi aşıyı yaptırmalı

Ankara Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık: “Obez bireyler, böbrek rahatsızlığı olan hastalar, şeker hastaları BioNTech, alerjisi olanlar Coronavac aşısını seçim edebilir. BioNTech aşısı immün sistem üzerinde ihtarı daha eforlu, daha kısa müddette yüksek antikor yanıtı oluşturuyor. Aşı yapıldıktan bir hafta sonra bağışıklık ehemmiyetli miktarda oluşmaya başlıyor. İnaktif olan Coronavac aşısı ise bağışıklık sistemi üzerinde daha cılız ihtar yapıyor. O sebeple de ikinci dozdan 15 gün sonra tesirli bağışıklık büyüyor. Alerjik bünyesi olanlar Coronavac aşısını seçebilir.

ŞEKERİN VARSA BIONTECH’İ SEÇ

Obezite meseleyi olan, bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler, şeker, böbrek hastaları aşılara karşı daha cılız cevap oluştururlar. Bu tip kimseler eforlu bir aşı cevabı için BioNTech aşısı seçim edebilirler. BioNTech aşısı, yan tesir olarak daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde sızı, şişlik, ateş, beden dargınlığı gibi bulgular BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri tehlike oluşturmuyor, şahsı ağır hastalık geçirme ve vefat riskine gözetiyor. İnaktif olan Coronavac aşısında ise bu tip yan tesirler ya olmuyor ya daha az gözüküyor. Her iki aşı da ağır hastalığı ve vefatı kesin olarak önlüyor. Şu anda yapılan aşıların tümü İngiliz mutantına karşı da tesirli. Yurttaşlar hangi aşıya daha süratli ulaşabiliyorsa, elde hangi aşı varsa yaptırsın. Ben Çin aşısı olan Coronavac’ı seçim ettim.”

İKİSİ DE TEHLİKESİZ İÇİNİZ RAHAT OLSUN

Uzmanlara sorduk: Hangi aşıyı yaptırmalı

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Ben şöyle diyorum, ortada olan bazı bilgiler var. Pfizer BioNTech aşısı yüzde 94 koruyor. İnaktif aşı bizim Hacettepe’de yüzde 83.5 çıktı. Arada bir böyle fark var. İkincisi aktiflik açısından mutant virüse karşı BioNTech etkinliğini öğreniyoruz ama diğerini verisini öğrenmiyoruz. Güvenlik açısından da şu anda mevcut aşıların hiçbirinin ehemmiyetli bir tesiri yok. İnsanların içi rahat olsun.”