Uzun yolculuğun püf noktaları

Uzun yolculuğun püf noktaları

Bayram tatilinin gelmesi ile beraber büyük şehirlerden yazlık beldelere bir ‘tatil göçü’ başladı. Özellikle pandemi yarıyılı sonrası taşıtla seyahatler daha öncekisinden de daha fazla oluyor.…

YAZ aylarının ve bayram yarıyıllarının değişilmezi Ege ve Akdeniz sahillerine tatil seyahati. Özellikle pandemi döneminde yaşanan kapanmalar ile bu yaz, tatil ve cümbüş lüzumu her zamankinden daha da fazla hale geldi. Temmuz ayı ile beraber bayramın da gelmesi harcayıcıyı tatil bölgelerine yöneltti. Bu sürecin getirdiği fertsel taşıt kullanımındaki çoğalış, yollara da yansıdı. Harcayıcı tatilde de özel taşıtı veya kiralamayı daha çok seçim etmeye başladı. Hal böyle olunca trafikteki vasıtaların ve kullanan sürücülerin kondüsyonları her zamankinden de ehemmiyetli hale geldi. Biz de tatile gitmeden evvel, yolculuk sırasında ve sonrasında hem vasıtada hem de sürücünün kendisinde nelere dikkat etmesi gerektiğini derledik. Trafikte hem kendimizin hem de başkalarının can güvenliği için vasıtaların bakımlı, sürücülerin ise bitkin olmadan yolda olmaları birinci öncelik...
Uzun yolculuğun püf noktaları
SÜRÜŞ EVVELİ

Taşıtlar bakımlı olmalı

UZUN yola çıkmadan evvel ilk yapılması gereken şey yola çıkılacak vasıtanın kondüsyonunun iyi olduğundan emin olmak. Yolculuğa çıkmadan evvel bakım aralığının gelip gelmediğini hakimiyet etmek, lastiklerini, hava tazyiklerini, yağını, silecek suyunu, akümülatörünü, fren balatalarını, vasıtaların farlarını hakimiyet etmek en ehemmiyetli unsurların başında geliyor. Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendisini gösterdiği bu yarıyılda, vasıtaların klima ve filtrelerinin de sağlam gidişatta olduğunu hakimiyet ettirmekte fayda var. Bununla beraber yolculuk sırasında başınıza gelebilecek risk ve huysuzluklara da hazırlıklı olmak için taşıtlardaki donanımları da bütün yakalamak gerekiyor. Yedek lastik, kriko, bijon anahtarı gibi tamir aletlerinin yanı gizeme ilk destek çantası ve yangın söndürme tüpü de vasıtalarda bütün olmalı. Motosiklet kullanıcıları ise yedek lastik taşıyamayacağı için patlama olasılığına rağmen özel lastik akışkanlarını yanlarında bulundurmalılar.

Sürücü bitkin çıkmamalı

ELBETTE vasıtaların kondüsyonu kadar, sürücünün kondüsyonu da uzun yolculuklar evvelinde kritik ehemmiyet taşıyor. Sürücüler yola çıkmadan evvel kesinlikle uykusunu bütün olarak almış, gideceği rotayı ve mola noktalarını çıkmadan evvel tasarlamış olmalı. Bunun yanı içki de vasıta kullanıcılarının hem kendilerini hem de yoldaki değişiklerini riske atmamaları için kesinlikle uzak durmaları gerekenlerden bir tanesi. Ek olarak sürücülerin yola çıkacakları vasıtaları tanımaları, koltuk pozisyonlarını, aynalarını doğru ayarlamaları ve sürüş esnasında alana gelebilecek somurtkanlıklara hazırlıklı olmaları çok ehemmiyetli. Uzun yola çıkmadan evvel en azından bir kere lastik değiştirmeyi, kriko kullanmayı tecrübelemiş olmak, yolda kolaylık sağlayacaktır. Gece sürüşüne kalınacaksa, sürücünün gözlerinin gece sürüşüne uygun olduğundan emin olması için hakimiyetten geçmesi önerilir. Hava her ne kadar sıcak olsa da iki teker kullanıcıları kesinlikle kask, eldiven, ceket, dizlik gibi gözetici donanımlarını üzerinde bulundurmalı.
Uzun yolculuğun püf noktaları
SÜRÜŞ SIRASINDA

