Uzun süren dava sonuçlandı: Kafka'nın el yazmaları internette yayınlandı

Uzun süren dava sonuçlandı: Kafka'nın el yazmaları internette yayınlandı

Dünyanın ünlü yazarlarından Franz Kafka’nın el yazmalarından oluşan koleksiyon uzun süren davalara mevzu olduktan seneler sonra internette yayınlanarak dünyayla paylaşıldı.

İsrail Milli Kütüphanesi, ünlü yazar Franz Kafka’nın el yazmalarından, mektuplarından ve çizimlerinden oluşan koleksiyonu internet sitesinden yayınladı. Ender tarihi eser olarak belirlenen koleksiyonun mülkiyeti, uzun süren dava neticesinde İsrail Milli Kütüphanesi’ne bırakılmıştı.

Franz Kafka’nın can vermeden evvel dostu Max Brod’a yakarak yok etmesi için verdiği el yazmaları, mektupları ve çizimleri, İsrail Milli Kütüphanesi tarafından seneler süren onarım ve dijitalleştirmenin ardından internet üzerinden yayınlandı. Kafka Koleksiyonu’na kütüphanenin internet sitesinden erişebileceğini belirten yetkililer, koleksiyonda Ülkede Düğün Hazırlıkları isimli hikayesinin üç kroki versiyonunun bulunduğunu belirtti.

Kafka’nın 1924 senesinde veremden can vermeden evvel dostu Max Brod’a yakması için vazgeçtiği kişisel belgeler arasında; 1907 tarihli Ülkede Düğün Hazırlıkları hikayesinin üç kroki versiyonu, İbranice çalıştığı anekdot defteri, 1909 senelerinden kalma otobiyografik el yazmaları yer alıyor.

Uzun süren dava sonuçlandı: Kafkanın el yazmaları internette yayınlandı

Kafka’nın el yazısıyla 1911 senesinde İsviçre’ye, İtalya’ya ve Fransa’ya yaptığı seyahatlerin anekdotları ile Max ve Sophie Brod’a yazılan mektupların yanı gizeme Kafka’nın çizimleri yeniden koleksiyon içinde sergileniyor.

KOLEKSİYON, SENELER SÜREN DAVA MEVZUSU OLDU

Dünyada ehemmiyetli yazarlar arasında bulunan Franz Kafka’nın koleksiyonu, dostu Brod tarafından 1939 senesinde İsrail’e getirildi. Eserler, evvel Brod’un sekreteri Esther Hoffe’a sonra kızları Eva Hoffe ile Ruth Wiesler’a servet yoluyla geçti.

İsrail Milli Kütüphanesi ise Brod’un eserleri kütüphaneye verilmesini vasiyet ettiğini öne sürerek kız kardeşlere dava açtı. Seneler süren dava neticesinde 2016 senesinde İsrail Yüksek Duruşması, Kafka’nın el yazısında oluşan eserlerinin sahibinin İsrail Milli Kütüphanesi olduğuna karar verdi.

Kütüphane yetkilileri, Kafka Koleksiyonu’nu seneler süren onarım ve dijitalleştirme çalışmalarından sonra internet üzerinden ulusun alkışına sundu.

Uzun süren dava sonuçlandı: Kafkanın el yazmaları internette yayınlandı