Vahşice öldürülmüştü... Pınar Gültekin davasında 'haksız tahrik' polemiği! Aile avukatı CNN TÜRK'te

Vahşice öldürülmüştü... Pınar Gültekin davasında 'haksız tahrik' polemiği! Aile avukatı CNN TÜRK'te

İki sene evvel Muğla’nın Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylasında Cemal Metin Avcı ile tartıştıktan sonra bayılan ve ardından canlı canlı varile konularak üzerine benzin dökülerek yakılan ve üzerine beton

Muğla'da üniversite talebesi Pınar Gültekin'i 27 boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın 32, 'canavarca hisle, işkence sürükleterek ve planlayarak öldürme' kabahatinden suçlandığı davada karar çıktı. Duruşma kurulu, 23 aydır tutuklu Avcı'ya evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verdi. Duruşma haksız tahrik indirimi ile cezayı 23 seneye indirdi. Mahkemede tutuksuz maznunlar kardeş Mertcan Avcı, anne Ayten Avcı, baba Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise salıverilmesine karar verildi.

'3 EVRELİ HAKSIZ TAHRİK KORUNMASI VAR'

Pınar Gültekin davasında kararın açıklanmasından sonra Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir CNN TÜRK’te şu açıklamalarda bulundu:

Bu haksız tahrik meselesi Türkiye’de kadın cinayetleri ile alakalı çok makûsa kullanılan bir müessese. Reelinde kanun koyucunun emeli bu değil ancak son 15 senede biz bunu görüyoruz. Bir profesyonel katillik müessesi oluştu. Cinayetin evvelini planlayan, sonrasını planlayan, suçlamada nasıl ifade vereceğini ezberleyen. Çok tipik bir tezahürü var. Düşünün ki maktüleyi evvel boğmaya çalışıyor, sonra diri diri odunla yakıyor. Bu cani devamında benzin döküp yakıyor, üzerine beton döküyor akarsuya atıyor. Eş zamanlı olarak telefonu 4 parçaya ayırıyor. Kabahat kanıtlarını saklamaya müteveccih kabahat kanıtlarını değişik yerlere atıyor.

Vahşice öldürülmüştü... Pınar Gültekin davasında haksız tahrik polemiği Aile avukatı CNN TÜRKte
Duruşma safhasına baktığımızda ise 3 evreli haksız tahrik korunması var. Soruşturma evresinde şöyle söylüyor, ‘Benim konutlu olduğumu bildi benden çıkar temini vardı o surattan öldürdüm.’ Sonra kovuşturma aşamasında bir mektup yazıyor cezaevinden. Diyor ki,’ Benim hemcinslerimle görüntülerimi çekti, beni uyuşturdu. Çıkar temini vardı, o surattan öldürdüm.’ diyor. Sonra mahkeme başlıyor çapraz sorguda soruyorum ki niçin öldürdünüz? ‘Ben konuşmaya götürmüştüm bağ evine. Vahşice öldürülmüştü... Pınar Gültekin davasında haksız tahrik polemiği Aile avukatı CNN TÜRKte
Çantasından bıçağı çıkardı aniden kendimi gözetmeye çalıştım. Bıçak kolumu yaraladı bu sebeple panikledim bu surattan öldürdüm. Bıçak sürüklemeseydi öldürmeyecek miydiniz diyorum. ‘Hayır öldürmeyecektim’ diyor. Dosyaya bakıyorum bıçak yok, adli tıp doktoruna göre bıçak yaralanması yok.

'ANDROİD TELEFONUN PAROLASI GELDİ'

Amerika Birleşik Devletleri’ye yazı yazıldı. Pınar Gültekin’in telefonundaki iletiler, görüntüler, video var mı? Android telefonun parolası geldi. Bahsi geçen video yok, Whatsapp iletiyi yok. Karşı yanda bunu sunamıyor. Hiçbir kanıta desteklenmeyen kerameti kendinden menkul haksız tahrik iddiasını duruşma mucizevi biçimde uyguladı. Bizatihi kendi içinde 3 defa çelişen bir haksız tahrik iddiası, karşı taraf hiçbir belge sunamıyor ama maznun ifadesine kutsiyet atfedilerek duruşmaca böyle bir uygulama yapıldı.

'CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA İTİRAZ EDECEĞİZ'

Geldiğimiz noktada böyle bir garabet karara açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz edeceğiz.

Duruşma savcının mütalaasına uymayıp aksine bir karar verdi. Başsavcılık bu karara itiraz edeceğiz biz de itiraz edeceğiz. Duruşmanın kararının garabet olduğunu düşünüyoruz. İstinafın bu kararı kaldıracağını düşünüyoruz.

Duruşma kanıtların sevk edildiğini söylemiyor. Türiye’de ne yazık ki otomatik uygulanıyor. Çok ehemmiyetli bir indirim sebebi… Whatsapp iletiyi sunamıyor, görüntü kayıtları sunamıyor, görüntü yok, video yok, ileti yok, bıçak yok ortada. Adli Tıp raporu var ortada. Neye göre haksız tahrik indirimi uygulandığını öğrenemiyoruz. Nasıl böyle bir karar verdiğini tahayyül edemiyoruz .Yanlış kesinlikle bir yerden döner. Sonuna kadar gayret edeceğiz. Duruşmanın böyle bir karar vereceğini bizler ön görmüştük. Reddi dominant arzında bulunmuştuk, 3 kere yalanlandı. HSYK’ya şikayet ettik, başka ne yapabiliriz? Hiçbir tasarrufta bulunulmadı ve hukuk garabeti kararı verildi.

Vahşice öldürülmüştü... Pınar Gültekin davasında haksız tahrik polemiği Aile avukatı CNN TÜRKte