Molalarda hakimiyet

HER ne kadar yola çıkmadan evvel taşıtı hem serviste hem de kendimiz kapsamlı biçimde hakimiyet etsek de yolda beklenmedik gidişatlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple yolculuk sırasında da moladan molaya lüzumlu hakimiyetler yapılmalı. Özellikle vasıtanın yer ile temas halinde olan lastikleri her molada kısaca gözden geçirilerek havaları yerinde mi veya üzerinde çivi ve eşi delici bir şey var mı diye bakılmalı. Her ne kadar yeni teknolojili vasıtalarda bu gibi lastik tazyiki ihtarları vasıta ekranında verilse de manuel tarama da meseleleri asgariye indirecektir. Sürüş esnasında vasıtaların ekranlarında yer alan motor sıcaklık göstergelerini de takip etmek ehemmiyetli öteki detaylardan bir tanesi. Güneş altında 40 derecelerin üzerine çıkabilen hava sıcaklıkları yokuşlarda motor sıcaklıklarının da süratle yükselmesine neden olabiliyor.

Sürücü neler yapmalı?

YALNIZCA bayram tatillerinde ve uzun tatillerde bu denli uzun yola çıkan veya daha evvel hiç çıkmamış sürücüler olabilir. Özellikle uzun yolda vasıta kullanmaya alışkın olmayan sürücüler için tasarılı sürüş çok ehemmiyetliyken denizlerde de sık sık en iyi yüzücülerin boğulma riski yaşadığını unutmamak gerekir. Bitkinlik deneyimi nötralize edecektir. Bu sebeple molalar kritik ehemmiyet taşıyor. Dinlenmeden en fazla 4 saat vasıta kullanılmalı ve en az 30 dk mola verilmeli ve bir gün içinde en çok 8 saat vasıta kullanılmalıdır. Şayet yolculuklar 8 saatten fazla sürecek ise yedek bir sürücü ile mutasyonlu olarak vasıta kullanmak verimli olacaktır. Motosiklet gibi çok daha yüksek dikkat gerektiren vasıtalarda ise, sürüş vakitlerini eksiltip, mola vakitlerini uzatmak beden ve zekanın dinlenmesi için çok daha verimli olacaktır. Görüşün düşük olduğu gece yolculuğundan ise sakınmak kaza tehlikesini eksiltmenin bir öteki yolu. Bununla beraber uzmanlar tarafından yüksek sesli müzik dinlemenin de sürücüler üzerinde dikkat dağınıklığına yol açtığı belirtliyor.
Uzun yolculuğun püf noktaları
SÜRÜŞ SONRASI

Vasıtaya son bir bakış

UZUN yolculuklarda, evvelinde olduğu kadar sonrasında taşıtı gözden geçirmek de ehemmiyetli olacaktır. Bir tatil beldesine gidip, dönüş yolunda da uzun kmler yaptıktan sonra vasıtanın bir hayli noktasında yine hakimiyetler gerekecektir. Bunları kullanıcısının kendisinin kolayca yapabileceği hakimiyetlerdir. Özellikle gidilen yerden dönüşe geçmeden evvel yağ seviyesi, silecek suları ve lastiklerin hakimiyeti büyük ehemmiyet taşırken, dönüşten sonra da vasıtanın dış kozmetiği hakimiyet edilmelidir. Yolda sıcaktan eriyen asfaltın boyaya yapışması veya çarpan böcekler ve kuş pislikleri önemsememe edildiğinde boyanın yanması gibi ciddi kozmetik hasarlara yol açabiliyor.